APTAUJA. Vai Latvijā būtu jāatjauno obligātais militārais dienests? 305
Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Dainis Liepiņš Ozolniekos: “Domāju, ka noteikti jāatjauno, tikai uz īsāku termiņu – sešiem mēnešiem, nevis gadu vai diviem. Tad jauniešu ceļā uz labu izglītību pārrāvums nebūtu tik būtisks, kā tas bijis agrākos laikos. Obligātais dienests ir vajadzīgs vairāku apsvērumu dēļ. Ja jaunietis būs prom no mammas un tēta jaunā vidē, kur nopietni māca pienākumu pret savu valsti, viņš kļūs vīrišķīgāks, patstāvīgāks, saprotošāks, atbildīgāks. Paņemt rokās ieroci – tas ir ļoti nozīmīgs brīdis visādā ziņā, bet galvenais, lai saprastu, kas mums ir Latvijas valsts un ka mums ir jābūt gataviem to aizstāvēt. Somijā ir obligātais dienests, somi saprot, ka valsts aizsardzība ir visas tautas rokās.”
Mārtiņš Daģis Aizkraukles novadā: “Mēs esam NATO, un ir piektais pants. Mums ir profesionālais dienests, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir spēcīgi draudzīgo valstu sabiedrotie. Un mums ir Zemessardze. Tāpēc vairāk sliecos domāt, ka obligāto militāro dienestu nevajadzētu atjaunot. Ne jau visi jaunieši ir piemēroti mūsdienu armijai, ne visiem ir interese par ieročiem. Tagad ir moderns bruņojums, tehnika ļoti sarežģīta. Tur jābūt profesionālai interesei, tikai tad var iznākt kārtīgs karavīrs, kas profesionālajā dienestā patiešām ir savā vietā. Protams, piekrītu, ka par savu valsti modrībā jābūt tautai. Tāpēc jau izskanējis aicinājums Latvijas pilsoņiem brīvprātīgi apgūt rezervistu militārās apmācības kursu. Svarīgi, lai militāra konflikta gadījumā sabiedrība neapjuktu un būtu gatava aizsargāt ģimeni, valsti. Tauta kopā ar armiju – tikai tāds modelis pa īstam ļautu izpausties Bruņoto spēku un Zemessardzes spēkam. Mums taču nopietni jādomā, kā paaugstināt valsts aizsardzības spējas.”
Ilze Ķuzāne-Tāle Rīgā: “Svarīgi, ka mūsdienās, kad pasaule ir īpaši sarežģīta un izskatās, ka kļūs vēl komplicētāka, jaunieši zina – pēc militārās apmācības kursu beigšanas viņi varēs izvēlēties veidot tālāko karjeru profesionālajā dienestā vai dienestā Zemessardzē. Tas ir labs risinājums situācijā, kad Latvijā nav obligātā dienesta. Un tad jau varētu bez tā arī iztikt. Obligātais dienests izmaksātu dārgi, valstī naudas tā jau trūkst.”