Novadā saskaitīja 100 mājas. Ko dara, lai lauku īpašumi būtu apdzīvoti? 1
Gints Kukainis, Smiltenes novada domes priekšsēdētājs: “Jau agrāk sākām pievērst uzmanību tam, ka arvien vairāk lauku īpašumu paliek neapdzīvoti. Un tad mums radās ideja – internetā izveidot speciālu novada karti ar nopērkamiem vai nomājamiem īpašumiem.
Pašvaldība apkopoja informāciju par lauku viensētām, dzīvojamām mājām un citiem nekustamajiem īpašumiem, kurus var iegādāties savai dzīvesvietai. Kopš maija, kad sāka darboties karte, pārdoti jau 12 īpašumi. Šobrīd kartē var apskatīt 21 īpašumu. Kopumā esam apzinājuši ap 100 tādu īpašumu.
Svarīgi, ka tagad, kad atnāk cilvēks un izsaka vēlmi iegūt kādu lauku īpašumu, mums ir vienota datubāze ar kontaktinformāciju. Ja kāds īpašums paliek tukšs, mēs īpašniekam lūdzam piekrišanu tā ievietošanai datubāzē pārdošanai vai iznomāšanai.”
Maigurs Krievāns, Ilūkstes novada domes priekšsēdētāja vietnieks: “Jau gadiem aicinām tūristus iepazīt Ilūkstes novadu, kas atrodas kultūrvēsturiskajā Sēlijā, Lietuvas pierobežā. Izceļamies ar gleznaino dabu un klusām apdzīvotām vietām.
Tāpēc tagad ir lielākas iespējas pievilināt cilvēkus, kas kāro savu īpašumu ar zemes pleķīti. Viņiem galvenais – lai varētu atbraukt pa asfaltu, lai būtu glezna ainava, lai būtu ūdeņu tuvums. Īpaši šo priekšrocību izmanto Subates mazpilsētiņas un Prodes pagasta pārvalde.
Tā vislabāk pārzina neapdzīvotos īpašumus, piesaista potenciālos apsaimniekotājus. Ja arī no jauna kaut kur parādās brīvs īpašums, tam ātri vien atrodas nomnieks vai pircējs.”
Arvīds Kviesis, Neretas novada domes priekšsēdētājs: “Rosinām īpašniekus savas neapdzīvotās ēkas pārdot vai iznomāt. Pie lielajiem ceļiem rezultāts ir, pie grantētajiem ceļiem, īpaši Pilskalnē un Mazzalves tālajā galā, neveicas. Pat tūrisma firmas no maršrutiem met ārā objektus, ja jābrauc pa grantētu ceļu. Prasa asfaltu.”