“Mēs esam rozentālieši!”
 0

Jūrmalas Pilsētas muzejā līdz 14. aprīlim skatāma Jaņa Rozentāla mākslas skolas 1963. gada absolventu izstāde “50 gadi mākslā”. 


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Izstādes iniciators ir Jūrmalas gleznotājs Valdis Opmanis. Viņš apzinājis savus skolas biedrus, dažādu žanru māksliniekus, ar kuriem kopā 1963. gadā, tātad pirms 50 gadiem, beidza Jaņa Rozentāla mākslas vidusskolu un tajā pašā gadā iestājās Mākslas akadēmijā. Izstādē pārstāvēti 17 autori ar vairāk nekā 80 darbiem: eļļas gleznām, akvareļiem, grafiku, arī keramiku un gobelēnu.

Valdis saka – tā ir latviski nacionālā inteliģence, kas skolota latviešu reālistiskās mākslas tradīcijās un augstu turējusi Jaņa Rozentāla un Vilhelma Purvīša izkoptās mākslas tradīcijas. Tieši tāpēc ekspozīcijas centrā redzams V. Purvīša darbs “Ziemas ainava” (1900. g.) no Jūrmalas pilsētas muzeja kolekcijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstādes dalībnieku vidū uzaicināti arī divi bijušie pasniedzēji – Gunārs Ezernieks un Vasilijs Šelkovs, kuri paši piecdesmitajos gados mācījušies šajā skolā un kurus var uzskatīt par V. Purvīša iedibinātās ainavu glezniecības skolas turpinātājiem. G. Ezernieks pagājušajā gadā nosvinēja astoņdesmito dzimšanas dienu, bet V. Šelkovam lielā dzīves gadskārta – 90 gadi – apritēs šogad decembrī. Abi mākslinieki joprojām glezno. Par to liecina izstādē redzamie darbi – vairākas eļļas gleznas, pārsvarā ainavas, tapušas nesen 2012. gadā.

Veidojot ekspozīciju Jūrmalas pilsētas muzejā, nācies atkāpties no sākumā iecerētās robežlīnijas – 1963. gads – un izstādē iesaistīt arī citu gadu absolventus rozentāliešus. Viens no viņiem – gleznotājs Andrejs Ģērmanis mākslas skolu beidzis 1959. gadā.

“Mēs, kas šajā skolā esam mācījušies, esam tās patrioti. Kaut arī pārstāvam dažādus mākslas žanrus – esam gleznotāji, grafiķi, keramiķi, mūs visus vieno Rozentāla skola,” uzsver A. Ģērmanis.

Izstādē aplūkojami Egila Garkeviča, Rūtas Opmanes, Anitas Jansones-Zirnītes, Jura Jurjāna, Uģa Auziņa, Maijas Pīlāgas, Egila Skujas, Mairas Veisbārdes, Edītes Zvagules, Egila Rozenberga, Daiļa Rožlapas un citu mākslinieku darbi. Vairākums no tiem ir ainavas, tādējādi apliecinot saistību ar Vilhelma Purvīša vārdu.

Bet Valdis Opmanis palicis uzticīgs savam iemīļotajam žanram – klusajai dabai ar ziediem, ko iemīļojuši daudzi skatītāji. Šoreiz daudzajās gleznās vienuviet dažādu gadalaiku ziedi – gan violetie ceriņi un saulespuķes, gan rudenīgās dālijas, zelta puķes un miķelīši.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.