“Mēs esam izaudzinājuši cilvēkus, kuri ne vienmēr vēlas aizstāvēt savu valsti,” Slaidiņš iezīmē problēmas mobilizācijas jautājumos 320
TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” Nacionālo bruņoto spēku majors un Zemessardzes štāba virsnieks Jānis Slaidiņš aplūkoja Ukrainas mobilizācijas situāciju un izaicinājumus, ar kuriem valsts saskaras cīņā pret Krievijas agresiju. Slaidiņš atklāja, ka Ukrainas aizsardzības ministrija ir publiskojusi ziņas par karavīriem, kuri gājuši bojā Krievijas gūstā, uzsverot, ka tie ir aptuveni 177 karavīri.
Slaidiņš norādīja, ka Ukraina līdz gada beigām plāno mobilizēt aptuveni 200 tūkstošus karavīru. “Tas ir ievērojams skaits, bet, skatoties uz notikumiem informatīvajā telpā, šis skaitlis varētu būt nedaudz pārlieku optimistisks,” viņš atzīmēja. Tāpat viņš uzsvēra, ka mobilizācijā tiek iesaukti ne tikai jaunieši, bet arī cilvēki virs 30 gadiem, kas reizēm rada diskusijas par mobilizācijas efektivitāti. “Ir skaidrs, ka karavīrs ir fiziski labāk sagatavots un spējīgāks pildīt dienesta pienākumus, ja viņš ir jauns, izturīgs un veikls,” teica Slaidiņš, norādot uz nepieciešamību atjaunot armiju ar gados jaunākiem cilvēkiem.
Tomēr mobilizācija Ukrainā nenorit bez šķēršļiem. “Mēs esam izaudzinājuši cilvēkus, kuri ne vienmēr vēlas aizstāvēt savu valsti,” viņš paskaidroja, piebilstot, ka daļa jauno cilvēku, kas ir aizbraukuši uz Eiropu, nevēlas atgriezties un pievienoties armijai. “Šeit ir svarīga motivācija, un Ukrainai ir jāstiprina informatīvās operācijas, lai atgādinātu cilvēkiem par viņu atbildību,” uzsvēra Slaidiņš.
Ukrainas likumdošana nav mainījusies attiecībā uz mobilizācijas noteikumiem, un šobrīd valstī norit otrais mobilizācijas vilnis. Kaut arī mobilizācija skar arī vecāka gadagājuma cilvēkus, Slaidiņš norādīja, ka šīs paaudzes motivācija bieži vien ir augstāka nekā jaunākiem cilvēkiem. “Daudzi vecāki cilvēki, pat 60 gadu vecumā, ir gatavi doties karot. Tajā pašā laikā jaunākie reizēm ir skeptiskāki,” viņš piebilda.
NATO valstu apmācības un atbalsts Ukrainai ir būtisks resurss, kas palīdz valstij cīnīties pret Krievijas spēkiem. Slaidiņš atzīmēja, ka NATO valstīs tiek apmācītas un organizētas jaunas vienības, kas kalpo par atbalstu Ukrainas armijai. Viņš gan piebilda, ka grūti spriest, cik lielu daļu no informatīvās telpas veido ziņas par mobilizāciju, bet ir skaidrs, ka motivācija ir ļoti būtisks faktors, kas jāstiprina. Karavīru motivācija un vēlme aizstāvēt savu valsti ir galvenais faktors veiksmīgai mobilizācijai.
Ukrainai jāuzlabo komunikācija ar sabiedrību un jāpalīdz cilvēkiem saprast, kādēļ ir svarīgi tik iesaistīties: “Jauniešiem jāatrod motivācija un jāsaprot, kādēļ ir nepieciešams cīnīties līdz galam,”