Kancleres Angelas Merkeles centieni padarīt stingrāku imigrācijas politiku izraisījuši bažas Martina Šulca vadītās Sociāldemokrātu partijas aprindās, kas var sarežģīt koalīcijas sarunas.
Kancleres Angelas Merkeles centieni padarīt stingrāku imigrācijas politiku izraisījuši bažas Martina Šulca vadītās Sociāldemokrātu partijas aprindās, kas var sarežģīt koalīcijas sarunas.
Foto – AFP/LETA

Merkeles izšķirošais mēģinājums 0

Vācijas kanclere un Konservatīvo savienības CDU/CSU līdere Angela Merkele un Sociāldemokrātu partijas (SPD) vadītājs Martins Šulcs kopīgā paziņojumā pauduši optimismu pirms vakar Berlīnē sāktajām sarunām par koalīcijas valdības izveidošanu, atzīmējot, ka ir pieaugusi uzticība starp sarunu partneriem.

Reklāma
Reklāma

Merkeles izšķirošais mēģinājums

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

Merkelei, kura ir kancleres amatā jau 13 gadus, šis ir izšķirošs mēģinājums izveidot koalīcijas valdību ar SPD un CDU māsas partiju CSU Bavārijā pēc tam, kad novembrī izjuka centieni izveidot valdību ar Zaļo partijas un Brīvo demokrātu partijas piedalīšanos. Ja sarunas izjūk, Vācijā visdrīzāk būtu jārīko jaunas vēlēšanas, bet nav garantijas, ka Merkeli atbalstītu viņas pašas partija CDU un tās atzars CSU, ko nodarbina arī Bavārijas parlamenta vēlēšanas rudenī, atzīmē izdevums “EUobserver”. Sociāldemokrātu līderis Šulcs paudis cerību veidot konstruktīvu dialogu ar CDU un CSU, uzsverot, ka Vācijas politika ir jāmodernizē, īpaši tādās jomās kā izglītība, ieguldījumi mājokļu būvē, infrastruktūra un mazuļu aprūpe. “Mēs nevelkam nekādas sarkanās līnijas, bet gribam ieviest Vācijā tik daudz sarkanas (SPD karoga krāsa) politikas, cik iespējams,” teica Šulcs, ar to domājot reformas sociālajā jomā.

“Es sāku sarunas ar optimismu, bet skaidri apzinos, cik daudz darba mums jāpaveic nākamajās dienās, lai panāktu labu rezultātu,” teica Merkele, ierodoties uz sarunu pirmo kārtu SPD mītnē. “Manuprāt, to var paveikt, un mēs strādāsim ļoti ātri un ļoti intensīvi,” viņa piebilda. Ja sarunas ar SPD būs neveiksmīgas, Merkele varētu izveidot ne tik stabilu mazākuma valdību ar Zaļo partiju, koalīciju izšķirošos jautājumos atbalstot arī sociāldemokrātiem. Merkele jau agrāk vairākkārt apliecinājusi, ka dotu priekšroku ārkārtas vēlēšanām, nevis dalībai mazākuma valdībā.

Jāpiegriež imigrācijas skrūves

CITI ŠOBRĪD LASA

Sarunās ir virkne problēmu, tostarp jautājums par vairāk nekā miljonu patvēruma meklētāju, kas ieradušies Vācijā pēc 2015. gada. Pērn Bundestāga vēlēšanās labi veicās galēji labējai partijai “Alternatīva Vācijai” (“AfD”), kas pirmo reizi iekļuva federālajā parlamentā, kur tai ir 94 vietas. Analītiķi atzīmē, ka kancleres Merkeles valdība ieņēmusi stingrāku nostāju imigrācijas jomā, sākot izraidīt patvēruma meklētājus, kuru iesniegumi noraidīti. Taču demokrātiskā valstī šis process ir lēns, tāpēc kancleres Merkeles liberālās imigrācijas politikas kritika var piesaistīt “AfD” vēl vairāk atbalstītāju nākamajās vēlēšanās. CSU/CDU centieni padarīt stingrāku imigrācijas politiku izraisījuši bažas SPD aprindās, kas var sarežģīt koalīcijas sarunas. Aptaujas liecina, ka vēlēšanās rudenī CSU varētu zaudēt absolūto vairākumu Bavārijas landtāgā, tāpēc partija grib panākt finanšu pabalstu samazināšanu patvēruma meklētājiem, kā arī medicīnas testus, lai noteiktu, vai pieauguši migranti neuzdodas par jaunākiem par 18 gadiem. CSU līderis Zēhofers cer panākt vienošanos ar SPD imigrācijas skrūvju piegriešanā, atzīmē aģentūra AFP.

CSU priekšsēdis Horsts Zēhofers atzīmējis, ka nebūtu vēlams, ja sarunas ievilktos ilgāk nekā vienu nedēļu, uzsverot nepieciešamību partijām sarunāties, nevis izvirzīt “neskaitāmus noteikumus”.

Aptaujas liecina par sabiedrības sašķeltību

Dažas sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka vāciešu vairākums vēlas, lai partijas panāktu vispārīgu vienošanos par koalīcijas veidošanu jau šonedēļ, 53 procentiem aptaujāto paužot pārliecību, ka sarunas būs sekmīgas. Partijas ir vienojušās līdz ceturtdienai nesniegt informāciju par sarunu gaitu. Ja tās būs sekmīgas, sekos detalizētas sarunas par valdības sastāvu, kas varētu tikt publiskots marta beigās vai aprīļa sākumā.

Žurnāla “Focus” veiktā aptauja liecina par Vācijas sabiedrības sašķeltību, 34 procentiem aptaujāto dodot priekšroku jaunām vēlēšanām un tikai 30 procentiem atbalstot konservatīvo un sociāldemokrātu aliansi. Daļa sociāldemokrātu bažījas, ka atkārtota piedalīšanās koalīcijā ar konservatīvajiem var atņemt sociķiem balsis nākamajās vēlēšanās, ļaujot “AfD” kļūt par lielāko opozīcijas partiju.

Galīgo lēmumu par piedalīšanos koalīcijas valdībā ar CDU/CSU paredzēts pieņemt SPD kongresā 21. janvārī. Analītiķi atzīmē, ka lielā koalīcija būtu labākā izvēle ne tikai Vācijai, bet arī Eiropai, jo drīzāka valdības izveidošana veicinātu Vācijas kā ES politiskās stabilitātes un ekonomiskās lokomotīves statusu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.