Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Evija Trifanova/LETA

Mērķē uz 27 miljardu eiro eksportu 2

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Valdība 11. februārī apstiprināja “Nacionālās industriālās politikas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam” (NIP), kas aptver visas tautsaimniecības nozares un nosaka ekonomikas izaugsmes mērķus un rīcības virzienus turpmākajiem septiņiem gadiem.

Nacionālās industriālās politikas mērķis ir eksporta apjomu palielināt līdz 22 miljardiem eiro 2023. gadā un līdz 27 miljardiem eiro 2027. gadā. Jāpiezīmē, ka 2020. gadā Latvijas eksports bija nedaudz vairāk kā divas reizes mazāks par izvirzīto 2027. gada mērķi – tas bija 13,2 miljardi eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dokumenta izstrādātājs, Ekonomikas ministrija, atzīst, ka, lai sasniegtu šo ambiciozo mērķi, ir jākāpina ieguldījumu intensitāte jaunu produktu izstrādē, tāpēc viens no industriālās politikas stūrakmeņiem ir ieguldījumu apjoma strauja palielināšana pētniecībai un attīstībai. Tiek izvirzīts mērķis palielināt finansējumu šim mērķim līdz 300 miljoniem eiro 2023. gadā un līdz 600 miljoniem eiro 2027. gadā.

Latvija pēc tā, cik liela daļa no nacionālā kopprodukta tiek novirzīta pētniecībai un attīstībai, atrodas pēdējā vietā Eiropas Savienībā.

Industriālās politikas pamatnostādnes priekšplānā izvirza šādas Latvijas ekonomikas specializācijas jomas: zināšanu ietilpīga bioekonomika, biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, farmācija, fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas, viedā enerģētika un mobilitāte, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas.

Tāpat par būtisku mērķi tiek izvirzīta produktivitātes un konkurētspējas palielināšana, kuras ietver cilvēkkapitāla stiprināšanu (prasmes, pārkvalifikācija, starpsektoru mobilitāte); inovācijas kapacitātes paaugstināšanu (jaunus produktus, tehnoloģijas, digitalizācijas transformāciju); uzņēmējdarbības vides sakārtošanu eksportspējas kāpināšanai (jauni eksporta tirgi, eksportspējas pieaugums, labākā vieta, kur uzsākt un īstenot sava biznesa ieceri); infrastruktūras veidošana, publiskās infrastruktūras efektīvāka pārvaldīšana un stiprināšana (ekonomikas sildīšana); finanšu pieejamības nodrošināšana (publiskās/privātās investīcijas).

Tāpat pamat­nostādnēs ietverti arī tūrisma nozares attīstības būtiskākie virzieni, akcentējot, ka tūrisma nozares eksportspējas stiprināšanai, konkurētspējas un kvalitātes celšanai nepieciešams radīt jaunus tūrisma produktus ar augstu pievienoto vērtību, lai piesaistītu un popularizētu Latviju starptautiskā mērogā, atjaunojot arī esošos veselības tūrisma objektus kā kūrorta ārstniecības rehabilitācijas centrus reģionālā griezumā, tādējādi stimulējot reģionus ar kvalificētu medicīnas darbaspēku un medicīnas tūrisma eksportu bez sezonālas ietekmes.

Reklāma
Reklāma

NIP pamatnostādņu īstenošanai un mērķu sasniegšanai plānots piesaistīt gan valsts budžeta līdzekļus, gan ES investīcijas – struktūrfondu, Atveseļošanās un noturības mehānisma un citu ārvalstu finanšu instrumentu investīcijas, taču konkrētāku norāžu trūkst.

Vienlaikus jāatzīmē, ka Latvijai pieejamos 1,8 līdz 2,2 miljardus eiro no ES Atjaunošanas un noturības mehānisma, kurus varētu izmantot šeit izvirzīto mērķu sasniegšanai, valdība galvenokārt (82%) plāno izmantot sabiedriskā sektora projektu finansēšanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.