Citi sportisti ar Latvijas pasi 1
* Kopš šī pavasara Latviju pārstāv arī Kanādā dzimusī peldētāja Kristīna Šteins. “Mani un vīra vecāki ir dzimuši Latvijā, taču Otrā pasaules kara laikā pameta valsti,” pastāstīja sportistes mamma Anita Šteins. “Es ar vīru runāju latviski, Kristīna gan ne, bet mēs vairākkārt esam viesojušās Latvijā. Meita cītīgi trenējas un vēlas kvalificēties Rio olimpiskajām spēlēm.” Kristīnas, kura jau labojusi vairākus Latvijas rekordus, vectēvs ir mākslinieks Ilgvars Šteins.
* Par Latvijas pilsoni pagājušajā gadā kļuva ukraiņu pieccīņnieks Ruslans Nakoņečnijs, kurš nāk no Doņeckas. Kad Ukrainas austrumos sākās karadarbība, viņš bija spiests pamest mājas un ar dzīvesbiedri pārcēlās uz Latviju. Te tika pieņemts un nu ir arī pilsonis.
* Šovasar Latvijas pasi saņēma arī futbola klubu “Liepāja” pārstāvošais argentīnietis Kristians Torress, kurš jau ilgi spēlē Latvijā, precējies ar latvieti (vairāk par viņu lasiet “LA” 16. jūnija numura publikācijā “Apsola runāt latviski”.)
* Latvijas pase ārzemniekiem ir vilinoša, jo sniedz iespēju piepildīt savus sapņus vai vienkārši palīdz attīstīt karjeru. Vairāki augsta līmeņa atlēti, kurus būtu interesanti redzēt pārstāvam Latviju, šādu iespēju apsver vien teorētiski. Golfere Natālija Gulbis par to ierunājās jau pirms vairāk nekā desmit gadiem, šogad golfs atkal iekļauts olimpisko spēļu programmā, un šī būtu viņas iespēja – tagad vai nekad. Tomēr līdz darbiem Gulbis nav tikusi.
* Pirms vairākiem gadiem Latvijā uzpeldēja informācija, ka Čeisam Badingeram, kurš ar labiem panākumiem spēlē NBA, ir latviskas saknes. Radās liela interese, vai viņš nebūtu gatavs spēlēt Latvijas basketbola izlasē. Pats spēlētājs reiz pat izteicās, ka būtu gan, taču ar to arī viss beidzās. “Toreiz žurnālisti viņam skaidri un gaiši pajautāja, ko viņš domā par iespēju spēlēt Latvijas izlasē, un kā jau labi skolots cilvēks viņš politkorekti atbildēja – jā, varbūt kādreiz varētu. Taču reāli nekādas intereses nebija. Ne aģents, ne Badingers uz mūsu mēģinājumiem kontaktēties nereaģēja,” atminas Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps.
* Savulaik Latvijas izlasi pārstāvējuši vairāki Amerikā dzimuši basketbolisti – Alekss Šturms, Bruno Pētersons, Trojs Ostlers. Maigi sakot, bez lieliem panākumiem. Pirmie divi ir latviešu izcelsmes, bet pēdējais spēlēja “Skonto”, un basketbola cilvēki mācēja pārliecināt atbildīgās amatpersonas, ka viņam jāiedod pilsonība – būs liels palīgs izlasei. Cerības gan nepiepildījās. “Uz izlasi viņš brauca bez motivācijas un negatavs, un tas pierādīja, ka ar algotņiem lielas kaujas nevar uzvarēt,” spriež Šneps. “Mēs naturalizācijas procesam cauri izgājām samērā nesāpīgi, un man ir prieks, ka, atšķirībā no daudzām Eiropas valstīm, Latvijas izlasē spēlē tikai latviešu puiši.”