Mērījumus par benzopirēnu kūpinājumos apkopos martā; EK tos iesniegs aprīlī 2
Pētījums, kuru plānots iesniegt Eiropas Komisijā (EK) kā pierādījumu, kāpēc vajadzētu samazināt normas attiecībā uz kaitīgo vielu apmēriem Latvijā ražotajos gaļas kūpinājumos, tiks pabeigts marta beigās, pastāstīja Latvijas Zivrūpnieku savienības (LZS) prezidents Didzis Šmits, kuru Latvijas Gaļas ražotāju un pārstrādātāju asociācija ir deleģējusi kā jomas interešu aizstāvi Eiropas Savienībā (ES).
Viņš norādīja, ka aprīlī attiecīgo pētījumu paredzēts iesniegt EK un pauda pārliecību, ka izdosies pārliecināt komisiju atcelt vai atlikt lēmumu par jaunajām prasībām saistībā ar benzopirēna normām attiecībā uz kūpinātu gaļu un tās produktiem, kā arī kūpinātām zivīm un kūpinātiem zivju produktiem. Patlaban mērījumus par benzopirēna saturu iesnieguši desmit no 60 aicinātajiem Latvijas gaļas ražotājiem, un starp datu iesniedzējiem esot gan mazi mājražotāji, gan lieli ražošanas uzņēmumi.
Šmits minēja, ka cīņā par attiecīgās normas atlikšanu vai atcelšanu iesaistījušies arī Polijas un Zviedrijas ražotāji, kas EK iesniegs līdzīgus pētījumus.
Pēc viņa sacītā, pašlaik noris datu analīze arī pārtikas groza pētījumam, kas parādīs kūpinātas gaļas patēriņu Latvijā – arī to paredzēts iepazīstināt EK. “Jau tagad varu prognozēt, ka gaļas patēriņš mūsu valstī nebūs liels, jo pie mums cilvēki biežāk savā uzturā lieto graudu produktus, tai skaitā maizi, kas arī satur šīs kaitīgās vielas,” sacīja Šmits.
Tapat kūpinātas gaļas produkcijas ražotāju interešu aizstāvībai veikti priekšdarbi tehnoloģisko iekārtu pētījumam, kam Zemkopības ministrijā paredzēts prasīt papildus finansējumu, informēja Šmits.
Jau rakstīts, ka šogad 1.septembrī stāsies spēkā jaunas prasības kūpinātas gaļas un zivju ražošanā un saskaņā ar EK regulu tiks piemērota jauna benzopirēna norma attiecībā uz kūpinātu gaļu un tās produktiem, kā arī kūpinātām zivīm un kūpinātiem zivju produktiem. Izņēmums būs šprotes, kurām benzopirēna normas paliks iepriekšējā līmenī.
Atļautā benzopirēna norma kilogramā produkcijas tiks samazināta no pieciem līdz diviem mikrogramiem, savukārt benzopirēna, benzantracēna, benzofluorantēna un krizēna summa kilogramā produkcijas tiks samazināta no 30 līdz 12 mikrogramiem.