Meņģelsone: Ir jābūt mehānismam, kā pārliecināt vecākus vakcinēt savus bērnus 223
TV24 raidījumā “Preses klubs” viesojās Līga Meņģelsone, Latvijas Sarkanā krusta prezidente, lai runātu par to, vai un kā valstij būtu jāiesaistās vecāku mudināšanā vakcinēt bērnus pret bīstamām kaitēm.
Sarunas laikā Meņģelsone norāda, ka saistībā ar vakcīnām un to spējām lielā mērā klātesoša ir dezinformācija. Un tieši tādēļ vairākas institūcijas – ģimenes ārsta prakses, Imunizācijas valsts padome, Veselības inspekcija un vēl citas – dara visu, lai izskaidrotu vakcinēšanās nepieciešamību tiem, kuriem vajadzīgi vēl kādi papildu pētījumi, pierādījumi vai piemēri par vakcīnu iedarbību.
“Es piekrītu, ka tomēr ir jābūt kaut kādam mehānismam, kā pārliecināt, novērst (nevakcinēšanos), jo viena lieta ir šīs bērna intereses, bet ir arī sabiedrības intereses,” apgalvo Latvijas Sarkanā krusta prezidente.
Viņa skaidro, ka arī likumā par infekcijas slimībām tieši lipīgās slimības ir īpaši izceltas. Līdz ar to, domājot par vakcinācijas uzraudzību pret lipīgām slimībām, tiek domāts, kā pasargāt visu sabiedrību kopumā.
Kā jau ziņots, pēc saslimšanas ar difteriju Latvijā miris četrus gadus vecs zēns. Par to vēstīja Latvijas Televīzija (LTV).
Ārsti vairāk nekā nedēļu cīnījās par mazā pacienta dzīvību. Zēns nebija vakcinēts pret difteriju.
BKUS atgādina, ka pirmās trīs vakcīnas devas pret difteriju bērniem ir jāsaņem līdz gada vecumam. Primārajai vakcinācijai tiek nozīmētas trīs kombinētās vakcīnas devas ar vismaz četru nedēļu starplaiku.
Tad līdz 15 mēnešu vecumam jāsaņem ceturtā deva, septiņu gadu vecumā – piektā deva, savukārt 14 gadu vecumā – sestā deva. Pēc sestās devas saņemšanas balstvakcināciju pret difteriju ikvienam veic ik pēc desmit gadiem visa mūža garumā.
Ja slimības simptomi sākumā nav tik akūti un bērns netiek aizvests pie ārsta pirmajās trīs dienās, pat ievadot lielas specifiskā difterijas imūnglobulīna devas, dzīvību var neizdoties glābt – ne velti tiek uzsvērts, ka šī ir nāvējoša infekcija, atgādina BKUS.
Smagas un arī paliekošas sekas difterija mēdz atstāt uz centrālo nervu sistēmu, nieru un sirds asinsvadu sistēmu. Tiem, kas ir vakcinēti un saskārušies ar infekcijas izraisītāju, atsevišķos gadījumos slimība var sākties, bet tā norit vieglā formā bez komplikācijām.