Mēness
Mēness
Foto. Scanpix/Patrick Pleul/dpa

FOTO. Mēness pamazām sarūk – kas ar to notiek? Tā būs reāla problēma cilvēkiem 27

Tā iekšpusei turpinot atdzist, Mēness pamazām sarūk. Tā sauktās “mēnesstrīces” notiek, Mēnesim kļūstot mazākam, apdraudot turpmāko pilotējamo misiju iespējamību un priekšposteņu izveidi, šo tēmu izvērsis portāls EuroNews.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Potenciālā vieta, kas paredzēta NASA turpmākajai pilotētajai misijai uz Mēnesi – apgabals, kurā, domājams, ir ūdens nogulsnes un kur varētu uzturēt dzīvību, – var nebūt tik piemērota cilvēkiem, kā sākotnēji tika domāts.

Saskaņā ar jaunu pētījumu apgabalu netālu no Mēness dienvidu pola ir skārusi ievērojama seismiskā aktivitāte jeb Mēness izmēra samazināšanās ietekme.

CITI ŠOBRĪD LASA
Zilais supermēness

Šis reģions ir kļuvis par starptautisko kosmosa sacensību uzmanības centru pēc tam, kad augustā Indijas vēsturiskais nolaišanās aparāts Chandrayaan-3 veiksmīgi pieskārās tam.

Spēcīgāko zemestrīci, kas jebkad reģistrēta uz Marsa, iespējams, izraisīja tektoniskā aktivitāte.

Viens no galvenajiem Indijas misijas mērķiem bija atrast ūdens avotu; zinātnieki uzskata, ka ledus varētu atrasties milzīgajos krāteros Mēness dienvidu polārajā reģionā, kas pastāvīgi atrodas ēnā.

NASA arī ir izvēlējusies apgabalu šajā reģionā, kas pazīstams kā de Gerlache Rim II, kā nolaišanās vietu savai Artemis-3 misijai, kas ir ne agrāk kā 2026. gada beigās.

“Mēnesstrīču” draudi

Eksperti uzskata, ka šie seismiskās zemestrīces, kas pazīstamas kā “mēnesstrīces”, varētu radīt potenciālus draudus personālam, kas nākotnē strādās pilotējamās misijās vai dzīvos jaunās apmetnēs, izraisot nogruvumus vai atverot jaunas lūzuma līnijas uz Zemes pavadoņa.

Zvaigžņu lietus un pilnmēness Latvijā

Kāpēc Mēness sarūk?

Mēness iekšpuse joprojām ir karsta un izkususi tās kodolā, kas pakļauj Zemes pavadoni seismiskai aktivitātei. Atdziestot, Mēness saraujas un kļūst mazāks.

Debess ķermeņa apkārtmērs pēdējo simtiem miljonu gadu laikā ir samazinājies par aptuveni 50 metriem, daļēji pateicoties plūdmaiņu spēku iedarbībai no Zemes.

Mēness atdzišana izraisa lūzumu līniju vai “vilces defektu” parādīšanos uz Mēness trauslās virsmas, kas savukārt izraisa mēnesstrīces.

Vilces defekti rodas, kad vecākas garozas daļa uzspiežas virs tās jaunākā kaimiņa virsotnes, izraisot klints veida pakāpienu veidošanos uz Mēness ainavas.

Reklāma
Reklāma

Dažas no šīm zemestrīcēm var būt diezgan spēcīgas, aptuveni piecas pēc Rihtera skalas.

2019. gada pētījumā tika izmantota analītiskā modelēšana un Apollo seismometru dati, lai precīzi noteiktu astoņu mēnesstrīču epicentrus, lai secinātu, ka Mēness bija tektoniski aktīvs.

NASA demonstrē jaunu skafandru prototipus Mēness misijām
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.