Foto – Shutterstock

Mēneša augs maijā – savdabīgi skaistā bārbele 1

Bārbele noteikti nav tas košumkrūms, kurš liek aizrauties elpai, tikai aplūkojot vien tā ziedus, lapas vai augļus, tomēr tas ir savdabīgi interesants katrā gadalaikā un piešķirs jūsu dārzam kādu niansi, neparastu knifiņu, kas liks skatienam pakavēties pie šī ērkšķainā košumkrūma. Turklāt bārbele būs lieliska izvēle, ja ir iecerēts ne vien necaurejams, bet arī glīts dzīvžogs, no kura rudenī panašķēties ar skābām, sarkanām odziņām, kā arī interesants akcents dārza košumkrūmu parādē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
10 lietas, ko sievietes dara labāk nekā vīrieši. Trešajam punktam vīrieši nekad nevēlas piekrist
Putinu patriec no Moldovas slavenajiem vīna pagrabiem
Kokteilis
Jāņa Timmas draugs atklāj, kāpēc basketbolistam dēla fotogrāfijas bija jāglabā slēgtās vietās
Lasīt citas ziņas

Parastā bārbele (Berberis vulgaris), kas dažās Eiropas valstīs tiek saukta arī par skābo ērkšķi vai etiķa ogu, pieder bārbeļu dzimtai (Berberidaceae) un ir izplatīta Eiropā un Āzijā. Šis košumkrūms ir dažus desmitus centimetru līdz gandrīz četrus metrus augsts ziemcietīgs, ērkšķains augs, kas atkarībā no sugas un šķirnes sastopams ar dažādu krāsu lapām, ziediem un ogām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārsvarā maijā un jūnijā ziedošie bārbeļu krūmi rotājas ar dažādu nokrāsu dzelteniem un oranžiem ziediem, kas sakārtoti ķekaros, bet bārbelēm mēdz būt arī divkrāsaini ziedi, kas izskatās īpaši dekoratīvi.

Ziedu ķekari nav lieli, taču krūmam, kas izvēlētajā atrašanās vietā ir labi ieaudzies, tie veidojas bagātīgi un ziedēšanas laikā pievilina nektāra kāros kukaiņus no tuvienes un tālienes.

Cilvēkiem bārbeļu ziedu intensīvais aromāts gan var nepatikt. Bārbeļu lapas parasti ir dažādu nokrāsu zaļā tonī, taču ir sastopamas arī bārbeles ar gaišāk un tumšāk sarkanām, kā arī violetas nokrāsas un zilganām lapām, kuras ir apveltītas gan ar maziem „zobiņiem”, gan mēdz būt gludas un ovālas.

Lai arī kāda krāsa būtu bārbeles lapām, tās ir gana dekoratīvas un labi izskatās gan kā fons citiem augiem, gan arī kā individuāls akcents. Sākot ar augustu, parādās bārbeļu augļi – garenas un koši sarkanas, ļoti skābas ogas.
Parastās bārbeles (Berberis vulgaris) ogas ir ēdamas. Daudzās pasaules valstīs tās pat audzē kā kultūraugu, lai iegūtos augļus kaltētu, vārītu no tiem marmelādes un spiestu sulu.

Sastopamas ir ne tikai vasarzaļas, bet arī mūžzaļas bārbeļu šķirnes, kuras gan nav izteikti ziemcietīgas un mūsu klimatiskajos apstākļos ziemā būtu saudzējamas piesedzot.

Ieskatam dažas šķirnes, kuras atšķiras ar ziedu, lapu un augļu krāsu:

Berberis vulgaris – liellapu šķirne, zied no maija līdz jūnijam, ienākas oranži augļi. Ļoti izplatīta šķirne savvaļā.

Reklāma
Reklāma

Berberis thunbergii – augs ar mazām lapām, kuras rotājas košos krāsu toņos no maigi zaļa, koši dzeltena līdz pat tumši purpursarkanam, un dzelteniem vai sarkaniem augļiem. Šīs šķirnes bārbeli bieži izmanto dzīvžogu un nožogojumu veidošanai, jo krūms aug ļoti kupls un lieliski piemērots ziemeļu klimatiskajiem apstākļiem.

Berberis julianae – mūžzaļā bārbele ar palielām, ovālām lapām. Zied dzelteniem ziediem no maija līdz jūnijam, ienākas zili augļi. Mūsu klimatiskajos apstākļos šī šķirne sastopama vien augu kolekcionāru dārzos, jo slikti pārziemo.

Kas attiecas uz atrašanās vietu, bārbelei patiks labi drenēta, gaisa caurlaidīga augsne, kas var būt gan skāba, gan sārmaina, arī kaļķaina augsne bārbelei būs gana piemērota. Vienīgi pārmērīgi mitra augsne šim krūmam nederēs.
Krūms vislabāk jutīsies saulainā vai daļēji noēnotā vietā un tad arī dāvās viskrāšņākos ziedus un augļus.

Jāteic, ka arī bārbele pieder pie tiem košumkrūmiem, kuriem nav nepieciešama īpaša aprūpe – tik vien kā mulča, lai ap krūmu saglabātos mitrums, un stādot kā mēslojumu paredzētajā vietā var ievietot kompostu vai kūtsmēslus, kas gādās, lai krūms augtu ātri un būtu kupls. Protams, ja nav pieejams organiskais mēslojums, arī minerālmēslojums ar augstu slāpekļa saturu dos tik pat labus rezultātus.

Bārbeles nav arī īpaši jāapgriež, ja vien nav paredzēts izveidot noteiktas formas dzīvžogu, taču krūms ar laiku var tik ļoti sakuplot, ka formējošs griezums būs nepieciešams. Bārbele arī griešanu pacietīs itin labi.

Piemēroti kompanjoni bārbelei pavasarī būs krokusi, tulpes un narcises, kuru košie ziedi uz bārbeļu krūma spilgto lapu fona lieliski izcelies.

Vai zinājāt, ka:

– Bārbele ir ārstniecības augs, kas jālieto piesardzīgi. Ēdamas ir tikai bārbeles ogas.

– Bārbeles koksni izmanto galdniecībā un kokgrebumiem.

– Īpaši iecienītas bārbeļu ogas ir Austrumu tautu virtuvē.

Plašāka informācija par bārbeli un citiem augiem meklējama www.darznica.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.