Melotrijas – vīteņaugs ar maziem, svītrainiem augļiem 0

“Lūdzu, palīdziet noskaidrot, kā sauc vīteņaugu ar maziem, apmēram 3 cm gariem auglīšiem. Tie ir ar svītrainu mizu, ļoti līdzīgi gurķiem. Vai šie augļi ir ēdami?”
Inta Reinholde Salacgrīvas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Koka čūskas gads tuvojas. Ko tas nesīs katrai zodiaka zīmei 2025. gadā
Kokteilis
“Tā nav patiesība!” Guntars Račs noliedz, ka Laura Grēviņa ir viņa meita
Veselam
Gan garšīgi, gan veselīgi: uztura speciālists nosauc labāko alternatīvu biezpienam
Lasīt citas ziņas

Pēc skopā raksturojuma un vēstulei pievienotā mizas gabaliņa grūti spriest, taču dārzniecības “Neslinko” saimniece Elga Bražūne domā, ka, visdrīzāk, tā ir melotrija (Melo­thria scabra) – ķirbjaugu dzimtas augs, kura dzimtene ir ekvatoriālās Āfrikas tropiskie apgabali. Savā dzimtenē tā ir daudzgadīga liāna, bet pie mums var audzēt tikai kā viengadīgu vīteņaugu. Ēdami ir gan zaļi baltie augļi, gan pazemes bumbuļi. Melotrijai strauji izaug līdz 3 m gari dzinumi, tā spēcīgi zarojas un bagātīgi salapo, tāpēc labi noder neizskatīgu sienu vai žogu apaudzēšanai, kā arī lapenes veidošanai. Melotrija ar savām tievajām, bet izturīgajām ūsiņām pieķeras pie balsta un apaug ap to. Ja augam nav nodrošināta iespēja kāpelēt, tas ražo niecīgi vai neražo nemaz.

Maziem gurķīšiem līdzīgos augļus (1,5 – 2,5 cm) var ēst svaigus – tie garšo līdzīgi gurķiem. Var arī marinēt vai skābēt kā parastos gurķus, var likt želejā kopā ar tomātiem. Tie ir noderīgi salātu un citu ēdienu rotāšanai. Mazie gurķīši diezgan ātri pāraug, tāpēc tos nolasa regulāri, visas vasaras garumā. Pārauguši tie kļūst negaršīgi. Pazemes bumbuļus nevar uzglabāt, tādēļ ēd tūlīt pēc izrakšanas. Bumbuļi garšo pēc redīsiem un gurķiem. No tiem var gatavot salātus. Vienam augam var būt pat 5 – 6 kg auglīšu un līdz pusotra kilograma bumbuļu.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Maziem gurķīšiem līdzīgos augļus (1,5 – 2,5 cm) var ēst svaigus – tie garšo līdzīgi gurķiem. Var arī marinēt vai skābēt kā parastos gurķus, var likt želejā kopā ar tomātiem. Tie ir noderīgi salātu un citu ēdienu rotāšanai.

 

Melotrijas vislabāk aug irdenā, ūdenscaurlaidīgā augsnē, necieš augstu gruntsūdens līmeni. Nevajadzētu stādīt vietā, kur iepriekšējā gadā auguši citi ķirbjaugi. Melotrijām patīk organiskais mēslojums, tāpēc pamatmēslojumā der iestrādāt sadalījušos kūtsmēslus vai kompostu.

Melotrijas audzē no dēstiem. Sēklas sēj aprīļa beigās podiņos. Līdz sadīgšanai novieto +26…+28 °C temperatūrā. Parasti dīgsti parādās 10 – 12 dienās. Pēc sadīgšanas dēstiem nodrošina daudz siltuma un labu apgaismojumu. Iepriekš pieradinot pie āra apstākļiem, stāda laukā, kad iesilusi augsne un augus vairs neapdraud salnas. Kā jau ķirbjaugi, melotrijas cieš pat nelielā salnā. Stāda 50 – 60 cm attālumā augu no auga.

Audzēšanas laikā nepieciešama regulāra laistīšana un 3 – 5 reizes piebarošana. Līdz ziedēšanai laista mēreni, bet augļu veidošanās laikā (atkarībā no laika apstākļiem) – vairāk, ik pēc divām trim dienām. Papildmēslojumu pirmoreiz dod ziedēšanas sākumā, vēlāk ik pēc 10 – 12 dienām. Piebarošanai var izmantot svaigu organisko mēslu atšķaidījumu (attiecībā 1 : 10), kas pirms tam pāris nedēļu raudzēts. Optimālā augšanas temperatūra ir +25…+30 °C, vēlamais gaisa mitrums 70 – 80 procenti.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.