Foto – Sandra Ruska

Melones labi aug arī pie mums, tikai jāizvēlas īstās šķirnes. Dārzkopes padomi 0

Kad var sēt melones, lai dēstus izstādītu uz lauka? KATRĪNA GULBENES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Kokteilis
Dzimumzīme uz labās plaukstas – tev būs daudz naudas! 11 skaidrojumi, ko nozīmē tava dzimumzīmes īpašā vieta
Lasīt citas ziņas

Zilupes novada saimniecības Bites saimniece Ilga Ivanova, kura jau vairākus gadus arbūzus un melones audzē aptuveni 1 ha platībā, akcentē: “Mūsu klimatiskajos apstākļos ar ļoti labiem rezultātiem iespējams izaudzēt šos dienvidu augļus, vien jāizvēlas meloņu šķirnes, kam veģetācijas periods nav garāks par 80–90 dienām, jo Latvijas vasaras ir īsas.”

Jāatrod pareizās šķirnes

Audzētāja priekšroku dod Krievijas un Spānijas šķirnēm (nevis hibrīdiem). Lai tās ātrāk adaptētos vietējos apstākļos, viņa iesaka no augļiem vismaz četrus gadus iegūt sēklas, bet turpmāk sējai izmantot savus ataudzējumus. No pašaudzētajām sēklām melones padodas garšīgas, saldas, sulīgas, aromātiskas, ar plānu miziņu, vienīgi ilgi neglabājas (nogatavojušies augļi tūlīt jāapēd vai jāpārstrādā, jo sarūgtē, ātri bojājas). Melones var izaudzēt siltumnīcā, uz lauka, tomēr, pēc Ilgas Ivanovas novērojumiem, uz lauka augošajām melonēm ražība, arī garšas un smaržas īpašības ir izteiksmīgākas nekā zem seguma briedušajiem augļiem.

Dēstam jābūt kvalitatīvam

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai izaudzētu spēcīgus augus, vajadzīgi labas kvalitātes dēsti. Sēj aprīļa beigās, maija sākumā 10 cm diametra podiņos, kas pildīti ar bagātinātas kūdras substrātu (svarīgi pareizi izvēlēties sējas laiku, jo pāraugušie augi slikti pārcieš pārstādīšanu). Dēstus audzē līdzīgi gurķu dēstiem. Paliekošā vietā stāda, kad dēstiem izveidojušās 1–2 īstās lapas. Iepriekš augus norūda. Stādīšanas attālumi ne tuvāk par 1 x 1 m – lai arī augi veido mazu lapu masu, tie bagātīgi stīgo. Svarīga ir augsnes auglības nodrošināšana, tāpēc audzēšanas vietā rudenī jāiestrādā satrūdējuši kūtsmēsli, komposts vai zaļmēslojuma augi. Ja tas izdarīts, veģetācijas periodā nekāda papildu mēslošana vairs nav vajadzīga. Melones labāk aug no vēja aizsargātās, saulainās vietās. Audzējot nelielos daudzumos, ķirbjaugus sākumā var turēt zem tuneļveida (polietilēna plēves) pārseguma, jo tiem ļoti patīk ap +30 °C temperatūra. Pa dienu plēvi noņem, bet uz nakti atkal uzklāj. Segumu noņem, sākoties ziedēšanai. Saimniecībā Bites no pašu veidotajiem meloņu krustojumiem parasti iegūst 5–7 augļus no auga.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.