Ājurvēdas ārste: var mazināt, bet ne novērst 19
“Ājurvēdā izšķir trīs cilvēku konstitucionālos pamattipus: vāta jeb vējš, pita jeb uguns un kapha jeb zeme. Taču ir cilvēki, kuros vienlīdz spēcīgi izpaužas divu vai pat visu trīs tipu iezīmes,” par klasifikācijas pamatiem atgādina ājurvēdas konsultante un ģimenes ārste Ilona Ābele-Šrenka. “Kaphām PMS nav raksturīgs. Ar to saskaras vātas, bet visvairāk – pitas. Viņām PMS ir ierakstīts gēnos, tāpēc pilnīgi likvidēt nepatīkamos simptomus nav iespējams. Taču tie var būt smagāki, apgrūtināt dzīvi gan pašai, gan apkārtējiem, ja organismā izveidojies disbalanss. To novēršot, simptomi, protams, mazināsies.
Vātas tipa sievietes ir ļoti aktīvas, nevar ilgi nosēdēt uz vietas. Vienmēr alkst pēc pārmaiņām un piedzīvojumiem, tāpēc visur iesaistās. Ir diezgan nepastāvīgas savās izvēlēs, nodarbēs un vaļaspriekos. Viņām parasti ir sausa āda, arī tendence uz aizcietējumiem. Vātas ir tramīgas un ļoti emocionālas. Bieži mokās ar grūtībām aizmigt un trauslu naktsmieru. Naktī redz sapņus, kuros notiek kustība – viņas skrien, lec, brauc vai lido, bet no rīta pamostas neizgulējušās, nogurušas. Pārlieku aizraujas ar kafijas dzeršanu, tā sevi pātagojot, jo bieži jūt enerģijas trūkumu. Vātām gremošana ir visai lēna, tādēļ pēc krietnas maltītes jūtas ļoti nogurušas un miegainas.
Pitas tipa sievietes ir ugunīgas gan darbos, gan vārdos. Allaž pārliecinātas, ka viņām ir taisnība. Grib panākt savu par katru cenu. Šerpas komunikācijā, taču tas nenozīmē, ka viņas ir dusmīgas. Kad tiešām sadusmojas, var kļūt agresīvas. Ļoti apķērīgas un mērķtiecīgas. Labas plānotājas. Pieskaroties viņu āda šķiet ļoti silta. Pitas viegli apdeg saulē, bet slikti iedeg. Viņām nepatīk liels karstums – svelmainas vasaras dienas, atrašanās siltajās zemēs un karsēšanās pirtī. Gremošanas uguns ir ļoti laba, taču bieži cieš no gastrīta jeb kuņģa iekaisuma. Ir tendence uz pūtīšu un dažādu izsitumu veidošanos.
Kaphas tipa sievietes ir lēnas, mierīgas, parasti ar palielinātu svaru. Tas ne vienmēr nozīmē, ka viņas ir aptaukojušās. Kaphām ir lieli kauli un locītavas, tāpēc izskatās masīvas. Viņas domā lēni un ir ļoti sievišķīgas, jo tehnisku jautājumu izpratne prasa ilgu laiku, taču, kad informāciju sagremo, to labi patur prātā. Viņas bieži kavē, laikā nenodod darbus un šajā ziņā nav pāraudzināmas. Arī gremošana ir lēna, taču viņām patīk garšīgi paēst, tāpēc ir tendence uz gļotu uzkrāšanos organismā, kas veicina liekā svara veidošanos.”
Ieteikumi
* Diemžēl ājurvēdā nav viena preparāta, pēc kura lietošanas PMS kā uz burvja mājienu izzustu uz visiem laikiem. Lai iedarbība būtu paliekoša, ājurvēdai jākļūst par dzīvesveidu.
* Vispirms jādodas pie ājurvēdas ārsta, kurš noteiks konstitucionālo tipu, izmantojot pulsa diagnostiku, apskati un sarunu. Kad viss noskaidrots, jāsāk dzīvot saskaņā ar atbilstīgajām uztura un dienas režīma rekomendācijām. Tieši to neievērošana izraisa disbalansu organismā un paspilgtina PMS simptomus.
* Pašsajūtas tūlītējai uzlabošanai ājurvēdā lieto dažādu augu preparātus. Populārākais hormonālās sistēmas līdzsvarotājs ir šatavari jeb sparģelis, kas pieejams tinktūras, tablešu un pulverīša veidā. Sparģeli var lietot uzturā arī svaigā veidā, taču būtu jāpārtiek gandrīz tikai no tā, lai uzņemtu organismam nepieciešamo vērtīgo vielu dienas devu. Preparātos ir šā auga koncentrāts. Izmanto arī līdzekļus, kas satur ārstniecisko augu kombināciju un līdzsvaro visu organismu. Tie var palīdzēt 3–5 mēnešus, kamēr cilvēks sakārto organismu, bet nav paredzēti ilgākai lietošanai
* Vātām jāēd mazām porcijām. Jāievēro regulāras ēdienreizes, lai gan, izlasot šo ieteikumu, viņas uzreiz teiks, ka tas nav iespējams. Tomēr, ja izdodas ielikt sevi rāmjos, pašsajūta ir ļoti laba. Svarīgi, lai uz šķīvja būtu silts un termiski apstrādāts – tvaicēts vai sautēts – ēdiens, nevis zaļbarība, sausmaizītes vai, vēl trakāk, ātrās uzkodas. Dzērienam vienmēr jābūt mazliet siltākam par istabas temperatūru. Neko aukstu vai ar ledu dzert nevajadzētu.
* Pitām nav vēlami asi ēdieni, jo tie viņas vēl vairāk uzkurina. Ieteicams nodarboties ar meditāciju, jo tā iespējams iegūt iekšējo līdzsvaru. Vēlams ieturēties trīs reizes dienā. Parasti pitām nemaz nav jāsaka, ka jāievēro regulāras ēdienreizes, jo neēdušas viņas izjūt lielu diskomfortu un kļūst dusmīgas. Vasarā vēlams dot priekšroku svaigiem dārzeņiem, bet rudenī un ziemā uz šķīvja likt siltu ēdienu.
* Kaphas tipa sievietēm nevajadzētu lietot uzturā govs piena produktus, jo tie veicina gļotu veidošanos, bet kazas piena produktus – var un vajag! Kaphas drīkst ēst tikai vienreiz dienā, taču mūsdienu steidzīgā ikdienas ritma dēļ tomēr ieteicamas divas ēdienreizes – pusdienas un vakariņas. Lai izvairītos no svara pieauguma, pusdienām vajadzētu būt sātīgākām, vakariņām – pieticīgākām. Nedrīkst gulēt pusdienlaiku, kaut gan pēc maltītes ļoti velk uz miegu. Prātīgāk ir ēst drusciņ mazāk. Kaphām ir svarīgas pastaigas svaigā gaisā un fiziskās aktivitātes.
36,6 ° C konsultantes OKSANA BABULA, ārstu prakses Quartus ginekoloģe reproduktoloģe un homeopāte
INESE KOKARE, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas akupunktūras ārste
ILONA ĀBELE-ŠRENKA, veselības centra Aparmita plus ājurvēdas konsultante un ģimenes ārste