Melnam nagam laka nepatīk 0
Visu dienu nācās staigāt, pret vakaru lietū kājas arī saslapēju. Mājās konstatēju, ka abiem īkšķiem atspiesti nagi. Drīz tie kļuva sarkani, tad zili, līdz samelnēja. Pirksti izskatās atbaidoši, bet vasarā taču valkājami apavi ar vaļējiem purngaliem. Vai uzreiz bija iespējams ko darīt, lai nagi nenoietu? Kā rīkoties tagad, lai tie ātrāk ataugtu un izskatītos veselīgi?
Dažkārt, arī valkājot labus apavus, pietiek pavisam ar nelielu spiedienu vai citu diskomforta sajūtu, lai kāju nagi tiktu saspiesti, atmiekšķētos un atmirtu. Biežāk gan to izraisa neierastāka slodze, kur vienveidīgas kustības atkārtojas neskaitāmas reizes, kā, piemēram, braucot ar velosipēdu vai nūjojot, taču tas var gadīties arī gluži neprognozējamos apstākļos. Kāju jutība ir ļoti individuāla. Tiem, kuriem naga plātne ir bieza un spēcīga, parasti pat nepiemērotā slodzē un apavos nekas slikts nenotiek, savukārt citiem problēmas rodas pat pēc neilgas pastaigas, skaidro Nataļja Suvorkova, aparātu pedikīra speciāliste ģimenes ārsta Andreja Lasmaņa privātprakses klīnikā.
Kad tas jau noticis, neko līdzēt vairs nevar. Jāpieņem, ka nags ir bojāts un tam jāpievērš uzmanība, lai galvenokārt sargātu no inficēšanās ar sēnīti. Melnums zem naga ir tām ļoti labvēlīga augsne, tāpēc mājas apstākļos laikā, kamēr nags sadzīst un ataug, profilakses nolūkā vēlams izmantot kādu pretsēnīšu ziedi. Katru dienu tā nav jālieto, bet pēc atrašanās vietās ar paaugstinātu inficēšanās risku – baseinā, pludmalē vai pirtī – noteikti.
Nagu korekcijai pēc traumas var izmantot arī īpašus gelus – gan tikai specializētā pedikīra kabinetā. Tie, atšķirībā no roku nagiem paredzētajiem, ir daudz elastīgāki – spiediena vai trieciena ietekmē nevis lūst, bet liecas.
Ja paša nags saglabājies, iespējama naga plātnītes rekonstrukcija. Nags tiek nevis noņemts, bet slānīti pa slānītim novīlēts līdz asinsizplūduma zonai. Kad viss attīrīts un vairs palicis vien plāns plātnītes atlikums, uz tā liek gelu un modelē jaunu, skaistu nagu. Augot nagam, uzklātā gela kārtiņa virzās līdzi. To var kopt – griezt, vīlēt. Procedūras garantijas laiks – trīs mēneši – ir pietiekams, lai nags gan glīti izskatītos, gan būtu aizsargāts no infekcijas draudiem.
Ja traumas rezultātā nags nokritis, to var veidot uz gela pamatplātnītes, taču šī manipulācija ir diezgan riskanta – var izraisīt augošā dabiskā naga deformēšanos.
Iespējams veikt protezēšanu – veidojot ar ādu savienotu gela nagu. Taču tāds jaunveidojums, kas turas vien uz ādas, ir tikai īsbrīža risinājums, panāk neilgu estētisku efektu.
Var arī pagaidīt, kamēr nags sāk augt, un tad uz tā stiprināt gelu. Tāds veidojums gan pietiekami labi turēsies, gan virzīsies uz priekšu kopā ar augošo nagu.
Saprotams, ka naga ataugšanas laikā gribam defektu kaut kā slēpt. Visbiežāk to mēģina maskēt ar parastās vai gelish nagu lakas pārklājumu. To darīt nevajadzētu, jo nagam jāelpo. Ja tas tiek blīvi nosegts, mazinot skābekļa piekļuvi, rodas siltumnīcas efekts, kas labvēlīgs ne tikai sēnīšu invāzijai – arī dažādas izcelsmes sastrutojumiem, kas var izvērsties gana bīstami.
Diemžēl daudzi stāvokļa nopietnību neapzinās, jo bīstamie procesi, kas norisinās zem naga un arī ap to, veidojot dzeltenīgu vainadziņu vai lūstošu raga kārtiņu, parasti nesāp. Sāp tikai ieaudzis nags, bet ar sēnītes bojātiem nagiem dažs nodzīvo visu mūžu un pat nejūtas traucēts.
Ja nagu sēnīte jau iekļuvusi asinīs, naga korekcija jāveic gan no ārpuses, gan arī jāārstējas, medikamentus lietojot iekšķīgi, taču tos var ieteikt tikai ārsts. Turklāt pedikīra meistara piedāvātos risinājumus nagu bojājumu labošanai, ja tos skārusi arī sēnīšinfekcija, var izmantot tikai pēc izveseļošanās.
5 padomi kāju labsajūtai
* Vasarā arī traumētus nagus nemocīt blīvās kurpēs – valkāt vai nu basenītes (ja nav diabēta radītu problēmu vai slieksmes uz papēžu plaisāšanu, kad siksniņas var traucēt), vai apavus no dabiska, elpojoša materiāla. Priekšstats, ka slēgtā apavā kāja ir labāk pasargāta no ārējās vides kaitīgās iedarbības, ir aplams. Visu laiku atrodamies gan sēnīšu, gan citu mums netīkamu sīkbūtņu ielenkumā, bet tām pretī var stāties vienīgi spēcīga imunitāte un daudz svaiga gaisa. Skābekļa iedarbībā nevēlamā nejaucība parasti drīz vien iet bojā.
* Kamēr traumēts vai protezēts nags nav pilnībā atveseļojies, ikdienā tos labāk nelakot, jo īpaši ar gelish laku. Vai arī nagus nolakot tikai uz īsu brīdi.
* Ikdienā vēlams lietot nagus stiprinošu eļļu. Der jebkura, taču labāk izvēlēties tieši šim nolūkam paredzētu, kas uzreiz iesūcas ādā, nenotraipa kurpes iekšpusi un neveicina svīšanu. Kāju pareizāk ieeļļot vakarā, nevis pirms apavu uzvilkšanas no rīta.
* Galvenais, lai pēdas nav pārkarsušas vai sasvīdušas, tāpēc kājas jāmazgā daudzas reizes dienā.
* Ja radusies kāda problēma, labāk nepaļauties uz pieņēmumu, ka laiks visu dziedē, bet vērsties pēc palīdzības pie speciālista – podologa.