Foto – Shutterstock

Plūškoks – pret angīnu un caureju. Kam vēl? Un kurš plūškoks iedarbīgāks? 0

Netālu no manas dzīvesvietas ir ieaudzis melnais plūškoks. Vai tas ir kaitīgs vai noderīgs? Pastāstiet, kā to var izmantot! ILGA B. PŪRES PAGASTĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Melnais plūškoks ir ārstniecības augs. No ziediem gatavo uzlējumu, novārījumu, ekstraktu, tinktūru pret gripu, saaukstēšanos, plaušu un sirds slimību izraisītu tūsku. Plūškoks paaugstina organisma aizsargspējas pret vīrusu izraisītām infekcijām, uzlabo vielmaiņu.

Bieži lieto kopā ar liepziediem, aveņu, kazeņu un cūceņu augļiem un lakstiem, kumelīšu ziediem. Kopā ar piparmētru lapām lieto gripas un saaukstēšanās laikā. Kombinējot ar pelašķiem un izopu, dzēriens noder deguna blakusdobuma iekaisuma ārstēšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto – Shutterstock

Uzlējumu gatavo, ņemot 1–2 tējkarotes drogas vai maisījuma uz vienu glāzi ūdens. Vakaros pirms gulētiešanas dzer pa 1–2 glāzēm karstu ar vienu tējkaroti medus.

Rīkles skalošanai uzlējums un novārījums ieteicams, ja ir angīna, aizsmakums un iekaisušas smaganas. Var izmantot arī inhalācijām. Pret sāpēm lieto karstā ūdenī saslapinātus ziedu apliekamos.

Kā maigu caurejas līdzekli zarnu darbības uzlabošanai gatavo kaltētu augļu novārījumu – vienu tējkaroti drogas uz glāzi ūdens.

Tautas medicīnā iesaka lietot pat melnā plūškoka lapas un iepriekš uzvārītu augļu sulu. Šie līdzekļi noderot pret vispārēju vājumu, nierakmeņu, reimatisko slimību un podagras ārstēšanai – ar glāzi verdoša ūdens aplej 6–7 lapas un izdzer pirms brokastīm.

No augļiem var gatavot sulu, sīrupu, želeju, marmelādi, dzērienus, pastilas, džemu utt. Nedrīkst lietot svaigas ogas, un, izberžot caur sietu, jācenšas atdalīt sēklas. Ievārījumu uzglabā ledusskapī un lieto kā zāles pa vienai karotei no rīta tukšā dūšā.

Retāk izmanto mizas novārījumu – tas noder kā urīndzenošs līdzeklis.

 

Foto – Shutterstock

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.