Meldoniju dzeru arī pats, atklāj “Mildronāta tēvs” Kalviņš 0
“Es vienkārši vairs netieku pie sava darba,” saka ķīmiķis, Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) zinātniskās padomes priekšsēdētājs, akadēmiķis Ivars Kalviņš, vaicāts par pēkšņo slavu un neskaitāmajām intervijām, ko nesa meldonija iekļaušana sportā aizliegto vielu sarakstā. Kad ir pārslodze vai gaidāms kaut kas tamlīdzīgs, viņš pats mēdzot lietot savu izgudrojumu, kas Latvijā zināms kā mildronāts. Pēc viņa vārdiem, tas pasargā šūnas no bojāejas skābekļa bada apstākļos, kas var piemeklēt tiklab sportistus, kā fiziska un garīga darba darītājus.
Uzskatāt, ka līdz ar meldonija iekļaušanu sportistiem aizliegto vielu sarakstā viņiem izdarīts lāča pakalpojums?
Varu droši teikt, ka dažu simtu cilvēku nāve būs uz Pasaules Antidopinga aģentūras (World Anti-Doping Agency jeb WADA – red.) sirdsapziņas.
Statistika ir tāda, ka pēkšņa nāve iestājas 2–10 reizes biežāk tiem, kuri nodarbojas ar sportu, nekā tiem, kuri nenodarbojas. Un pēkšņa nāve nav saistīta tikai ar lielo sportu, kā parasts domāt, vai ar ilgu karjeru sportā – tā sākas ar 10 gadu vecumu. Ja kāds mazais sportists ir ilgi skrējis vai kaut ko smagu cēlis un sirds muskulī pietrūkst skābekļa, taukskābes, kas ir galvenais enerģijas avots muskuļos un sirdī, nevar tikt sadedzinātas. Lai tiktu līdz fabrikai – šūnu mitohondrijiem, kur tiktu sadedzinātas, tās uzkrājas aktivētās transporta formās, saistoties ar vielām, kas spēj iznest cauri šūnas membrānai. Šīs vielas ir karnitīns un koenzīms A – bīstamas, jo izraisa aritmiju, miokarda fibrilāciju. Un ar fibrilāciju dzīve beidzas – tad sirds muskulis nevis pumpē asinis, bet nesakarīgi vibrē. Meldonijs no tā palīdzētu izvairīties. Tas ir iemesls, kāpēc to iesaka sirds asinsvadu slimniekiem. It kā nekādi īpaši uzlabojumi nav manāmi, toties ilgtermiņā redzams, ka šāds pacients dzīvo ilgāk.
Meldonija iekļaušanai sportā aizliegto vielu sarakstā ir politiski motīvi, jo WADA nav nekādu zinātnisku pierādījumu, ka šis līdzeklis uzlabotu vai paceltu virs fizioloģiskās normas jebkādus organisma rādītājus, kā tas notiek dopinga gadījumā. Runa ir tikai par to, ka tiek atjaunotas darbaspējas, ja tās kritušās skābekļa trūkuma dēļ.
Kāpēc uzskatāt, ka lēmums bijis politiski motivēts?
To ierosināja amerikāņu Antidopinga aģentūra, jo, redz, Austrumu valstīs sportisti lieto meldoniju, bet ASV tas nav pieejams, tāpēc rodas nepamatotas priekšrocības. Tad ir jāaizliedz! Tas esot pret sportisko garu!