Melbārde: Latvijas sabiedrībā ir cilvēki, kuri nejūt piederību valstij 11
Latvijas sabiedrībā ir cilvēki, kuri nejūt piederību valstij un uzskata, ka viņiem viss pienākas bez latviešu valodas un vēstures zināšanām, intervijā Latvijas Radio raidījumam “Krustpunktā” sacīja kultūras ministre Dace Melbārde.
Ministre atzina, ka šo cilvēku daļu nekad neizdosies integrēt un ir nepieciešams ilgstošāks paaudžu nomaiņas process. “Ir daļa cilvēku, kuri uzskata, ka viņiem [viss] pienākas bez latviešu valdoas un vēstures zināšanām,” teica Melbārde. Šī sabiedrības daļa nevēlas kārtot latviešu valodas un vēstures eksāmenus, saskata izdevīgumu atvieglotā iespējā ceļot uz Krieviju, kā arī ir apveltīti ar negatīvu attieksmi pret valsti un tās kultūru.
Vienlaikus Kultūras ministrija (KM) secinājusi, ka ir mainījusies situācija ar latviešu valodas zināšanām mazākumtautību pārstāvju vidū. Ministrijas aplēses liecina, ka 85-90% mazākumtautību pārstāvju zina latviešu valodu, kas ir milzīgs lēciens salīdzinājumā ar deviņdesmitajiem gadiem, kad šis īpatsvars bija ap 30%.
Tomēr ir jāstrādā pie tā, lai veicinātu latviešu valodas lietojumu cittautiešu vidū. “Lai arī cilvēkiem ir zināšanas, sabiedriskās vietās tie izvēlas runāt krieviski. Arī paši latvieši bieži pāriet uz krievu valodu,” atzina Melbārde.
Ministre paskaidroja, ka, lai arī latviešu valodas jautājums ir jārisina starpnozariski, ministrija, strādājot ar mazākumtautībām, redzot lielu progresu to līdzdalības kāpumā. “Redzam kāpumu līdzdalībā Latvijas kultūrtelpas veidošanā,” sacīja ministre.
Viņa arī uzsvēra, ka sabiedrības integrācija nav saistīta tikai ar etnisko iekļaušanos, bet ir arī saiknes stiprināšana ar tautiešiem ārvalstīs. Šajā jomā ir izdevies panākt lielāku sadarbību un komunikāciju. Latviešu diaspora ārvalstīs arvien vairāk tiekot iesaistīta kultūras norisēs, lai panāktu to identitātes nezaudēšanu.