Meklēs kompromisu pusslodzes darbinieku lietā 3
Jautājums par sociālo iemaksu veikšanu no minimālās algas par personām, kuras strādā nepilnu darba laiku, ir atvērts, pēc 15.novembra Sociālo un darba lietu komisijas sēdes, kurā deputāti vērtēja no 1.janvāra plānotās izmaiņas valsts sociālās apdrošināšanas kārtībā, uzsvēra komisijas vadītāja Aija Barča.
Deputāti šodien nolēma veidot komisijas darba grupu, lai ar visām iesaistītajām pusēm meklētu kompromisus attiecībā uz tiesisko regulējumu nepilnu darba laiku strādājošajiem. Darba grupas mērķis ir vienoties par iespējamām atkāpēm no pašreizējās likuma redakcijas un sagatavot attiecīgus grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, nodrošinot to virzību Saeimā un pieņemšanu vēl šī gada decembrī, norāda komisijas vadītāja.
“No vienas puses – nav šaubu, ka ir ļoti svarīgi jau laikus domāt par sociālo nodrošinājumu tiem cilvēkiem, kuri strādā nepilnu darba laiku, jo veiktās (vai drīzāk neveiktās) sociālās iemaksas skaudri atspoguļosies pabalstu un pensiju apmērā – tās būs niecīgas. No otras puses, šodien no mazo uzņēmumu un biedrību pārstāvjiem dzirdējām daudzas situācijas no dzīves, kurās tomēr būtu nepieciešami citi risinājumi, nekā to nosaka spēkā esošā likuma redakcija. Aicinām visus iesaistītos pie sarunu gada, lai meklētu kompromisus,” pauda Barča.
Komisija darba grupā aicinās deleģēt pārstāvjus no visām Saeimas frakcijām, kā arī plašu darba devēju, darba ņēmēju organizāciju un nevalstiskā sektora pārstāvniecību.
Kā ziņots, lai nodrošinātu vismaz minimālas sociālās garantijas cilvēkiem, kuru atalgojums ir mazāks par minimālo mēneša darba algu, no 2017.gada 1.janvāra noteiks minimālo sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu līmeni. Grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” paredz darba devējam segt starpību līdz noteiktajam obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu objektam pat tad, ja darbinieks nestrādā atbilstošu slodzi.
No 2017.gada 1.janvāra līdz 31.decembrim paredzēts pārejas periods, kad valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs 75% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas. Savukārt no 2018. gada 1.janvāra par katru darba ņēmēju, kuram atlīdzība ir noteikta mazāka par minimālo algu, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic no valstī noteiktās minimālās algas.
Par plānotajām izmaiņām satraukumu jau paudušas nevalstiskās organizācijas un uzņēmēji.