Kādas sekas būs lēmumam celt nekustamā īpašuma nodokli Rīgā? 4
Jānis Lipša, “Rent In Riga” valdes loceklis: “Nodokļa pieaugums visvairāk varētu skart tos īpašniekus, kuriem pieder vairāki dzīvokļi un kurus viņi kaut kādu iemeslu dēļ pašlaik neizīrē un tur tukšus. Tomēr domāju, ka lielākā daļa īpašnieku līdz šā gada beigām atradīs iespēju, kā izdevīgi “optimizēt” šo nodokļu paaugstinājumu. Deklarēsies paši vai deklarēs savus radiniekus, vai piedāvās to īrniekiem. Ja arī būs tā, ka izīrētam dzīvoklim pieaugs nekustamā īpašuma nodokļa apmērs, tad paredzu, ka šis nodokļa pieaugums lielākoties gulsies uz īpašnieka jeb izīrētāja pleciem. Pašlaik īres tirgus tendences neļauj ievērojami paaugstināt īres maksas. Kopš 2014. gada rudens Rīgā īres dzīvokļiem, kuru īres maksas apmērs pārsniedz 400 eiro mēnesī, ir vērojams īres cenu kritums aptuveni par 10 līdz 15 procentiem.”
Rita Bednarska, Rīgas Namīpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja: “Rīgā patiešām ir daudz māju, kuros dzīvokļi stāv tukši. Par to jau sen runāts, ka nodoklis jāpalielina banku pārņemtajiem īpašumiem un tām mājām, kurās apzināti tika izlikti īrnieki, cerībā pārbūvēt dzīvokļus tajās par birojiem un veikaliem. Šis nodokļa slogs daļēji varētu tikt uzlikts dzīvojamo māju īrniekiem. Likums “Par dzīvojamo telpu īri” atļauj izīrētājiem šo nodokli iekļaut īres rēķinā. Rīgas Centra rajonā īrnieki paši grib deklarēties, tāpēc ka grib laist savus bērnus prestižās skolās. Bet Latgales priekšpilsētā dzīvesvietas deklarētājus izīrētājiem pat būs grūti atrast. Lai izvairītos no lielāka nodokļa, izīrētāji deklarēs patversmes iedzīvotājus. Ko no tā iegūs pašvaldība? Rīgas Namīpašnieku biedrība jau sen ir ierosinājusi veidot Īres līgumu reģistru. Tā mēs ātrāk panāktu ienākumu legalizāciju, savukārt pašvaldība saņemtu ienākumus no iedzīvotāju ienākuma nodokļa.”
Alvis, dzīvokļa īrnieks: “Rīgā par 360 eiro mēnesī īrēju labiekārtotu divistabu dzīvokli labi saglabātā padomju sērijas namā Purvciemā. Kopā ar komunālajiem maksājumiem izdevumi svārstās aptuveni no 450 līdz 500 eiro mēnesī. “Latvijas Avīzē” izlasīju, ka par divistabu dzīvokli, kura platība ir apmēram tāda pati kā manis īrētajam un kurā neviens nav deklarējies, nākamgad nodoklis pieaugs aptuveni piecas reizes. Ja īpašnieks gribēs, lai sedzu arī šo nodokļa paaugstinājumu, būšu spiests meklēt pajumti citur.”
Dzintars Bērziņš, “Arco Real Estate” dzīvojamā fonda īres nodaļas vadītājs: “Skaidrs, ka neviens īpašnieks negribēs maksāt piecreiz lielāku nodokli nekā līdz šim, tāpēc meklēs iespēju to “apiet”, piemēram, deklarējot ģimenes locekļus vai svešus cilvēkus savos īpašumos. Manuprāt, šādi pašvaldība vēlas ne tikai palielināt deklarēto iedzīvotāju skaitu, bet arī kompensēt neiegūto ienākumu no izīrētajiem īpašumiem, par kuriem netiek maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Var tikai pabrīnīties par to, ka Rīgas centrā un tā tuvumā daudzas ēkas ir tukšas. Noteikti būs daļa īpašnieku, kuri būs spiesti rīkoties – pārdot vai izīrēt savu īpašumu. Jau pašlaik liela daļa īpašnieku cenšas tukšos īpašumus pārdot par cenu, kas neatbilst šā brīža tirgus situācijai.”
UZZIŅA
* No 2016. gada 1. janvāra Rīgā celsies nekustamā īpašuma nodoklis zemei un mājokļiem, kuros neviens nav deklarējis pastāvīgo dzīvesvietu.
* Līdzšinējā likme – 0,2 līdz 0,6% apmērā no mājokļa kadastrālās vērtības tiks saglabāta īpašumiem, kuros savu pastāvīgo dzīvesvietu deklarējusi vismaz viena persona. Bet par īpašumiem, kuros neviens nav deklarējis pastāvīgo dzīvesvietu, likme palielinās līdz 1,5% no īpašuma kadastrālās vērtības jeb aptuveni 7 līdz 8 reizes.
* Namos, kuri nav sadalīti atsevišķos dzīvokļu īpašumos – īpašniekiem tie pieder domājamās daļās – nodokli 0,2 līdz 0,6% apmērā aprēķinās par 30 kv.m uz katru namā deklarēto personu. Namos, kuros dzīvesvietu deklarējušo nav, tāpat par platībām, kuras pārsniedz minētos 30 kv.m, rēķinot uz vienu deklarēto personu, nodokļa likme būs 1,5% no ēkas kadastrālās vērtības.
* Kopš 2012. gada noteiktā 1% likme par zemi Rīgā deklarētajām personām palielinās par 0,5%.