– Tomēr lauki iztukšojas. Redzam, ka nodarbināto skaits laukos pēdējo piecu gadu laikā sarucis par 14%. Ko darīt? 24
– Tā nenotiek tikai Latvijā. Tā ir problēma ne tikai Eiropā, bet arī Azerbaidžānā, Ukrainā, Kazahstānā. Tikko biju Ukrainā, kur man teica – jaunieši no laukiem aiziet uz pilsētām, bet mēs, večuki, te, laukos, paliekam saimniekot. To var raksturot kā kopīgu tendenci. Bet to var bremzēt, ja jauniešus pievilinātu laukiem ar tehnoloģiju attīstību, modernāku tehniku un iespējām.
I. Bušmanis: – Tendences rāda, ka saimniecību skaits samazinās, arī tiešmaksājumu saņēmēju skaits sarucis no 80 tūkstošiem līdz 64 tūkstošiem…
– Tiešmaksājumu saņēmēju skaits ir samazinājies, bet nevaru piekrist, ka par šādu daudzumu samazinājies saimniecību skaits.
– Ministrijai jau bijušas vairākas programmas, lai orientētu saimniecības ražot tirgum. Vai ir sajūta, ka ar modernizācijas programmām izdodas saimniekus pievērst tirgum?
– Domāju, ka jā. Tie nav simti un tūkstoši, bet mazas piena un gaļas ražotnes pārstrādei top. Tagad mēģinām panākt, lai viņi varētu ne tikai gadatirgos tirgot, bet arī kādā kopējā veikalā produkciju realizēt. Attīstās arī tiešā pārdošana, bet viss būs atkarīgs no pieprasījuma. Domāju, ka liela nozīme ir saimniekam – vai viņš ir saimnieks savā zemē, savā mājā, sētā vai nav. Un, ja nav, tad nekas nesanāks.
– Ir vairākas nozares – vilna, kaņepes, lini –, kur pieprasījums pasaulē ir, bet tomēr pārstrāde buksē. Kas par lietu?
– Ir vajadzīgi enerģiski cilvēki, kas šos projektus īsteno. Un jāsāk ar zemnieku, kas audzē un ražo izejvielu. Un, ja būs tā manta, tad ir jēga būvēt rūpnīcu.
* Intervija notika pirms ministra vizītes uz Ķīnu (29. aprīlī). “LA” saņēma ziņu no Ķīnas, kur ministrs pašlaik uzturas, ka no 2015. gada vidus četriem Latvijas zivju pārstrādes uzņēmumiem būs iespēja saražoto produkciju eksportēt uz Ķīnu. Ķīnas Sertifikācijas un akreditācijas administrācijas vadība tikšanās laikā arī apliecināja, ka desmit Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi var sākt eksportēt savu piena produkciju uz šo valsti. “Otrdienas sarunās Ķīnas kolēģi mums apliecināja, ka no šā gada jūnija, kad tiks pabeigts atzīšanas process, Ķīnas tirgū būs gaidīti arī Latvijā ražotie zivju produkti. Ar Ķīnas Vispārējās kvalitātes uzraudzības, pārbaudes un karantīnas administrācijas ministru Žī Šupingu un Ķīnas Sertifikācijas un akreditācijas administrācijas vadību mēs arī vienojāmies, ka jautājumus par Latviju interesējošo pārējo pārtikas produktu atzīšanu eksportam uz šo valsti Ķīnas atbildīgās institūcijas izskatīs prioritārā kārtībā,” uzsvēra zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.