Meklējam savas īstās krāsas 0
Mūsu attieksme pret krāsām pavēsta dziļi zemapziņā slēpto. Tās spēj ietekmēt pat vairāk nekā zāles, jo modina organisma spēku dziedināt pašam sevi – to atzinuši daudzi ārsti. 36,6 °C eksperimentā pārbaudām, vai tās palīdz labāk iepazīt sevi un uzlabot pašsajūtu.
Katrs krāsas uztver individuāli, tādēļ pareizāk būtu runāt par krāsu sajūtu. Visvienkāršāk krāsu enerģiju var saņemt ar apģērba, ēdiena un interjera palīdzību, atzīst krāsu terapeite Elita Goldmane.
Tērpa krāsa iedarbojas ne tikai uz valkātāja, bet arī apkārtējo cilvēku pašsajūtu. Siltās aktivizē, bet aukstās – atslābina. Enerģijas līdzsvarošanai tās ieteicams kombinēt, piemēram, oranžu ar zilu, dzeltenu ar violetu.
Taču, ja apģērbā ir pārāk daudz toņu, tas rada organismam lielu slodzi, neļaujot justies komfortabli. Lai gūtu veselīgāku ietekmi, nav ieteicams ilgstoši valkāt arī vienas un tās pašas krāsas tērpu.
Tērpa krāsa iedarbojas ne tikai uz valkātāja, bet arī apkārtējo cilvēku pašsajūtu. Siltās aktivizē, bet aukstās – atslābina. Enerģijas līdzsvarošanai tās ieteicams kombinēt, piemēram, oranžu ar zilu, dzeltenu ar violetu.
Īpaši svarīgi, lai katram vēlamie toņi būtu guļamistabā un ēdamistabā. Enerģija, kas rodas, raugoties uz noteiktu krāsu, var veicināt vai pasliktināt gremošanu. Savukārt miegā organisms sevi dziedina. Ja ģimenes locekļu gaumes nesaskan, vajadzētu vienoties par telpas toņiem, kas neliks justies slikti nevienam.
Atrodot savas īstās krāsas, nav nepieciešams pilnībā mainīt garderobi vai veikt mājās remontu. Var rīkoties vienkāršāk, piemēram, vakaros meditēt, raugoties uz noteiktas krāsas priekšmetu.
Problemātiskās ķermeņa vietas var dziedināt, uzklājot tām sev tīkamas krāsas vilnas auduma gabaliņus, paturot uz tiem rokas, domājot pozitīvas domas vai klausoties mūziku.
Efektīva emocionālas dziedināšanas metode ir zīmēšana, jo palīdz sakārtot domas un atbrīvoties no negatīvām emocijām. Krāsu izvēle, kompozīcija un kopējā noskaņa daudz pastāsta par zīmētāju – viņa vēlmēm, bailēm un iespējām.
Krāsa var radīt komforta sajūtu un pārliecību par sevi vai arī, ja nepiemērota, gluži otrādi – raisīt diskomfortu. Parasti intuitīvi izvēlamies to, kas mums noteiktajā brīdī nepieciešams. Sievietes, kurām vizuāli atbilstošu paleti ieteicis stilists, nereti ir pārliecinājušās, ka tā ne vienmēr ļauj justies labi. Un arī apkārtējie mana, ka viņa pati savu tēlu nepieņem.
Krāsu terapijā galveno uzmanību pievērš nevis vizuālai uztverei, bet vibrācijām, ko izraisa dažādi toņi. Tās var sajust gan ar atsevišķām ķermeņa zonām vai ar visu ķermeņa virsmu.
Eksperimentā vēlējāmies noskaidrot, vai ar krāsu palīdzību ir iespējams mazināt garīgu sasprindzinājumu. Tajā piedalās uzņēmēja Dana Lukševica, literatūrzinātniece Sandra Ratniece un žurnālists Andris Tiļļa.
Eksperimenta vadītāja Elita Goldmane ar pseidonīmu Elizabete Ozola sarakstījusi grāmatas Krāsas. Uztvere un iedarbība, Krāsu terapija, kā arī citas. Viņa konsultē klientus un māca krāsu terapiju.
Eksperimenta norise 1. Dalībnieki dodas uz konsultāciju pie krāsu terapeites Elitas Goldmanes. 2. Tiek veikti vairāki testi, kas atklāj problemātiskās organisma zonas un psiholoģiskās īpatnības. Katrs zīmē savas pašreizējās sajūtas. 3. Krāsu terapeite iesaka, kā uzlabot noskaņojumu un veselību. Visiem ik dienu jāattēlo uz papīra savi vājie orgāni un jāizkrāso ar spontāni izvēlētām krāsām. 4. Pēc divām nedēļām atkārtotā konsultācijā tiek vērtēts, vai eksperimenta dalībniekiem ir izdevies mazināt sasprindzinājumu. Speciāliste iesaka, ko pašsajūtas uzlabošanai darīt turpmāk.
|
Kā iedarbojas krāsas
Sarkanā uzlabo audu barošanu, paaugstina asinsspiedienu, stimulē smadzeņu darbību un seksuālo aktivitāti, veicina gremošanu, rosina iekaisuma dzīšanu.
Taču ilgstoša šīs krāsas iedarbība var izraisīt negatīvu reakciju – nogurumu, depresiju, aizkaitinājumu.
Dzeltenā labvēlīgi iedarbojas uz redzi, nervu sistēmu un smadzenēm. Palīdz pret bezmiegu, neirozi, gremošanas traucējumiem, rosina ēstgribu, veicina organisma attīrīšanos.
Zaļās krāsas ietekmē pazeminās asinsspiediens, palielinās muskuļu spēks. Tā labvēlīgi ietekmē sirdi un asinsriti, remdē sāpes, palīdz pret bezmiegu, nogurumu un nervu pārslodzi.
Gaiši zilā ieteicama nervoziem cilvēkiem, tā nomierina, pazemina asinsspiedienu. Uzskata, ka tās ietekmē labāk sokas strutainu iekaisumu un brūču dziedēšana, tiek jūtamāk remdētas reimatiskas un neiralģiskas sāpes. Tā atslābina muskuļus, noder pret migrēnu un bezmiegu.
Violetā atvieglo gremdēšanos apziņas dzīlēs, palīdz intelektuālajā darbā, stimulē sirds un plaušu darbību.
(Ieteikumi – no eksperimenta vadītājas Elitas Goldmanes sarakstītajām grāmatām Krāsas. Uztvere un iedarbība un Krāsu terapija, kas publicētas ar pseidonīmu Elizabete Ozola.)
Lai jūra būtu mierīga
”Reizēm jūtas var labāk izteikt nevis ar vārdiem, bet krāsām,” secina Dana Lukševica.
Dana uz pirmo konsultāciju pie krāsu terapeites ieradās zilā kleitā un oranžā jaciņā. Pirms pāris gadiem viņa nereti izvēlējās sarkanu apģērbu, taču pēdējā laikā dod priekšroku oranžam. ”Šī krāsa apvieno sarkanā un dzeltenā labās īpašības – ir silta, dzīvespriecīga, nav agresīva,” skaidro speciāliste un drīz vien nekļūdīgi raksturo eksperimenta dalībnieci.
Viņai piemīt augsta atbildības izjūta. Vēlme vienmēr būt līmenī izraisījusi sasprindzinājumu. Ilgstošs stress un pārslodze atņem organismam spēku un sit pa vājo vietu. Danai tās ir nieres.
Krāsu tests liecināja, ka viņa labi jūtas siltumā un mierīgā atmosfērā, kā arī norādīja uz nepilnībām organisma termoregulācijā. Dana piekrita, ka ir salīga – kājas nereti esot kā ledus gabali. Asinsrites uzlabošanai noder pirts un ūdens procedūras, kas viņai vienmēr patikušas. ”Vislabāk relaksējos, braucot ar riteni gar jūru. Labprāt peldētos līdz pat vēlam rudenim, taču, tiklīdz ūdens kļūst vēsāks, nieres sāk protestēt,” atklāj Dana.
Attēlojot savas sajūtas uz papīra, viņa krāsas izvēlas aizvērtām acīm un sāk zīmēt laivu zilas, nemierīgas jūras viļņos. Tad pēkšņi liek malā rozā flomāsteru, sacīdama, ka tā nav viņas krāsa – nekad neesot valkājusi šādu apģērbu.
Pirms eksāmeniem valkāju rozā jaku – un uztraucos mazāk nekā parasti!
Tā kā Dana ir nobažījusies par gaidāmajiem eksāmeniem, terapeite iesaka sevi stiprināt tieši ar rozā toņu palīdzību. ASV veiktos pētījumos pierādīts, ka tie mazina muskuļu saspringumu un līdz ar to palīdz kliedēt uztraukumu. Stresa brīžos jāņem talkā iztēle, iedomājoties sevi peldam rozā upē vai ieelpojam šo krāsu.
Terapeite, raugoties Danas zīmējumā, vaicā, vai bērnībā nav bieži sarkusi un, skolā izsauktai, no uztraukuma nav bijis grūti parunāt. Izrādās, viņa joprojām atceras nepatīkamo spiedošo sajūtu saules pinuma apvidū un atzīst, ka joprojām nav tikusi ar šo problēmu galā.
Ieteikumi Danai * Iekļaut ēdienkartē vairāk dzeltenu produktu organisma attīrīšanai, lai tas pats spētu sevi labāk dziedināt. Ēst arī sarkanus – imunitātes stiprināšanai. * Valkāt rozā apģērbu. Lai pie tā pierastu, vispirms nopirkt šallīti, cimdus un citus aksesuārus.
|
Dana par eksperimentu
– Pārliecinājos, ka krāsas labi palīdz paust neapzināto un vārdos grūti izsakāmo. Runājot teikto apdomājam, taču tās visu atklāj mūsu vietā – nekas nav noslēpjams.
Terapeite pamatoja to, ko jau zināju vai nojautu, un pats galvenais – iedvesmoja sevi mainīt.
Pārliecinājos, ka krāsas labi palīdz paust neapzināto un vārdos grūti izsakāmo. Runājot teikto apdomājam, taču tās visu atklāj mūsu vietā – nekas nav noslēpjams.
To sāku, nopērkot rozā šalli un jaciņu. Kaut arī citi atzīst, ka man piestāv, pagaidām gan to pārāk bieži nevelku. Tomēr konstatēju, ka šī krāsa palīdz apkārt notiekošo uztvert rotaļīgāk, vieglāk.
Zīmējot un krāsojot nieres, domāju par attiecībām ar jau mirušo mammu. Pēc tam redzēju viņu sapnī. Iespējams, vecāku nesaskaņas ietekmējušas manu dzīvi vairāk, nekā līdz šim biju domājusi.
Ieteikumu ēst dzeltenus un sarkanus augļus nebija grūti realizēt, jo man tie garšo. Organisms prasa vitamīnus. Eksperimenta laikā pirku tos vairāk nekā parasti un izvēlējos pašus košākos. Spiedu apelsīnu sulu.
Vērtē Elita Goldmane – Skatoties nemierīgajos viļņos Danas zīmējumā, nemanu viņā drošības sajūtu un pārliecību par sevi. Lai jūra zīmējot būtu rāma, jāpieņem sava sievišķība, jācenšas atbrīvoties no valdonīgā uzvedības stila, kas mantots no mātes un kura dēļ cieš partnerattiecības. Drošības sajūtu sievietē rada sievišķība, ko simbolizē rozā krāsa. Tā kā Dana nemēdz izpaust emocijas, tās sakrājušās, radot grūtības tikt galā ar stresu. Spriedzi un nieru kaiti varētu būt izraisījušas ne visai gludās attiecības ar mammu un nesaskaņas vecāku starpā. Atslābināties vislabāk palīdzētu ūdens procedūras. Organisma termoregulāciju var uzlabot ar masāžu un kāju vannošanu, gremdējot pēdas pārmaiņus siltā un aukstā ūdenī. Viņas zīmējumos eksperimenta laikā jūtama enerģijas pārveidošanās. Pirmie – agresīvi sarkanie – toņi liecina par dusmām un agresiju, tad seko pelēcīgie, kas simbolizē bailes un skumjas, līdz visbeidzot parādās priecīgākas, sievišķīgas krāsas – rozā, zaļa, gaiši zila.
|
Mākslinieks ar rozā brillēm
”Esmu pārsteigts, ka krāsas, gluži kā Taro kārtis, tik daudz atklāj par manu veselības stāvokli un emocijām,” teic Andris Tiļļa.
Krāsas Andri raksturo kā sangviniķi, emocionāli līdzsvarotu, mākslinieciski noskaņotu, labu ideju ģeneratoru un izpildītāju, kuram netīk kāpt tribīnē.
Apģērbā viņam tīk spilgtas, izteiksmīgas krāsas un to kontrasti. Interjerā iecienījis gaišus, maigus toņus, taču pēdējā laikā velk uz oranžīgajiem.
Testa rezultāti liecina, ka Andrim īpaša uzmanība jāpievērš gremošanas orgānu veselībai. Viņš atzīst, ka ārsti brīdinājuši par pastiprinātu žults izdalīšanos. Ieteicams ēst mazāk cūkgaļas, jo tā varētu nepatikt žultspūslim, un reizi nedēļā ievērot atslodzes dienu, kad galvenokārt iztiek ar augļiem un dārzeņiem.
Krāsas liecina, ka vairāk jādzer. Arī dakteri aizrādījuši, ka tiek lietots par maz šķidruma. ”Tas īpaši svarīgi gaļas cienītājiem, lai izvadītu no organisma purīnvielas. Labāk dzert nevis maltītes laikā, bet pusstundu pirms ēdienreizes un kādu stundu pēc maltītes – tas labvēlīgi ietekmēs uzņemto vielu pārstrādi. Šīs zonas problēmas varētu novērst dalīts uzturs, pārāk liela dažādība pārslogo gremošanas traktu,” iesaka krāsu terapeite.
Andris ir liels saldumu cienītājs, taču testa rezultāti liecina, ka tos vajadzētu lietot mazāk. ”Tie mēdz veicināt labdabīgu audzēju veidošanos taukaudos,” brīdina speciāliste.
Turpmāk atcerēšos, ka man sasprindzinājumu var palīdzēt mazināt ne tikai zaļa, bet arī oranža krāsa.
Zīmēšana, kas Andrim ļoti patīk, izvērtās par īstu psihoterapijas seansu. Viņš ļāva vaļu emocijām – atzina, ka savā dziļākajā būtībā jūtas vientuļš un vēlētos dzīvē lielāku krāsainību.
Ieteikumi Andrim * Iekļaut ēdienkartē vairāk dzeltenu un oranžu produktu, kas palīdz izvadīt no organisma kaitīgās vielas. * Šokolādes konfektes aizstāt ar saldiem augļiem, lai neuzņemtu pārāk daudz kaloriju.
|
Andris par eksperimentu
– Krāsu atklātais mans psiholoģiskais portrets ir ļoti precīzs. Vidusskolas raksturojumā tiku atzīts par naivu. Augu vientulībā mežsarga ģimenē, dzīvoju pasaku tēlos, mācījos no galvas Šekspīra sonetus. Mana pasaule bija mežs, vēlāk nespēju pieņemt skolas noteikumus. Ierobežojumi man nepatīk joprojām, piemēram, gribu rakstīt par kaitinošām un tādām tēmām, kuras kāds varētu arī nesaprast.
Mājas uzdevumu veicu, nevis vienkārši krāsojot, bet gleznojot Ķīpsalas un Venēcijas ainavas. Tas palīdzēja radīt pozitīvu noskaņojumu un mazināt uztraukumu pirms gaidāmās operācijas. Esmu iecerējis zīmēt arī turpmāk.
Mājas uzdevumu veicu, nevis vienkārši krāsojot, bet gleznojot Ķīpsalas un Venēcijas ainavas. Tas palīdzēja radīt pozitīvu noskaņojumu un mazināt uztraukumu pirms gaidāmās operācijas. Esmu iecerējis zīmēt arī turpmāk.
Eksperimenta laikā ēdu daudz greipfrūtu, iecienītās šokolādes konfektes aizstāju ar žāvētām plūmēm. Garšīgi un veselīgi, turklāt – tīkami vēderam!
Vērtē Elita Goldmane – Košās, piesātinātās krāsas Andra apģērbā un zīmējumos liecina, ka viņš jūtas jaunāks par saviem gadiem. Šķiet, ar tām tiek kompensēta vientulības sajūta. Zīmējumi atklāj, ka Andris saņēmis par maz sirds siltuma un tā ļoti pietrūkst. Viņu sasilda oranža krāsa, jo asociējas ar kaut ko pozitīvu. Mājas bez jumtiem liecina par nepatiku pret ierobežojumiem. Reti kurš izkrāso rozā logus – tie simbolizē idealizētu pasaules skatījumu. Viņš raugās pasaulē kā caur rozā brillēm, kas mūsdienās ir apbrīnojama īpašība. Andrim piemīt talants, tādēļ iesaku turpināt zīmēšanu – arī sevis mākslinieciska izpaušana lieliski atslābina.
|
Varavīksne rāmī
”Es labi relaksējos, adot krāsainus rakstus. Agrāk dēlam bija tā-ā-ā-das gleznas uz džemperiem! Tagad rokdarbiem pietrūkst laika, kas rada diskomfortu,” atzīst Sandra Ratniece.
Agrāk Sandrai ļoti patikuši ceriņkrāsas un bordo toņi, taču nebija spilgti sarkanu drēbju. Pēdējā laikā viņa iegādājusies sarkanu žaketi, somiņu un kurpes, mēdz valkāt košu apakškreklu.
”Jau sen biju novērojusi, ka apģērbā, kas attiecīgajā brīdī uzrunā, uzlabojas pašsajūta. Svarīgos brīžos tērpjos zilā kostīmā, kurā man vienmēr ir veicies. Aizstāvot zinātņu doktora disertāciju, jutos tajā tik labi, ka gluži vai lidoju,” atceras Sandra.
Sarkanu vai citas siltas krāsas apakšveļu mēdz valkāt salīgi cilvēki, taču ar apģērbu vien te nebūs līdzēts, teic krāsu terapeite. Ja rokas un kājas ir kā ledus gabali, enerģijas sastrēguma novēršanai ieteicama masāža vai peldēšana. Vajadzētu mēģināt censties uzlabot asinsriti, jo parasti tā gadu gaitā pasliktinās vēl vairāk.
Testa rezultāti liecina, ka Sandras vājās vietas ir bronhi, deguns un acis. Viņai patiesi nav svešs bronhīts un alerģija. Tiklīdz degunam kas neiepatīkas, tiek šķaudīts vienā laidā. Redze vienmēr bijusi laba, taču pēdējā laikā mazliet pasliktinājusies.
Aicināta ar krāsu palīdzību attēlot pašreizējās sajūtas uz papīra, Sandra lapas vidū uzzīmē rāmi, kurā attēlo jūru, debesis un zemi. Vienā zīmējuma stūrī – zaļu puķi, kuru no pārējās ainavas atdala varavīksne.
Eksperimenta vadītāja secina, ka viņa mēdz sevi ierāmēt arī dzīvē. ”Kopš bērnības man daudz kas nav ļauts, piemēram, valkāt spilgtas drēbes un īsus svārkus. Esmu pakļāvīga, taču tas ne vienmēr nācis par labu,” atzīst Sandra. ”Es gribētu oriģināli ģērbties, taču, strādājot augstskolā par pasniedzēju, nevaru šo vēlmi realizēt. Ja esmu dusmīga, jāspēj sevi savaldīt. Man ir savilkti muskuļi, to vienmēr piemin masieri. Nespēju atbrīvoties.”
Sandra par eksperimentu
– Divas nedēļas eksperimentam bija par maz. Domāju, ka efektu varētu izjust ilgākā laikā.
Es darbojos kopā ar dēlu – viņš uzzīmēja cilvēciņu, kurā redzami iekšējie orgāni, bet es vakaros tos izkrāsoju. Interesanti, ka ar aizvērtām acīm vairākas reizes izvilku rozā zīmuli. Koncentrēju uzmanību uz noteiktu orgānu. Sāku ar smadzenēm. Procesa laikā labi izjutu savas ausis – varbūt tādēļ, ka man ar tām bijušas problēmas?
Zaļas krāsas produkti manu veselību ietekmē labvēlīgi.
Ieteiktos zaļos produktus biju iecienījusi jau pirms eksperimenta. Acīmredzot organisms pats zina, kas man vajadzīgs. Agrāk tikpat kā nelietoju lapu salātus, lokus, pētersīļus, bet pēdējā laikā ēdu tos ļoti daudz, it īpaši vasarā. Ja veikalā ir gan zaļas, gan zilganas vīnogas, vienmēr izvēlos zaļās. Pieļauju, ka šie produkti man palīdzējuši novērst kuņģa kaiti.
Ieteikums Sandrai * Spriedzes mazināšanai un organisma attīrīšanai, kas ir ļoti svarīgi alerģijas savaldīšanai, ēst zaļas krāsas, bet pret bronhu iekaisumu un redzes uzlabošanai – zilganus produktus. |
Sandra par eksperimentu
– Divas nedēļas eksperimentam bija par maz. Domāju, ka efektu varētu izjust ilgākā laikā.
Es darbojos kopā ar dēlu – viņš uzzīmēja cilvēciņu, kurā redzami iekšējie orgāni, bet es vakaros tos izkrāsoju. Interesanti, ka ar aizvērtām acīm vairākas reizes izvilku rozā zīmuli.Koncentrēju uzmanību uz noteiktu orgānu. Sāku ar smadzenēm. Procesa laikā labi izjutu savas ausis – varbūt tādēļ, ka man ar tām bijušas problēmas?
Es darbojos kopā ar dēlu – viņš uzzīmēja cilvēciņu, kurā redzami iekšējie orgāni, bet es vakaros tos izkrāsoju. Interesanti, ka ar aizvērtām acīm vairākas reizes izvilku rozā zīmuli.
Ieteiktos zaļos produktus biju iecienījusi jau pirms eksperimenta. Acīmredzot organisms pats zina, kas man vajadzīgs. Agrāk tikpat kā nelietoju lapu salātus, lokus, pētersīļus, bet pēdējā laikā ēdu tos ļoti daudz, it īpaši vasarā. Ja veikalā ir gan zaļas, gan zilganas vīnogas, vienmēr izvēlos zaļās. Pieļauju, ka šie produkti man palīdzējuši novērst kuņģa kaiti.
Vērtē Elita Goldmane – Iespējams, Sandra sevi ierobežo tādēļ, ka uzskata: esot tāda kā patiesībā, netiks saprasta. Viņa liedz sev to, kas patīk. Prāta dominante un vēlme visu kontrolēt neļauj justies apmierinātai ar dzīvi. Sievietes neapzināti pārmanto savas mātes uzvedības modeli. Sandra, tāpat kā agrāk viņas mamma, daudz strādā un ir uzņēmusies pārāk lielu atbildību. Ne velti viņa izvēlas sarkanu apģērbu – tas vairo enerģiju un sargā no izdegšanas. Iespējams, redze mazliet pasliktinājusies, nevēloties kaut ko redzēt. Lai sevi psiholoģiski neiznīcinātu, cilvēks dažkārt nesaskata sev nepieņemamas situācijas. Sandras zīmējumi vēsta par aizturētām dusmām un nepateiktiem vārdiem. Tajos dominējošā rozā krāsa liecina par nepieciešamību mazināt spriedzi. To varētu palīdzēt baseina apmeklēšana, sevis radoša izpaušana rokdarbos vai kas cits.
|