LA.LV jau mēnešiem ilgi šķetina darba tirgus šī brīža problēmas Latvijā. Pārāk mazas algas, necilvēcīgi darba apstākļi un iespēja vispār pierādīt sevi kādā jaunā profesijā. Mēdz teikt, ka ik pēc septiņiem gadiem ieteicams mainīt darba vietu vai profesiju, bet cik viegli Latvijā ir atrast labu darbu? Vai sievietēm tas ir grūtāk nekā vīriešiem? LA.LV lasītāji drosmīgi dalās savos pieredzes stāstos, šoreiz publicējam Sintijas vēstuli:
“Ar lielu interesi izlasīju Jūsu iepriekšējos darba meklējumu aprakstus. Sekoju šai tēmai līdz, jo arī es apliecinu, ka labi apmaksātu darbu šobrīd ir grūti atrast. Mana iepriekšējā pieredze ir bijusi uzņēmuma birojā – administratīvie darbi, grāmatvedība, atskaites.
Esmu pabeigusi LU Ekonomikas fakultāti (bakalaura programmu), tas nenozīmē, ka savā dzīvē strādāju tikai “pildspalvu darbus”. Šobrīd augstskolas diplomam nav nozīme, izsludinātajos konkursos – vairums tiek caur pazīšanos.
Pēdējo apmēram piecus gadu darba pieredze ir bijusi: guļošu cilvēku aprūpe (pamperu maiņa, higiēna, ēdināšana, pieskatīšana, cilāšana), onkoloģijas pacientu aprūpe, otra nozare – viesu namu, viesnīcu, dzīvokļu, privātmāju uzkopšana.
“Pildspalvu darbu” esmu nomainījusi pret krasi atšķirīgiem darbiem. Viesnīcu nozare (vismaz manā gadījumā) bija vairāk izteikti vasaras laikā, – tāpēc papildus ja bija iespēja, strādāju guļošu cilvēku aprūpē.
Es vēlos strādāt tikai Latvijā, un sekojot līdz darba tirgum (nva, cvmarket utt.), vēlos strādāt oficiālu darbu vienā nozarē. Ļoti daudz ir pieprasītas vīriešu jomas speciālisti – traktoristi, buldozeristi, krāvēji. Kā lai darbu Latvijā atrod sieviete?
Tie konkursi, kuri ir publicēti, nosūtot CV un pieteikuma vēstules, – pamatā neatbild. Piemērs: startējot novembrī uz lietvedes vakanci būvniecības uzņēmumā (celtniecības vagoniņā lauku novadā), sazvanoties ar vadītāju, ir vajadzīgas “Excel” zināšanas, norunājam, ka rīt varam sazvanīties, nākamajā dienā uz zvanu asi atbild: “Tu mums nederi! Neredzot, nepārbaudot zināšanas, – izvērtē attālināti…”
Paiet aptuveni 4 dienas, tas pats uzņēmums publicē tādu pašu jaunu sludinājumu atkārtoti. Tāda ir realitāte Latvijā.”
Jautāju arī ekonomistam Pēterim Strautiņam, kā viņš vērtē lasītājas pausto. Vai arī statistika un dati pierāda, ka “vīriešu” profesijas ir pieprasītākās un sievietēm darbu atrast šobrīd ir grūtāk? “Šobrīd bezdarba līmenis vīriešiem Latvijā ir augstāks nekā sievietēm. Šī starpība kā daļa no visiem iedzīvotājiem 15-74 gadu vecumā jeb 2,3 procentpunkti ir lielākā ES valstu starpā, ES vidēji šī starpība ir tikai 0,3 procentpunkti.
Rēķinot attiecībā pret ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopu, dalām pirmo vietu ar Luksemburgu. Darba meklētāju īpatsvars starp ekonomiski aktīvajām sievietēm šī gada 3. ceturksnī bija 5,4%, bet starp vīriešiem 7,9%.
Vienlaikus nodarbinātības līmenis ir augstāks starp vīriešiem – attiecīgi 66,7% un 62%. To galvenokārt nosaka tas, ka sievietes lielāku daļu laika velta bērniem un darbiem mājās.
Vai kāds ir gatavs Sintijai dot iespēju? Ja vēlies ar Sintiju sazināties, raksti uz [email protected]. un mēs padalīsimies ar Sintijas kontaktiem. Ja arī Tu vēlies pastāstīt par darba meklējumiem, interesantu pieredzi darba intervijās vai negodīgiem darba apstākļiem, algu savā profesijā, raksti man epastu uz [email protected]. Es tavu ziņu noteikti izlasīšu!