Pētījumā iesaistītais mājas strazds ar zilu gredzenu Zeltalejā.
Pētījumā iesaistītais mājas strazds ar zilu gredzenu Zeltalejā.
Foto: Valts Jaunzemis

Meklē strazdus ar krāsainiem gredzeniem! Ornitologi lūdz iesaistīties arī iedzīvotājus 2

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Ornitologi meklē mājas strazdus ar dzeltenu vai zilu gredzenu uz kājas – ar piestiprinātiem ģeolokatoriem. Pirmo pamanīja Valts Jaunzemis, 12. klases skolnieks no Saldus.

Pavasarī māju pagalmos viens no pamanāmākajiem gājputniem ir mājas strazds, kas ligzdo būrīšos vai koku dobumos.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pērn iesākām trīs gadu ilgu pētījumu par Latvijā ligzdojošo mājas strazdu migrācijām un ziemošanas vietām, izmantojot jaunu tehnoloģiju – daudzfunkcionālos ģeolokatorus.

Šī metode balstās uz mazu (~1,5 g) datu uztvērēju piestiprināšanu pieaugušam īpatnim, kas reģistrē dažādus parametrus (gaismas intensitāti, gaisa spiedienu, relatīvo paātrinājumu un gaisa temperatūru), pēc kuriem var spriest par putna atrašanās vietu un uzvedību ceļošanas un ziemošanas laikā,” skaidro LU Bioloģijas institūta vadošais pētnieks Oskars Keišs.

Taču Latvijas Zinātnes padomes atbalstīto pētījumu apgrūtina tas, ka ģeolokatori ir jāatgūst – tie datus nenoraida, tikai saglabā, jo noraidīšanas iespēja padarītu ierīces pārāk smagas.

Tādēļ zinātniekiem putns ir vēlreiz jānoķer un uztvērējs jānoņem.

“Pagājušajā gadā ar ģeolokatoriem tika aprīkoti 70 mājas strazdi – puse LU Bioloģijas institūta Engures Ornitoloģisko pētījumu centrā Bērzciemā un otra puse – Gulbenes novada Stradu pagasta Zeltalejā.

Visus putnus arī apgredzenojām ar alumīnija (uz tā ir uzraksts un numurs) un krāsainiem gredzeniem. Šogad plānojam ģeolokatorus piestiprināt vēl 90 mājas strazdiem,” atklāj pētnieks.

Noķert strazdu nav vienkārši, tas jādara profesionāļiem, tāpēc projekta komanda šopavasar atgriezās Zeltalejas parauglaukumā, lai pārliecinātos, vai viņu izliktajos būrīšos nav apmeties kāds no pērn apgredzenotajiem putniem.

Pirmo pamanīja Valts Jaunzemis, 12. klases skolnieks no Saldus, kurš kā brīvprātīgais piedalījās lauka novērojumos.

Strazds tika noķerts, taču pamanīti vēl daži putni ar krāsainiem gredzeniem, un ķeršana turpināsies aprīļa otrajā pusē.

Pētījumā iesaistītais mājas strazds ar dzeltenu gredzenu Bērzciemā.
Foto: Viesturs Vīgants

Bez brīvprātīgajiem palīgiem šajā projektā būtu grūti iztikt, atzīst O. Keišs. Viņam talkā nākuši septiņi jaunieši, palīdzot izlikt vairāk nekā četrsimt būrīšus un veicot novērojumus.

Reklāma
Reklāma

“Trīs no viņiem piedalījās arī gredzenošanā, tostarp LU Bioloģijas fakultātes 1. kursa studente Elza Zacmane, kura šī pētījuma rezultātus izmantos savā bakalaura darbā. Savukārt maģistra darbu par iegūtajiem mājas strazdu datiem aizstāvēs Ivo Dinsbergs, bet doktora disertācijai datus vāc Viesturs Vīgants, kura darbs balstīsies tieši no ģeolokatoriem iegūtajā informācijā.”

Tādēļ ir tik svarīgi atgūt šīs ierīces no putniem, un pētījuma vadītājs aicina ziņot par novērotiem mājas strazdiem ar dzeltenu vai zilu gredzenu uz kājas, rakstot uz e-pastu [email protected] vai zvanot pa tālruni 29236300.

Šādi putni var parādīties ne tikai Bērzciema vai Zeltalejas tuvumā, bet arī plašākā apkaimē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.