Pauž aizdomas par shēmošanu 3
Vietējie iedzīvotāji un traģēdijā cietušo tuvinieki jau sākotnēji pauda savu nostāju, ka nams ir jānojauc un tajā vietā jāierīko skvērs bojāgājušo piemiņai. Arī biedrība “Zolitūde 21.11.” paziņoja, ka neatbalsta dzīvokļu mājas pastāvēšanu. Biedrības vadītāja Regīna Ločmele-Luņova gan nav izbrīnīta par ēkas nodošanu izsolei. Tas agrāk vai vēlāk esot bijis gaidāms. Ēka esot ieķīlāta bankā par vairāk nekā sešiem miljoniem eiro, taču tai piešķirtais grausta statuss un ekspluatācijas atzinumi par ēkas konstruktīvo elementu nepietiekamo stiprību un ēkas pamatnes nestspēju un izturību ir daudzkārt pazeminājuši īpašuma tirgus vērtību.
Biedrības pārstāve pauž bažas, ka izsole tiek organizēta, lai ēkas attīstītājs varētu izvairīties no kompensāciju maksāšanas traģēdijā cietušajiem. “Pagaidām jāredz, kurš notikumu scenārijs attīstīsies. Viens variants – ēkas jaunais īpašnieks varbūt būs kāds bankas meitasuzņēmums, kas nodarbojas ar nekustamo īpašumu uzraudzīšanu. Otrs variants paredz slepenu vienošanos starp banku un “Homburg Zolitude”, ka ēku iegādāsies kāds ar “Homburg Zolitude” saistīts uzņēmums. Tādējādi banka atgūs naudu, bet “Homburg Zolitude” izvairīsies no kompensāciju maksāšanas,” skaidro R. Ločmele-Luņova.
Šobrīd kompensācijas cietušie saņem tikai no “Maxima”, “Homburg Zolitude” savu daļu no kompensācijas nemaksā. Tāpēc zemesgrāmatā ir vairāku personu – gan ugunsdzēsēju, gan bojāgājušo radinieku – atzīmes par ķīlas tiesību prasības nodrošināšanu civillietās pret “Homburg Zolitude”. “Mainoties ēkas īpašniekiem, šīs atzīmes jaunajiem īpašniekiem nebūtu aktuālas, “Homburg Zolitude” bankrotētu un tādējādi izvairītos no kompensāciju maksāšanas,” uzskata biedrības pārstāve R. Ločmele-Luņova. “Mēs vēlamies zināt, kas būs jaunais īpašnieks, lai varam sākt trīspusējas sarunas – biedrība, Rīgas dome un jaunais īpašnieks – par piemiņas vietas izveidošanu. Mēs neatteiksimies no domas par ēkas nojaukšanu un memoriālā parka izveidošanu sagruvušā veikala vietā.”