Meklē kopīgu redzējumu par prezidenta pilnvarām 0
Koalīcijas frakciju un opozīcijā esošo politisko spēku pārstāvji triju nedēļu laikā apzinās viedokli par tautas vēlētu prezidentu un viņa pilnvaru apmēru, vakar pēc koalīcijas sadarbības padomes sēdes sacīja premjera pienākumu izpildītāja labklājības ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”).
Pašlaik koalīcijā esošās Nacionālās apvienības (NA) un Reformu partijas (RP) frakcijas sagatavojušas priekšlikumus, paredzot prezidenta ievēlēšanu uzticēt tautai un mainīt prezidenta pilnvaru apmēru. Viņķele teica, ka abu frakciju sagatavoto grozījumu apmērs ir liels, ar tiem jāiepazīstas, turklāt dažādu partiju pārstāvjiem šajā jautājumā ir “atšķirīga sagatavotība”.
Savukārt “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis norādīja, ka no “Vienotības” jautājumā par tautas vēlētu prezidentu pagaidām nekādu priekšlikumu nebūšot, kamēr visas frakcijas nevienosies redzējumā par to, kādas pilnvaras prezidentam būtu piešķiramas. “Ar to tēzi vien, ka vajag tautas vēlētu prezidentu, absolūti nepietiek, lai saprastu nianses. Ir jāapkopo frakciju redzējumi, kā kurš to īsti redz, un tad arī aiziesim līdz kopsaucējam,” minēja Zaķis. Viņš piebilda, ka daļa “Vienotības” frakcijas deputātu atbalstītu ieceri par tautas vēlētu prezidentu, bet daļa uzskata, ka prezidenta ievēlēšanas kārtība ir pietiekama.
Savukārt Nacionālās apvienības pārstāvis Imants Parādnieks atzina, ka nebūtu vēlams, ja katrs koalīcijā esošais politiskais spēks nāktu ar savu priekšlikumu un tad tos mēģinātu “kaut kā salikt kopā”, tāpēc esot nepieciešams laiks, lai to izvērtētu un vienotos par tālāko procedūru.
Tikmēr koalīcijas partneru vidū izskanējis aicinājums par pamatu ņemt Reformu partijas izstrādātos priekšlikumus.
Parādnieks piebilda, ka svarīgs būs opozīcijas frakciju viedoklis, jo, lai atbalstītu grozījumus Satversmē par prezidenta vēlēšanu sistēmas izmaiņām, nepieciešams divu trešdaļu deputātu atbalsts.
Reformu partijas frakcijas deputāte Inese Lībiņa-Egnere pastāstīja, ka jāvienojas par kārtību, kas pārietu uz prezidentālu republiku, bet gan tādu, kurā Valsts prezidents darbojas kā arbitrs. “Lai panāktu vienotu koalīcijas un opozīcijas priekšlikumu grozījumiem Satversmē par Valsts prezidenta institūcijas izmaiņām, mums ir jāpanāk kompromiss par prezidenta pilnvarām. Prezidenta ievēlēšanas kārtība pati par sevi neko nerisina,” sacīja Lībiņa-Egnere.