“Meitenes tā neuzvedas, ko citi padomās.” Prāta slazdi, kas liedz tev būt laimīgam 0
Kopš pašas bērnības mums iedveš muļķīgus stereotipus – “meitenes tā neuzvedas”, “vajag labi mācīties”, “tas nav pieklājīgi”, “domā kā miljonārs” un tamlīdzīgi. Mums norāda, kā dzīvot, pēc kā tiekties, lai gūtu panākumus un cieņu sabiedrībā.
Taču reti kurš aizdomājas par to, kas tad patiesībā dara mūs laimīgus.
Varbūt ir pienācis laiks atteikties no šabloniskas domāšanas un bezjēdzīga “žurku skrējiena”? Šos slazdus mums uzspiež sabiedrība! Tātad – pieci psiholoģiski slazdi, kurus kultivē modernā sabiedrība.
1. Slazds. Par miljonāru ir jākļūst ikvienam
Mūsdienās nav piedienīgi būt nabadzīgam un smagi strādāt kāda cita labā. Noteikti vajag tiekties pēc panākumiem, vienu pēc otras lasīt grāmatas par to, kā ātri kļūt bagātam, apmeklēt miljardieru rīkotus seminārus. Nedod Dievs ieminēties, ka tu vienmēr esi vēlējies būt vienkāršs tehnikas remonta meistars!
Mēs vairs necienām vienkāršo darbarūķu veikumu, kuri, ak, šausmas!, strādā ar rokām. Mēs nicinām cilvēkus, kuriem nav augstu ambīciju un kuri vienkārši grib būt speciālisti savā jomā un pavadīt vakarus omulīgā ģimenes ligzdiņā. Kā gan var nedomāt par ātru iedzīvošanos bagātībā, gadiem strādāt vienā darba vietā, būt tik aprobežots?
2. Slazds. Dzīvot sliktāk nekā slavenībām ir kauns
Ja pirkt kosmētiku, tad pašu labāko. Ja izvēlēties jaunas mantas, tad tikai tās, ko piedāvā pazīstamākie zīmoli. Mūsdienu sabiedrība ir apmāta ar ideju par greznu dzīvesveidu, katrs indivīds uzskata par savu pienākumu kopēt veiksmīgu cilvēku paradumus, ievietojot provokatīvus fotoattēlus sociālajos tīklos.
Izrādīšanās – lūk, XXI gadsimta tendence!Ļaudis grib, lai naudas pietiktu dārgiem restorāniem un ultramoderniem gadžetiem, bet uz kredītvēsturi viņiem nospļauties. Mūsdienu pieaugušie ir aizdomīgi līdzīgi infantiliem bērniem, kas nespēj apvaldīt savas vēlmes. Galvenais – nezaudēt konkurences cīņā, citādi “esi sveika, depresija un mazvērtības komplekss”.
3. Slazds. Sava labklājība ir svarīgāka
Mūsdienu sabiedrība mums ir iedvesusi, ka apkārtējie nedrīkst iejaukties mūsu personiskajā telpā, traucēt mūsu ideālo dzīvi ar savām problēmām un neērtajām emocijām. Sen pagājuši laiki, kad ļaudīm nebija vienaldzīgs tuvinieku liktenis, kad palīdzība nepazīstamam nelaimē nonākušam cilvēkam tika uzskatīta par goda jautājumu.
Un vēl nevērīga attieksme, vienaldzība un cinisms attiecībā pret citiem. Tev ir slikti? Piezvani ārstam. Nav naudas? Ej strādā. Tevi apzaga? Zvani policijai. “Tikai mūs nejauc iekšā”. Aizņemtiem cilvēkiem nav laika tādām muļķībām kā mīlestība, stipra draudzība un līdzjūtība. Cilvēka dzīve vairs nav vērtība, par to neviens nesamaksās!
4. Slazds. Mirsti, bet īsteno savu potenciālu
Palūkojies, kādi ir mūsdienu vīrieša un sievietes ideāli. Viņam noteikti ir jāizveido savs, peļņu nesošs uzņēmums un regulāri jāapmeklē sporta zāle, lai saglabātu lielisku figūru, bet sievietei jākļūst supermmammu un biznesa lēdiju vienā personā. Un nieks, ka šāds apvienojums patiesībā ir neiespējams – modernie kouči raksta, ka tā ir jādzīvo visiem.
“Paraugsievietei” nav laika atpūtai, viņai bezgalīgi jāpilnveidojas, jānodarbojas ar bērnu audzināšanu, jogu, jālieto veselīga pārtika. Turklāt sievietei ir jāspēj ar kreiso roku rakstīt atskaiti, bet ar labo – uzklāt profesionālu meikapu.
“Dabiskais skaistums” mūslaikos prasa kaudzi naudas. Bet bērni aug zem tāda spiediena, ka rezultātā kļūst par nepastāvīgiem un bezzobainiem indivīdiem. Kā tu domā, cik ilgi šāda ģimene spēs pastāvēt? Viņiem vispār paliks spēka mīlestībai?
5. Slazds. Ikvienam cilvēkam jāapceļo visa pasaule
Kā gan 30 gadu vecumā var atvaļinājumu pavadīt vasarnīcā, audzējot patisonus un kartupeļus, tā vietā, lai dotos ceļojumā uz Romu vai Madridi? Ja reiz esi izveidojis kontu instagramā, es tik laipns un papildini to ar svaigām fotogrāfijām no dažādiem planētas nostūriem.
Zvilnēšana pludmalē, mielojoties ar saldējumu, tagad uzskatāma par īstu noziegumu! Mūsdienās ceļojumam ir jālīdzinās trakam skrējienam pēc iespaidiem ar ekstrēmisma elementiem, lai uzņemtu labākos fotoattēlus tīklā un savāktu kaudzi “Man patīk” klikšķu, kuri ir pati lielākā vērtība.
Un kā ar tevi? Vai tu ej šo tendenču pavadā vai domā ar savu galvu, vadoties no iekšējiem ideāliem? Katrs cilvēks pats izlemj, vai pieņemt vērtības, kuras uzspiež sabiedrība. Atceries to!