Foto – Fotolia

Meita kļūst par sievieti. Kā mammai pareizi runāt atklāti un dot padomus? 0

Māmiņām ar savām meitām par intīmo higiēnu jāsāk runāt jau bērnu dārza vecumā, pirmām kārtām rādotsavu piemēru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Svarīgi šīs lietas arī izrunāt – kā pareizi apmazgāties, noslaucīties, ka apakšbiksītes ir jāmaina katru dienu. Lielākā daļa māmiņu to dara, taču pieredze rāda, ka ir ir arī meitenes, kuras desmit gadu vecumā par intīmās higiēnas lietām zina ļoti maz, atklāj ginekoloģe, Dr. Anna Krumpāne

Mēnešreizes ir mātes – meitas uzticības jautājums. Svarīgi, ka mamma paskaidro meitenei, kapieaugot viņa mainās gan fiziologiski, gan emocionāli.
CITI ŠOBRĪD LASA

Mainās ķermenis – piebriest krūšu dziedzeri, parādās apmatojums dzimumorgānu rajonā un padusēs. Reizi mēnesī var parādīties tumši, asiņaini plankumi uz apakšveļas. Tas ir normāli un tas ir jāizskaidro, lai meitene nenobīstas.

Par mēnešreizēm jāsāk runāt jau diezgan agrā vecumā, jo ir meitenes, kurām menustrācijas parādās jau 10 gadu vecumā. Vidēji Eiropas sievietēmmēnešreizes sākas 12 – 14 gadu vecumā.

Nozīmīgi meitenei sākumskolas vecumā izskaidrot arī to, kāpēc notiek menustrācijas. Jāpārrunā, ka ir orgāns dzemde, kurā pieaugušai sievietei attīstās un izaug bērniņš. Taču kamēr nav bērniņa, katru mēnesi 3 – 6 dienas būs asins izdalījumi jeb mēnešreizes, kas arī nozīmēs to, ka kādreiz meitene izaugs un kļūs par māmiņu.

Jāiemāca meitenei veidot savu menustrālo kalendāru, mūsdienās tas ir ērti izdarāms telefonā caur dažādām aplikācijām.

Ja mēnešreizes sākas ātrāk kā paredzēts un nepārsteigtu meiteni nesagatavotu, nesasmērētu apakšveļu, dažas dienas pirms noteiktā cikla var lietot ikdienas ieliknīšus. Savukārt mēnešreižu laikā ir lietojamas higēniskās paketes, kas jāmaina atkarībā no iztekošā asins daudzuma.

Tikai jāatceras, ka uz cikla beigām, kad izdalījumi paliek krietni mazāk, tad neskatoties uz to, ka pakete nav pilna, tik un tā tā ir jānomaina uz citu – ar vienu paketi visu dienu nevajadzētu staigāt. Ieteicams lietot arī mitrās salvetītes, kas paredzētas intīmajai higiētai, lai uzturētu sevi svaigu menstruāciju laikā.

Apmeklējot baseinuvai kādu pasākumu, kur higiēniskā pakete traucē, var lietot arī tamponus, taču meitenēm līdz dzimumdzīves uzsākšanai par šo jautājumu vajadzētu konsultēties ar speciālistu, kurš tad arī izskaidros, kādus tamponus labāk izvēlēties, un kā tos lietot.

Mēnešreižu laikā ļoti svarīgi domāt par higiēnu. Asinis un nenomainīta higiēniskā pakete var radīt nepatīkamu smaku, no kā jaunās meitenes bieži jūtas neērti un pārdzīvo.

Lai arī cik pašsaprotami lielākai daļai sieviešu šķiet higiēnas jautājumi “īpašajās dienās”, tomēr mēs pat neaizdomājamies, ka katru dienu Latvijā un pasaulē ir simtiem meiteņu, kuras šodien nav aizgājušas uz skolu, pulciņu, satikties ar draugiem vai liegušas sev ko citu, tāpēc kā viņām ir mēnešreizes, bet nav pakešu.

Saskaņā ar “Procter & Gamble” jaunāko pētījumu, 1 no 6 meitenēm Latvijā ir kavējusi skolu menstruāciju dienās, jo finansiālu apstākļu dēļ viņu ģimenes nevar atļauties iegādāties attiecīgos higiēnas produktus.

Reklāma
Reklāma

Ar mērķi atbalstīt meitenes, kurām finansiālu iemeslu dēļ nav pieejamas higiēnas preces, “Latvijas Sarkanais Krusts” kopā ar “Always” īsteno labdarības akciju #ZiedoMeitenēm –līdz 2. novembrim par katru iegādāto “Always” iepakojumu ikvienā tirdzniecības vietā visā Latvijā, tiks ziedotas higiēniskās paketes šim labdarības mērķim.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.