Vectēva smēdē sauktais “Puika, papūt!” kalējam Jānim Ļubkam gājis līdzi visu mūžu.
Vectēva smēdē sauktais “Puika, papūt!” kalējam Jānim Ļubkam gājis līdzi visu mūžu.
Foto – Andris Ozoliņš

Meistars Ļubka un gadatirgus 1

“Puika, papūt!”

Īsto dzelzs kalēja amata meistarību iegūst tikai ar gadiem, kad kalēja tehniskā varēšana kļuvusi automātiska un var pievērsties plastikas niansēm. Tā strādā Dzelzkalēju ģildes aristokrāts, Tautas daiļamata meistars Jānis Ļubka. Solīdais darba stāžs un meistarības līmenis viņu ļauj saukt par lielmeistaru.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
“Nebūs naudas, nebūs mūsu auto!” Latvieši, atsaucoties uz sludinājumu, apmaina automašīnas ar krāpniekiem… 64
Lasīt citas ziņas

Jānis Ļubka piedzima Ludzas rajona Nautrēnos. No vectēva, Mikitānu kalēja, viņš mantoja zelta rokas un no mātes, audējas, – čaklumu un gaumi. Bērnībā piedzīvotais Jāni uz mūžu saista ar kalēja smēdi kā aizraujošu cilvēka, uguns un metāla rotaļu. Viņš atceras, kā vectēvs puišelim smēdes karstumā palaikam uzsauc: “Puika, papūt!”

Juveliera darbu un metālliešanu Jānis apguva leģendārā Jāņa Sīkas vadītajā tautas studijā “Auseklis”. Strādāja ar dzelzi, misiņu, kaparu, bronzu un melhioru. Savu rokrakstu viņš izveidoja, studējot meistaru tradīcijas un lietojot paša radošos jauninājumus. Kļuvis par studijas “Zīle” vadītāju, viņš to novadīja gandrīz divdesmit gadus un piedalījās arī prestižajās Vissavienības Tautas saimniecības sa­sniegumu izstādēs.

CITI ŠOBRĪD LASA
Zem Jāņa āmura tapa dažādi sadzīves priekšmeti – aproces, pulksteņi, puķu turētāji, pakaramie, pa reizei krēsli, smalki spoguļu ietvari un iespaidīgi svečturi. Vēlāk 90. gados sevišķi cieņā bija karoga turētāji un kamīna piederumi.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.