Meistarklase pie kalēja Kriša Dubrovska. Kā radīt nazi no A līdz Z 0
Semināru Krišs rīkoja dažiem cilvēkiem, vietu skaits bija ierobežots, jo smēdē telpa ir paredzēta viena cilvēka darbam, tādēļ lielākai cilvēku grupai seminārs nebūtu uztverams! Pasākums tika izsludināts tikai Facebook grupas Naži un Asināšana dalībniekiem, daudzi par to, iespējams, arī neuzzināja, taču rinda aiz strīpas arī grupas ietvaros izveidojās pietiekami gara un vīri draudzīgi dalījās ar informāciju, ja kāds netika, tad tika aicināts nākamais aiz svītras palikušais.
Maksimālais dalībnieku skaits tika noteikts piecpadsmit cilvēku.
Semināra mērķis, pēc Kriša teiktā, bija parādīt visu naža radīšanas procesu no paša sākuma līdz beigām, no kalšanas līdz pat spala veidošanai. Ja veidotu divu dienu semināru, papildus varētu vēl izveidot ādas maksti, bet šoreiz uzsvars tika likts uz nazi. Šo smēdē pavadīto laiku ir grūti nosaukt par vienkāršu semināru, kur ar teoriju dalās meistars un dalībnieki visu pieraksta tālākai darbībai.
Šeit uzsvars tika likts uz darbu un naža izveidi, neizpalika arī teorija un knifiņi, ko der zināt, veidojot pašam savu instrumentu. Domāju, ka vienaldzīgo seminārā nebija, un ikviens, kurš bija ieradies uz semināru, guva atbildes uz saviem jautājumiem un pat uz tiem, kurus neiedomājās pajautāt. Krišs vīriem parādīja, kā ar metināšanas palīdzību tiek veidots laminētais tērauds.
Tika ņemtas trīs plāksnītes no divām dažādām tērauda markām, cietākā tika ielikta pa vidu un divas mīkstākās gar malām, tādējādi izveidojot tādu kā metāla sendviču. Tad no šī tērauda tika izveidota sagatave, no kuras tālāk tika veidots nazis.
Ņemot vērā, ka naža kalšanas un sagataves izveides process prasītu vairāk laika, Krišs bija parūpējies un izveidojis sagatavi jau iepriekš. Protams, process mums tika parādīts no paša sākuma, taču sagatavei pēc norūdīšanas būtu jānostāv un jāatlaidinās pāris stundas, ar iepriekš sagatavotā materiāla palīdzību varējām virzīties tālāk.
No sagataves tika izzāģēta naža forma, nazis norūdīts. Pēc norūdīšanas nazis tika papildus izslīpēts un tam tika piešķirta jau gala forma. Lai parādītu tērauda struktūru un būtu redzams raksts, kas izveidojas laminēšanas procesā, nazis tika ievietots kodināties dzelzs hlorīdā.
Pēc izņemšanas nazis bija nokodinājies melns, tad liekais melnums tika noslīpēts, notīrīts un parādījās jau naža asmens tērauda skaistā struktūra un īpaša laminējuma līnija.
Beigu procesā tika izzāģēta, noslīpēta un uzlikta naža garda un spals no Amerikas riekstkoka.
Visu, par ko runājām seminārā, ko redzējām, ir grūti aprakstīt. Un nebūtu arī korekti iedziļināties detaļās. Taču šādos pasākumos var iegūt tik svarīgo un ilgi loloto, ko neatrast, stundām skatoties video sociālajos tīklos, seminārā koncentrēti tika sniegts tas, ko nepieciešams studēt, lasot grāmatas un runājoties ar praktiķiem. Bijām sanākuši dažādi cilvēki, bet visus mūs vienoja mīlestība uz nažiem un to darināšanu. Un rezultāts neizpalika, seminārs tiks atkārtots!
Kriša Dubrovska ieteikumi:
• Bez labiem palīginstrumentiem nav vērts uzsākt nažu radīšanu. Pieredze un kvalitāte nāks ar laiku, ilgu laiku pavadot darbnīcā.
• Nežēlojiet līdzekļus labiem instrumentiem, ieguldījums atmaksāsies.
Vairāk lasiet žurnālā Medības