Foto – AFP/LETA

Dažās dienās Vidusjūrā dzīvību zaudē deviņsimt migrantu no Āfrikas 1

Pēc tam kad aizvadītajās dienās, netālu no Lībijas un Grieķijas krastiem nogrimstot diviem Āfrikas un Tuvo Austrumu valstu migrantu kuģiem, dzīvību zaudēja aptuveni deviņi simti cilvēku, Eiropas Savienības valstu amatpersonas apņēmušās veltīt lielākas pūles, lai vairs nepieļautu šāda veida traģēdijas. Ziņu aģentūra “Reuters” informē, ka nedēļas sākumā Eiropas Komisija izstrādāja un ES valstu ārlietu un iekšlietu ministri apstiprināja desmit punktu plānu, kura mērķis ir aktīvāk risināt ar migrāciju saistītās samilzušās problēmas. Savukārt rītdien ar migrāciju saistītos aktuālos jautājumus ārkārtas sanāksmē pārrunās arī ES valstu valdību vadītāji.

Reklāma
Reklāma

Traģiskākā kuģa avārija Vidusjūrā

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Starptautiskie mediji atzīmē, ka nedēļas nogalē netālu no Lībijas krastiem notikusī kuģa avārija, kurā dzīvību zaudēja aptuveni astoņi simti cilvēku, ir traģiskākā kuģa avārija Vidusjūrā. “Uz kuģa klāja atradās nedaudz vairāk kā astoņi simti cilvēku, tostarp bērni vecumā no 10 līdz 12 gadiem,” sarunā ar raidsabiedrību “BBC” norādīja ANO bēgļu komisāre Karlota Sami. Viņa apstiprināja, ka izdevies izglābt tikai 28 cilvēkus, tostarp kuģa kapteini un kādu viņa palīgu. Vakar viņus aizturēja Itālijas policija un abiem tika izvirzītas apsūdzības slepkavībā un nelegālās imigrācijas veicināšanā, informē starptautiskās ziņu aģentūras.

Līdz ar siltāka laika iestāšanos ievērojami palielinājies migrantu skaits, norāda Starptautiskā migrācijas organizācija (IMO). Pēc tās aprēķiniem, šā gada nepilnos četros mēnešos Vidusjūrā noslīkuši jau vairāk nekā pusotra tūkstoša cilvēku, kuri mēģinājuši no Āfrikas vai Tuvo Austrumu valstīm nokļūt Eiropā. Bojāgājušo skaits, kā norāda IMO, ir trīsdesmit reižu lielāks nekā šajā laika posmā pērn. Bet aprīļa pirmajās divdesmit dienās no noslīkšanas esot izglābti vairāk nekā 11 tūkstoši cilvēku. Nedrošās laivās un kuģos, kuru braucienus uz Eiropu organizē nelegālie pārvadātāji, veco kontinentu mēģina sasniegt cilvēki no Afganistānas, Bangladešas, Sīrijas, Irākas, kā arī Gambijas, Somālijas, Mali un Eritrejas.

ES liek galdā desmit punktu plānu

CITI ŠOBRĪD LASA

Cenšoties risināt ar migrāciju saistītās problēmas, šīs nedēļas sākumā, tiekoties Luksemburgā, ES valstu ārlietu un iekšlietu ministri apstiprināja Eiropas Komisijas izstrādāto desmit punktu plānu, kura mērķis ir novērst aizvadītajā nedēļas nogalē piedzīvotās traģēdijas atkārtošanos, informē ziņu aģentūra “Reu­ters”. Plānā skaidrots, ka ES ir apņēmusies pastiprināt patruļas Vidusjūrā, aktīvāk vērsties pret nelegālajiem pārvadātājiem, iznīcinot viņu rīcībā esošos kuģus, ar kuriem tiek plānots pārvadāt cilvēkus, kā arī pastiprināt ES valstu robežsardzi un noņemt katra migranta pirkstu nospiedumus. Tāpat ES amatpersonas pauda apņēmību sniegt plašāku palīdzību Itālijai un Grieķijai, kurām nākas saskarties ar lielu skaitu migrantu no Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīm. ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni paziņojusi, ka izstrādātais desmit punku plāns ir “spēcīga ES reakcija uz traģēdijām Vidusjūrā, kas liecina par bloka satraukumu un politisko gribu”.

Prasa apkarot “nāves tirgoņus”

Tiesa, kā norāda imigrācijas un cilvēktiesību aktīvisti, ar ES ieviesto pasākumu īstenošanu nebūs gana, lai apturētu migrantu plūsmu. IMO pārstāvis Flavio Džakomo sarunā ar laikrakstu “The Washington Post” norāda, ka galvenie migrāciju veicinošie faktori ir Āfrikas ziemeļos un Tuvajos Austrumos izplatītā nabadzība, politiskā nestabilitāte un pilsoņu kari. ANO aprēķini liecina, ka Sīrijas kara dēļ bēgļu gaitās devušies aptuveni četri miljoni cilvēku, un sagaidāms, ka šogad kara izpostīto valsti pametīs vēl aptuveni pusmiljons cilvēku. Tikmēr virkne citu Āfrikas valstu iedzīvotāju savu dzimteni pamet tur valdošās vardarbības un politiskās nestabilitātes dēļ, kā, piemēram, Lībijā.

Džakomo norādījis, ka ES piedāvātais plāns migrācijas apkarošanai nevēršas pret problēmas būtību, un līdz ar to arī sagaidāms, ka tuvākajā laikā migrācijas apjomi ievērojami nemazināsies. Turklāt, kā norādījuši vairāku valstu pārstāvji, glābšanas operācijas un patruļas misijas iedrošina migrantus doties bīstamajā ceļā pāri Vidusjūrai. “Mēs uzskatām, ka plānotas meklēšanas un glābšanas operācijas neapzināti iedrošina vairāk migrantus doties ceļā un tādējādi palielina traģēdiju skaitu,” paziņojis Britānijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Džoiss Anelijs. Tāpat plāna kritiķi norāda, ka glābšanas operācijas iedrošina arī nelegālos pārvadātājus, kurus vairākas valstu amatpersonas nodēvējušas par “nāves tirgoņiem”, attīstīt nelikumīgo biznesu un pelnīt aizvien vairāk naudas. “Ja mēs organizēsim tikai meklēšanas un glābšanas operācijas, noziedznieki, kuri pārvadā cilvēkus, sūtīs vēl vairāk nedrošu laivu,” uzsvēris Vācijas iekšlietu ministrs Tomass de Mezjērs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.