Psihoterapeite: Attālināšanās – laiks pārdomām 0
Ir grūti saprast, vai ir viena konkrēta patiesība, pēc kuras vadīties, izdarot savas dzīves izvēles. Saprast un neapmaldīties palīdz Junga analītiskā psihoterapeite Ramona Gredzena. Viņa skaidro, ka nereti domājam par bijušajiem tāpēc, ka uzreiz pēc šķiršanās ielecam jaunās attiecībās. “Attiecības nebeidzas ar to, ka notiek fiziska šķiršanās. Nepieciešams laiks, lai tās pārtrauktu arī emocionāli. Šajā periodā tiek piedzīvotas ļoti spēcīgas jūtas, kas raksturo katru no emocionālās šķiršanās fāzēm, sākot ar noliegumu, dusmām, tirgošanos un cerībām, ka attiecības varētu atjaunoties, sevis vainošanu, bezpalīdzību un depresiju, beidzot ar pieņemšanu, distancētāku attieksmi pret bijušo partneri un interesi veidot jaunas attiecības. Emocionālās šķiršanās laiku ieteicams izmantot sevis izpētei, pārdomām par gūto pieredzi. Noteikti arī tīkamām nodarbēm, nevis strauji ielēkt jaunās attiecībās.” Tāda steiga, cerot salāpīt sirdi, var izraisīt iestrēgšanu vienā dzīves posmā. Proti, ir jāvelta laiks sev, jāsaprot, ko vēlas sirds, lai nepieļautu tās pašas kļūdas. Jāatceras, ka arī jaunais partneris, kurš tiek izmantots kā plāksteris sirdssāpju remdināšanai, var tikt sāpināts.
Ko darīt, ja domas dienu no dienas atgriežas pie agrākā partnera? Ramona Gredzena atklāj, ka atgriešanās attiecībās, kuras bijušas problēmu pilnas, ir signāls, lai dziļāk ieskatītos sevī. “Iespējams, tās ir bailes no vientulības un mazvērtības izjūta, ka neko labāku neesmu pelnījis un neviens cits mani neiemīlēs, bailes no patiesas tuvības un intimitātes, tendence veidot atkarīgas attiecības vai ilūzija, ka mīlestība spēs izmainīt otru cilvēku. Iespējams, tā ir ģimenē bērnībā gūtā neveselīgu attiecību pieredze, kas automātiski tiek atkārtota un ienesta jau pieaugušu partneru attiecībās, jo nav piedzīvots, ka var būt arī citādi.”
Psihoterapeite iedrošina tādos gadījumos meklēt palīdzību, nekaunēties no grūtībām: “Sarežģītos attiecību posmos vai līdzīgu attiecību scenāriju atkārtošanās gadījumos nevajag baidīties atrast psihoterapeitu, kurš varētu būt ceļabiedrs un palīgs iekšējo traumu dziedināšanai, kompleksu, projekciju, aizsardzības mehānismu izpausmju apzināšanai.”
Diemžēl nav vienas receptes bijušo problēmas atrisināšanai. Katram sava pieredze un stāsts, bet ir lietas, ko var mēģināt darīt, lai pieredze nebūtu tik sāpīga: “Nav vienas patiesības, kas derētu visiem, attiecību modeļi ir ļoti dažādi. Ir arī pozitīvas pieredzes, kad pēc šķiršanās pāris sāk atkārtotas attiecības citā kvalitātē, jo iespējams, ka ir bijusi izdevība distancēties vienam no otra, saprast un patiesā gaismā novērtēt gan zaudējumus, gan visu labo, kas kopīgi piedzīvots. Ja ir abpusēja vēlēšanās kopābūšanu atjaunot, ir būtiski pārrunāt šķiršanās iemeslus, lai saprastu, kas ir tas, kas reiz novedis līdz attiecību izbeigšanai, kā arī būt gataviem mainīt attieksmi un traucējošos uzvedības modeļus, spēt piedot un saskatīt kopdzīves perspektīvu un abpusēju vēlmi apzināti kopt attiecības.”