Mēģina “uzsildīt” pilsonības dāvāšanas ideju 20
Pēc Naturalizācijas pārvaldes pārstāvju viesošanās Saeimā atsevišķi deputāti atkal mēģina atgriezt politiskajā darbakārtībā jautājumu par lielākiem pilsonības iegūšanas atvieglojumiem. Tomēr īpaša atbalsta šīm iecerēm nav, jo pašreizējā naturalizācijas kārtība tiek uzskatīta par gana vieglu.
Naturalizācijas lēnie tempi
“Kopš naturalizācijas procesa sākuma 1995. gada 1. februārī Latvijas pilsonībā uzņemtas 144 515 personas,” pagājušonedēļ Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas deputātus informēja Naturalizācijas pārvaldes pārstāvji. Nepilsoņa statusā Latvijā joprojām ir aptuveni 242 000 cilvēku. Viņu skaits ik gadus sarūk vidēji par 10 000 cilvēku, bet lielākoties tas saistīts ar mirstību vai citas valsts pilsonības iegūšanu. Latvijas pilsonību pēdējā laikā iegūst vien nepilns tūkstotis cilvēku gadā (pērn naturalizācijas kārtībā to ieguvušas 987 personas).
Tieši naturalizācijas lēnie tempi mudinājuši vairākus deputātus pēc šīs komisijas sēdes TV kameru priekšā runāt par nepieciešamību ieviest jaunus atvieglojumus. Piemēram, deputāts Hosams Abu Meri (“Vienotība”) sprieda, ka būtu vairāk jādomā par automātisku pilsonību gados vecākiem cilvēkiem. Savukārt Artūrs Rubiks (“Saskaņa”) pauda viedokli, ka no nepilsoņa statusa vispār vajadzētu atteikties un visiem piešķirt pilsonību, pat tiem, kas to nevēlas.
Pilsonības komisijas vadītājs Ilmārs Latkovskis (Nacionālā apvienība) gan kategoriski nepiekrīt šo deputātu ierosinājumiem: “Neredzu nekādu nepieciešamību pēc jauniem atvieglojumiem. Varbūt atsevišķos gadījumos naturalizācijas process varētu būt elastīgāks, bet kopumā tas ir pietiekami viegls.” Latkovskis arī uzsvēra, ka lēni pilsonības iegūšanas tempi nekādā ziņā nedrīkstētu kalpot par argumentu naturalizācijas atvieglošanai.
Atgādināšu, ka pirms gada tā sauktā Simtgades padome, kurā darbojas Valsts prezidents Raimonds Vējonis kopā ar eksprezidentiem, apsprieda ieceri par īpašu “dāvanu” nepilsoņiem uz valsts simtgadi – automātisku pilsonības piešķiršanu. Kad par šo ieceri uzzināja sabiedrība, tā sacēla tādu sašutuma vētru, ka politiķi par jauniem atvieglojumiem kādu laiku vairs neuzdrošinājās runāt.