5 veidi, kā piemānīt sevi, lai ietaupītu naudu 0
Vairums cilvēku atzīst, ka ietaupīt naudu ir grūtāk, nekā to tērēt — it īpaši, ja impulsīvi pirkumi ir tikai peles klikšķa attālumā, vēsta “CNBC”.
Lai ietaupītu naudu, finanšu plānotāji iesaka ievērot noteiktu budžetu, piemēram, tādu, kas atbilst likumam 50-30-20. Bet budžeta veidošana un pieturēšanās pie tā prasa disciplīnu, tāpēc, iespējams, var palīdzēt dažu prāta triku ieviešana, norāda Brenna Baukuma, sertificēta finanšu plānotāja.
1. Automatizējiet savus ietaupījumus
Tas ir lielisks piemērs principam “ārpus acīm, ārpus prāta”.
Lūk, kā tas darbojas: dienā, kad saņemat algu, iepriekš noteikta naudas summa tiek pārskaitīta tieši no jūsu norēķinu konta atsevišķos krājkontos, piemēram, pensijas krājkontos. Lielākā daļa banku ļauj to izdarīt, izmantojot internetbankas lietotni. Tas notiek, jums par to nedomājot.
2. Domājiet par pirkumiem nostrādātajās stundās, nevis iztērētajos eiro
Vēl viens prāta triks ir domāt par pirkumiem nostrādātajās stundās, nevis iztērētajos eiro. Tādā veidā izdevumi tiek mērīti pūļu un laika izteiksmē, kas dažiem cilvēkiem var šķist reālāk un taustāmāk. Lai to izdarītu, jums jāzina, cik daudz nopelnāt stundā. To var noskaidrot, izmantojot maksājumu kalkulatoru, ja esat algots darbinieks.
Pieņemsim, ka nopelnāt 30 eiro stundā un rodas kārdinājums iegādāties džemperi — 150 eiro vērtībā. Tas nozīmē piecu stundu darbu. Vai stundu izteiksmē jūs būtu gatavs strādāt papildu maiņu savā darbā apmaiņā pret šo džemperi? Jūs joprojām varētu vēlēties džemperi, protams. Taču, domājot par to, piepūloties, varat izlemt, vai pirkums patiešām ir tā vērts.
3. Tērējiet skaidru naudu
Iespējams, esat dzirdējuši par budžeta veidošanas “aplokšņu metodi”, kas ir populāra vietnē “TikTok”. Tas nozīmē visa nauda tiek izņemta kā skaidra nauda katru mēnesi un sadalīta aploksnēs, kuras paredzētas dažādiem izdevumiem, piemēram, pārtikas precēm, gāzei vai īrei.
Tā kā nav iespējams iztērēt vairāk fiziskas naudas, nekā jums ir, skaidras naudas izmantošana ir lieliska iespēja cilvēkiem, kuri tērē pārāk daudz pirkumiem, izmantojot kredītkartes.
Tomēr šī pieeja varētu nebūt praktiska tādiem darījumiem kā īres vai komunālo pakalpojumu maksājumi, jo par tiem parasti tiek maksāts internetā. Šī iemesla dēļ apsveriet pieeju izmantot skaidru naudu ēšanai ārpus mājas, apģērbu iegādei vai izklaidei.
Mēnesim ejot, jūs precīzi zināt, cik daudz naudas jums ir atlicis, un pēc vajadzības varat pārdalīt kopējo summu, ja jums trūkst skaidras naudas noteiktā kategorijā. Mēneša beigās atlikušo naudu var pievienot uzkrājumiem vai pārcelt uz nākamo mēnesi.
4. Veiciet izdevumu atlasīšanu
Tēriņu atlasīšanas vai precīzāk – netērēšanas – izaicinājums ir tad, kad jūs netērējat naudu nekam citam kā vien absolūtām vajadzībām, piemēram, īrei vai pārtikas precēm. Tas, vai tas ir uz nedēļu, nedēļas nogali vai mēnesi, ir atkarīgs no jums.
Izaicinājums ir vislabāk piemērots cilvēkiem, kuri ir pārtērējuši budžetu vai cīnās ar impulsīvu iepirkšanos, bet mazāk efektīvs cilvēkiem vai ģimenēm, kuru budžets jau ir samazināts līdz pēdējam eiro.
Tūlītējais ieguvums ir tas, ka jūs ietaupīsiet naudu. Bet, iespējams, vēl svarīgāk ir tas, ka tēriņu “attīrīšana” liks jums pretoties ikdienas kārdinājumam tērēt, īpaši impulsīviem pirkumiem. Tā veicina apdomīgāku pieeju un attīsta arī jaunus ieradumus, kuriem nav nepieciešama nauda, piemēram, izmantot vietējo bibliotēku, nevis iegādāties grāmatas, vai doties pārgājienā , nevis apmeklēt kino vai bāru.
5. Uzgaidiet 24 stundas pirms lielu pirkumu veikšanas
Lai ierobežotu impulsīvu iepirkšanos, finanšu plānotāji parasti iesaka nogaidīt vismaz 24 vai 48 stundas pirms lielu pirkumu veikšanas. Iepauzējot, jums būs vairāk laika pārdomāt, vai prece patiešām ir izmaksu vērta.
Finanšu eksperti skaidro, ka šis triks labi darbojas, veicot pirkumus tiešsaistē: “Jūs būsiet pārsteigts par to, cik daudz jūs izņemsiet no sava “Amazon” groza, ja nākamajā dienā to aplūkosiet vēlreiz.”