Medus vācējām grūts pavasaris 0
Kā aukstums ietekmējis bišu saimes? Laika apstākļu dēļ dažās dienās dravā nevarēja neko darīt. Vai medus vācējas nevajag piebarot? JĀNIS SABILĒ
– Diemžēl pēdējos gados klimata pārmaiņas rāda, ka ierastās rīcības, ko kurā brīdī dravā darīt, vairs nebūs, – secina biteniece Baiba Tikuma. Nevar vadīties pēc kalendāra un, piemēram, katru gadu pavasarī darīt vienādi. Šogad bites aktīvi dzīvot sāka agri, martā dažas dienas izlidojumiem bija sevišķi jaukas. Saimes jau audzēja perus. Tumšās rases bites uzvedās mierīgāk, bet dzeltenās rases lidones bija daudz rosīgākas. Taču aprīlī uznākušais aukstums visu strauji nobremzēja. Daži bitenieki, ieskatoties stropā, atklāja, ka bites pat savilkušās kamolā, gluži kā ziemojot. Kas patiesībā notiek mājiņā, pilnībā nevar spriest, jo aukstajās dienās bites tiešām nevarēja un nedrīkstēja traucēt.
Bitenieki atzīst, ka saimes ziemojušas ļoti dažādi. Viena – lieliski, otra turpat blakus – krietni vājāka. Kāpēc tā, grūti izskaidrot. Baiba Tikuma uzsver, ka konkrētu ieteikumu nevar dot, jo katra saime ir atšķirīga, nozīme ir arī dravas atrašanās vietai. Biteniekam atliek vien pašam pieņemt izšķirīgus lēmumus, jo viens ieteikums visiem neder.
Biteniece vērtē, ka atsevišķām saimēm varētu arī trūkt barības. Kaut gan dažās saulainajās stundās tās pamanījās izlidot, nekas daudz dabā vēl nezied. Badā bites varbūt nenomirs, taču peru audzēšanu tas piebremzēs. Tāpēc biteniekam kādā siltākā brītiņā ieteicams apskatīt barības krājumus stropā. Vajadzētu būt vismaz kilogramam medus uz kāri (aprēķina vidējo stropā, ņemot vērā, ka pilnā ligzdas kārē ir aptuveni četri kilogrami medus).
Dažkārt stropā ir aizvākots medus kārēs, bet bites sev vien zināmu iemeslu dēļ to neaiztiek, taupa kā zelta rezervi. Tad medus vācēju stimulēšanai daļu aizvākojumu sadursta, lai ir vaļējais medus, kuru tās apēdīs, un vairs nav jābīstas aiztikt slepenos krājumus.
Baiba Tikuma pamanījusi, ka šopavasar bites tiešām aktīvi reaģē uz katru medus un salduma kripatiņu. Iespējams, dažas mazākas saimes var ciest no izlaupīšanas.
Ja šķiet, ka barības trūkst, stropā var ielikt pat medus burciņu. To iepriekš mazliet uzsilda ūdens peldē un tad nogulda zem sedziņas. Ja medus ir spaiņos, to sadala gabalos, ieliek plastmasas maisos, sadursta un novieto uz rāmjiem zem sedziņas. Ja šķiet, ka vajag piebarot, bet pērnā medus nav, saimei var dot pāris litru cukura sīrupa (3 : 2) vai puslitru sīrupa stimulēšanai (1 : 1).
Piebarošana šonedēļ nenāks par ļaunu, pat ja laika apstākļi strauji uzlabosies. Bitēm jāsaņem spēki, jāattopas no pārdzīvotā sala, jāspēj saņemt ienesumu.
Savukārt bitenieks Jānis Vainovskis savā dravā novērojis, ka spēcīgākajās saimēs redzami arī trani. Tas nozīmē, ka šogad, sākoties siltam laikam, var būt ļoti agri spieti. Lai to novērstu, biteniekam jādod bitēm darbs un jāuzliek pusmagazīnas pavasara ienesumam. Ja kāda saime ir stipra, bet cita – vāja, labā laikā stropus var apmainīt vietām. Lidojošās bites atgriezīsies vecajā vietā, un spēcīgās saimes lidones papildinās slābāko ģimenīti. Ar ciemakukuli – ziedputekšņiem un nektāru – svešinieces tiek pieņemtas labprāt.
Saimju spēku var arī izlīdzināt, spēcīgākās saimes peru kāri ar nelidojošām bitēm, kas to silda, pārvietojot vājākajā. Pavasarī bites nav sevišķi kāras uz kaušanos, piecietīs arī svešinieces.