Medus plāceņi bišu barības pārbaudēm 0
Jautājums. Neesmu pārliecināts, ka bitēm pietiek medus. Taču saimes vēl apskatīt nevar. Vai ir kāds veids, kā noteikt barības daudzumu? GATIS SALASPILĪ
Vienkārša metode, kā būt drošam, ka bites necieš badu, ir stimulējošā piebarošana ar medus plāceņiem. Tā ir piemērota tieši šim periodam. Bitenieks Armands Gumbris to pārbaudījis praksē arī savā dravā.
Pavasaris ir ievilcies ilgs un vēss. Dažas dienas varēja veikt tikai pirmās ātrās bišu saimju apskates. Sevišķi bieži par medus trūkumu saimēs uztraucas mazo dravu saimnieki amatieri. Viņiem nav pārliecības, ka rudenī barība iedota pietiekamā daudzumā.
Pārbauda barības daudzumu
Barības daudzumu stropā parasti iesaka noteikt, paceļot sedziņu un ātri apskatot rāmjus. Ar skaliņu var pārbaudīt, vai šūnās rāmju augšpusē ir medus. Ja ir, it kā nebūtu jāuztraucas. Taču tagad jau var gadīties, ka dažās saimēs rāmjos ir daudz aizvākotu peru, kam arī drīz vajadzēs barību. Precīzi noteikt situāciju vēl nevar, jo vēsā laika dēļ nedrīkst celt ārā ligzdas rāmjus, sevišķi tos, kuros ir peri.
Pat ja medus pietiek, neliela stimulējoša piebarošana nāks par labu – māte steigs dēt, un pēc mēneša ap ābeļu ziedēšanas laiku iznāks jaunās bites.
Gatavo medus plāceņus
Piebarošanai izdevīgāk lietot iepriekšējos gados pārpalikušo medu. To mazliet atsilda istabas temperatūrā, lai var atdalīt pikas. Ņem aptuveni puskilogramu smagu medus gabalu un ietin pārtikas plēvē. Apakšpusē mazliet sadursta. Šādus medus saiņus uzliek katrai saimei zem sedziņas. Pēc nedēļas, divām pārbauda. Ja saime medu izēdusi, dod papildporciju. Ja nav, šai saimei visa pietiek, un medus sainīti pārliek citai saimei.
Šis ir arī ekonomiski izdevīgākais veids, kā pastimulēt bites, jo pērn daudzi sūdzējās par medus pārprodukciju. Pirkt kandiju būs papildu izdevumi.
Ja medus nav un izmanto kandiju, vislabāk izvēlēties tīro (bez ziedputekšņiem un citiem nevajadzīgiem piemaisījumiem, kādi parādījušies tirdzniecībā).
Taču jārēķinās, ka pēc augļukoku un citu pavasara augu ziedēšanas maksimuma dabā iestājas tukšais laiks. Biteniekam jāzina, ko darīt ar bišu masu, lai nesāktos spietošana. Armandam Gumbrim tas noder, jo viņš audzē mātes, tāpēc atdaleņi ir vajadzīgi.
UZZIŅA
Vēl pirms nedēļas daudzas saimes ligzdā atradās puskamolā, bija mierīgas. Tas liecina, ka bites negaida drīzu siltuma iestāšanos.