Kas katrā vērtīgs 2
Dažādu ziedu medus ir gaišā līdz tumšā krāsā. Tomēr arī šim populārajam un samērā lētajam produktam garša un krāsa atšķiras atkarībā no laika apstākļiem un augiem, kas tovasar vairāk medojuši. Šo medu bieži vien iepērk vairumā un lieto cukura vietā, tas tonizē organismu, uzlabo imunitāti.
Pavasara ziedu medus ir gaišā dzintara, pat zaļganā krāsā. Aromātisks un garšīgs. Tajā ir pieneņu, pūpolu un citu pavasara augu nektārs. Medu var iegādāties jau vasaras sākumā, un pircēju tam netrūkst. Parasti to ātri apēd, taču varētu būt grūti saglabāt. Nereti bitenieki, uz ātrāku peļņu cerēdami, no šūnām izmet vēl pilnībā nenogatavinātu medu. Liekā mitruma dēļ glabājot medus var rūgt, turklāt diezgan strauji kristalizējas.
Griķu medū ir daudz dzelzs. Medus krāsa ir tumši brūna, bet smarža un garša ir īpatnēja. Iecienīts ir griķu un amoliņa medus maisījums. Griķu medus spēcina organismu, mazina nervozitāti, palīdz aknu un nieru saslimšanas gadījumos. Lieto mazasinības, prostatas un čūlu ārstēšanai. – Dažiem ēdājiem griķu medus nepatīk līdzīgi kā jautājuma uzdevējai Sabīnei. Tā smaržu mēdz salīdzināt ar kūts smaku, – skaidro Jānis Malcenieks. Īpašību ziņā griķu medus ir līdzīgs daudz reklamētajam manukas medum no Jaunzēlandes.
Viršu medu dēvē par karali. Tas ir dārgs, jo šo medu nevis izmet sviedē, bet izspiež speciālās spiedēs. Tāpēc viršu medū ir daudz olbaltumvielu, bišu maizes, vaska un propolisa gabaliņu. Krāsa ir dzeltenīga līdz sarkanbrūna, tam ir īpatnēja smarža un rūgtena garša, želejveida konsistence, kristalizējas ļoti lēni. Viršu medus veicina ēstgribu, nomierina nervu sistēmu, stiprina sirds un asinsvadu sistēmu, ieteicams pret nieru kaitēm.
Liepu medus ir viens no populārākajiem. Caurspīdīgs, dzeltenīgā vai zaļganā nokrāsā, ļoti aromātisks. Tam piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības. Veicina atkrēpošanu, lieto pret saaukstēšanos un bronhītu, palīdz pret nervozitāti un bezmiegu.