Monoflorais medus – dārgs, bet vērtīgs 2
Vēlos uzzināt vairāk par monofloro medu. Man uzdāvināja griķu medu – pavisam dīvains, sabojāja tējas garšu… Kāpēc šāds medus maksā tik dārgi un vai tiešām atbilst tam, kas rakstīts nosaukumā? SABĪNE T. TUKUMĀ
“Garšas atšķirības ziņā medu var pielīdzināt vīnam. Arī to pirms degustēšanas vajadzētu izsmaržot, izgaršot. Smalki medus feinšmekeri tā arī dara. Monoflorajā medū pārsvarā ir no viena augu veida vākts nektārs. Piemēram, liepu medus būs aromātisks, ja tajā būs virs 17% liepziedu ziedputekšņu, bet viršu medum vajadzēs virs 40% viršu ziedputekšņu. Vienīgais medus, kurā var būt 100% viena auga ziedputekšņu, ir rapšu medus, ja stropi novietoti pie šāda lauka un medu tūliņ izsviež no šūnām,” skaidro bitenieks Jānis Malcenieks.
Katrā reģionā katra veida medus garša var būt dažāda. Latvija ir maza valsts, taču klimatisko apstākļu atšķirības ir gana lielas. Nereti ar vienu lietainu vai saulainu dienu pietiek, lai nektāraugs labi medotu. Vēl svarīgi ir tas, vai bites spēj ievākt nektāru. Piemēram, pienenes vai liepas var ziedēt bagātīgi, bet laika apstākļu kopums nav labvēlīgs, un tad šo augu medu gaidīt velti. Augiem medošanas maksimuma gadi mēdz būt cikliski, un arī tas ietekmē nektāra ievākšanu un līdz ar to medus cenu. Papildus jāņem vērā monoflorā medus vākšanā ieguldītais darbs – bišu vešana ganībās un medus izmešana atsevišķi.
Monoflorajam medum līdztekus tradicionālajai vērtībai piemīt arī tā auga ārstnieciskās īpašības, no kura tas vākts.
Kā noteikt, vai burciņā tiešām ir medus, ko vēlas iegādāties? “Medu ieteicams testēt specializētajos veikalos vai tirgū pie biteniekiem. Turklāt arī medus garšas ir jāmācās, “skaidro bitenieks.