Foto – Shutterstock

Medus – gan zāles, gan inde + 2 receptes veselībai 5

Medus mūsu tautas uztverē ierindojams godājamāko produktu galvgalī. Tā izcilo vērtīgumu izceļ arī ājurvēda, taču uzreiz brīdina: lietots nepareizi, medus var pārvērsties pat par indi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Sanskrita madhu, kas tulkojumā nozīmē – perfekts saldums, ir mūsdienās par brīnumainu un ārstniecisku superēdienu uzskatītais medus. Senā zinātne ājurvēda pirms vairāk nekā tūkstoš gadiem neanalizēja, cik daudz vērtīgu vitamīnu, minerālvielu, enzīmu un fermentu ir šajā produktā, bet vairāk uzmanības veltīja tā enerģētiskajām īpašībām un kvalitātei. Ājurvēdas skatījumā medus ir satvisks – īpaši veselīgs un koncentrēts saldums. Sastāva un izskata ziņā ļoti atšķirīgs, tāpēc iedalāms vairākās grupās – gan pēc krāsas, gan pēc gadalaika, gan pēc vākšanas laika, gan pēc izcelsmes vietas un augu sugas, no kuras iegūts, gan pēc vecuma. Uzskata, ka nobriedis medus ir vērtīgāks par svaigi iegūtu.

Kopīgās medus īpašības: smags, auksts, rupjš, nedaudz rūgts, bet vienlaikus salds un karsējošs. Tas paaugstina vātu un pitas došu – piešķir domām radošu vieglumu un ķermenim siltumu. Medus specifiskā iedarbība atšķirībā no citiem saldumiem – kapha došas samazināšana. Iemaisīts glāzē remdena ūdens, tas palīdz reducēt svaru, bet, lietots kopā ar citām garšvielām, ļauj mazināt gļotas un smaguma sajūtu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jo medus tumšāks, tātad arī rūgtāks un smagāks, jo tas vātu ceļ vairāk. Tātad vātas došai medus jālieto mazāk – tai labāki tādi nerafinēti saldumi kā cukurniedru cukurs. Pita medu var lietot aukstajā sezonā, bet karstumā sildošo īpašību dēļ no tā labāk izvairīties. Visiem pārējiem cukuriem pēcgarša ir salda, kas kaphu (gļotainumu un tūskainību veicinošo zemes elementu) palielina, taču medum tā ir asa. Vienīgais no saldumiem, kas tieši tālab kaphām pat ieteicams: apmierina kāri pēc saldumiem, taču nepalielina svaru. Tikai tām būtu jāizvēlas pēc iespējas vecāks medus, nevis tikko izsviests vai iztecināts no šūnām.

Pamatnostādne attiecībā uz medu: šis saldais kārums vairāk domāts tiem, kas drukni un pamatīgi, nevar iekustēties ne fiziski, ne garīgi, tāpēc viņiem vajag kaut ko tādu, kas aktivizē, veicina, mobilizē, uzkarsē. Vinnijs Pūks ir tipisks kaphas pārstāvis – lācim medu gribas un tas ir nepieciešams, toties pārējie šā stāsta zvēriņi pret to ir diezgan vienaldzīgi.

Velk un dziedē

Kur slēpjas medus īpašais dziednieciskais efekts? Brīnišķīgajā kombinācijā, kur dabas ieliktais ezoteriskais vēstījums uzlūkojams sadarbībā ar šā produkta dezinficējošo efektu un molekulas mazo izmēru, kas ļauj tai iekļūt visos orgānos. Ja vajag šajā ceļā kaut ko paņemt līdzi – lūdzu! Labāku transportlīdzekli grūti iedomāties. Tāpēc ļoti daudzas ārstnieciskās vielas iedarbojas labāk, ja tiek kombinētas ar medu.

* Dažādu veidu pipari, ingvers, kurkuma – tradicionālie ājurvēdas līdzekļi pret gļotainu klepu, kakla sāpēm un citiem saaukstēšanās simptomiem – vislabāk iedarbojas kopā ar medu. Šādas bumbiņā saveltas dražejas īpaši piemērotas bērniem.

* Medus un ingvera pulvera maisījums – palīgs tiem, kurus moka astma.

* Siltā ūdenī izšķīdināta tējkarote medus mazina aizcietējumus, izvada toksīnus, atjauno organismu.

* Medus veicina audu atjaunošanos un brūču dzīšanu. Sasitumu, apdegumu vai citādu satraumējumu vietas vērts apziest ar tīru medu vai smērīti, kurā ir viena daļa gī sviesta un divas daļas medus.

* Odu vai citu kukaiņu kodumu izraisītās niezes mazināšanai uztūkušo vietu ieziež ar medus un kardamona pulvera putriņu.

Reklāma
Reklāma

* Gremošanas uzlabošanai – rīta medus dzēriens ar citrona vai laima piedevu. Kaphām pie glāzes silta ūdens – tējkarotīte medus un puscitrons, pitām labāk laims.

* Visām Latvijā vāktu ārstniecisko augu tējām (siltām, nevis karstām) medus piedeva uzlabo dziedniecisko iedarbību.

* Medus sader ar remdenu (nevis karstu) pienu – mazina gļotu veidošanos, kas sevišķi svarīgi kaphām.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.