Melnās sestdienas mežā: “LA” skaidro, kāpēc sašauti divi mednieki 8
Mednieku saimi vienu pēc otras piemeklējušas melnas sestdienas, kad medībās sašauti mednieki.
Nopietnu savainojumu galvā 21. novembra dzinējmedībās guvis Kurmāles pagasta mednieku kluba “Kurmāle” biedrs. 33 gadus vecajam vīrietim veikta operācija Kuldīgas slimnīcā ar Rīgas specializētā medicīnas centra ārstu piedalīšanos. Nedēļu iepriekš mediķu brigāde steigusies palīgā arī uz Dagdas novadu, kur biedrības “Svariņi” rīkoto dzinējmedību laikā sašauts 71 gadu vecs mednieks, viņš guvis kreisās rokas plaukstas traumu. Abos gadījumos mednieki pārkāpuši Medību noteikumu drošības prasības, neievērojot šaušanas leņķi, kā arī mainot atrašanās vietu uz mednieku līnijas.
Kā informē Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis, šogad medību laikā notikuši jau četri nelaimes gadījumi, kuros cietuši trīs mednieki un viens dzinējs.
Kā ar atveseļošanos veiksies mednieku kluba “Kurmāle” biedram, vēl nav zināms, jo viņš tikai sāk atgūties pēc galvas traumas operācijas. Ārsti teikuši, ka operācija izdevusies labi, zina stāstīt kolektīva vadītājs Dzintars Šteinbergs. Par sestdien notikušo nelaimi viņam grūti runāt – pats todien vadījis dzinējmedības un iepriekš veicis vīriem drošības noteikumu instruktāžu. Medībās uz staltbriežiem, mežacūkām un stirnām piedalījušies 19 mednieki un 7 dzinēji. Veiksmīgi pavadīti divi masti, trešajam piegājienam vīri nostājušies uz meža ceļa, kas liktenīgajā vietā metis nelielu līkumiņu. Abi mednieki – gan vēlāk cietušais, gan vīrs, kas viņu ievainojis, – uz mednieku līnijas atradušies viens no otra aptuveni 100 metru attālumā, rēķinot pa gaisa līniju, stāsta Dz. Šteinbergs. Kad parādījies mežacūku bars un meties abiem pa vidu, viens no vīriem ar savu vītņstobra ieroci raidījis šāvienu dzīvnieku bara virzienā un pēc tam devies skatīties, vai izdevies kādam trāpīt. Uz zemes gulējis viņa medību biedrs ar asiņojošu galvas traumu. “Manā skatījumā, ko arī parāda veiktie mērījumi, nav ievērots šaušanas leņķis,” spriež kolektīva vadītājs. Nepilnus trīsdesmit gadus vecajam medniekam līdzīgi arī kā cietušajam šī esot tikai trešā medību sezona, piebilst Šteinbergs.
Svariņu pagasta medniekiem par melno sestdienu izvērsās 14. novembris, kad 14 vīri devās medīt stirnas. Uz mednieku līnijas, kas bija noteikta pa ceļu, kaimiņos nostājušies divi medībās pieredzējuši un gados cienījami kolektīva biedri, taču vienam nezin kāpēc ienācis prātā mainīt savu atrašanās vietu. Viņš ne tikai pārgājis ceļam otrā pusē, bet pavirzījies aptuveni 40 metrus aiz ceļa līkuma. Skrējusi stirna, mednieks, kas stāvējis savā vietā uz mednieku līnijas, izšāvis no sava gludstobra ieroča, dzīvniekam nav trāpījis, taču ievainojis medību biedru, kurš tobrīd atradies 172 metru attālumā. Šāviņš atsitienā pret cietušā ieroci traumējis viņa kreisās rokas plaukstu.
“Abi divi vainīgi – viens mainīja savu atrašanās vietu, otrs neievēroja šaušanas leņķi,” notikušo vērtē kolektīva vadītājs Edgars Tjarve, jo, kā rādījuši mērījumi, šāviens no domājamās mednieku līnijas raidīts nevis atļautajā 70 grādu, bet gan 80 grādu leņķī.
“Tā mums ir pirmā tāda reize un ceram, ka arī pēdējā,” drūmi nosaka E. Tjarve.
Drošība medībās ir gan pašu mednieku, gan arī medību vadītāju rokās – atzīst Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis. Arī viņš pēc saņemtās informācijas spriež, ka nelaimes gadījumi ir medību noteikumu neievērošanas sekas, un šoreiz grēkojuši gan pieredzējuši mednieki, gan vīri ar nelielu medību stāžu.