Deet jeb dietiltoluamīds ir visplašāk izmantotā viela odu un citu kukaiņu atbaidīšanai.
Deet jeb dietiltoluamīds ir visplašāk izmantotā viela odu un citu kukaiņu atbaidīšanai.
Foto: Linda Dombrovska

Mednieka somai. 7 mīti par dietiltoluamīdu 0

Dīta pilnais nosaukums ir dietiltoluamīds, to kā efektīvu kukaiņu atbaidītāju izstrādāja ASV armija 1944. gadā, domājot par karadarbību džungļos, ko piedzīvoja ASV karavīri Otrajā pasaules karā. Vielu sākotnēji testēja kā pesticīdu lauksaimniecībā, bet militārām vajadzībām to sāka izmantot 1946. gadā, civilām vajadzībām – 1957. gadā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Krievijā strauji aug pieprasījums pēc kādas preces – pērn pārdoti vairāk nekā 16 miljoni iepakojumu
Lasīt citas ziņas

Lai arī dīts ir viena no vispopulārākajām aktīvajām vielām, kas atbaida kukaiņus, tomēr tirgū ir pieejami produkti ar citu sastāvu. Viens no piemēriem ir franču firmas MoustiCare produkti. Aptiekā Latvijā ir nopērkamas speciālas rokusprādzes, kas pasargāšot no odiem. Koncepcijas pamatā ir augu eļļa, kas efektīvi atbaidot odus. Eļļa tiek iegūta no citronzāles, ko atzīst par efektīvu odu un citu kukaiņu atbaidītāju. Ražotājs uzsver, ka šis produkts ir ļoti drošs lietošanai, to iesaka lietot arī grūtniecēm.

Šī rokusprādze spēj pasargāt tās lietotāju veselu mēnesi. Rokusprādzi iesaka izmantot ārpus telpām, medījot, dodoties piknikā, makšķerējot, sportojot. Lai sasniegtu maksimālu efektu, iesaka lietot divas sprādzes – vienu ap roku, otru ap kāju stundu pirms došanās dabā. Sprādze jānoņem, ejot dušā, kā arī iesaka ar sprādzi negulēt. Pēc lietošanas tā esot jāievieto oriģinālajā iepakojumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdztekus sprādzei uzņēmums piedāvā arī citus izstrādājumus. Piemēram, ģimenes aerosols MoustiCare Family Skin Spray. Arī šī līdzekļa pamatā ir citronzāle, tāpat citas izmantotās vielas ir drošas un apstiprinātas ES normatīvajos aktos. Atbaida odus un citus kukaiņus. Aerosolam pievienota arī alveja, kas pasargā jutīgu ādu. Nodrošina aizsardzību līdz sešām stundām. Šis aerosols nesatur sintētiskas vielas, alkoholu vai dītu.

7 mīti par dītu

1. mīts • Dīts nogalina odus.
Fakts. Dietiltoluamīds nenogalina kukaiņus, bet tos atbaida. Viela iedarbojas uz odu neironiem un receptoriem, kas atrodas uz odu antenām un mutes daļām, kas reaģē uz tādām vielām kā pienskābe un oglekļa dioksīds.

2. mīts • Dīts ietekmē tikai odus.
Fakts. Viela iedarbojas ne tikai uz odiem, bet arī uz citiem kukaiņiem, piemēram, knišļiem, dunduriem.

3. mīts • Bērniem nevajadzētu lietot dietiltoluamīdu.
Fakts. Ja lieto pareizi, to var izmantot arī bērniem. Produkti, kas satur dītu, nav kaitīgi bērniem. Tādēļ vienmēr ir jāizlasa produktu instrukcijas, lai zinātu, kā lietot, ar tiem apstrādājot bērnus, savas rokas vai ādu.

4. mīts • Tas, kas atbaida kukaiņus, ir dīta smaka.
Fakts. Viela padara kukaiņiem daudz grūtāku uzlaišanos uz ādas un iekošanu. Ir vairākas teorijas par to, kā viela atbaida kukaiņus, bet zinātne skaidro, ka viela uz ādas rada tādu kā izgarojumu barjeru, kas neļauj odiem un citiem kodējiem nosēsties uz ādas.

5. mīts • Dīts ir relatīvi jauna sintētiska viela.
Fakts. ASV armija to izmantoja 1946. gadā militārām vajadzībām kukaiņu apsēstās vietās. Pirmo reizi Deet reģistrēts 1957. gadā.

6. mīts • Dīts ir tas pats, kas DDT jeb dusts.
Fakts. Nē, dietiltoluamīds nav DDT. DDT jeb dihlordifeniltrihloretāns ir mākslīga ķīmiska viela, kas radīta pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados, lai izmantotu kā plašu līdzekli pret kaitēkļiem, it īpaši pret malārijas odiem. Pirmo reizi lietots 1939. gadā. Tas izmantots arī kā lauksaimniecības insekticīds. Šī viela, kas ir toksiska, uzkrājas dzīvu organismu audos. Viela aizliegta daudzās valstīs, bet pasaulē ir vietas, kur to turpina izmantot.

Reklāma
Reklāma

7. mīts • Jo vairāk dīta 
produkts satur, jo labāk tas pasargā.
Fakts. Dīta daudzums produktā nodrošina to, cik ilgi tas būs efektīvs. 7% dīta odu atbaidīšanas līdzeklī var nodrošināt divu stundu aizsardzību, savukārt 98% šīs vielas var nodrošināt desmit stundu aizsardzību.

Tests
MoustiCare rokusprādze

Aizsardzību pret odiem īsti nenodrošināja, bet pēc citronzāles smaržoja gan. Ja godīgi, rokusprādzes iedarbība bija principā nemanāma. Jā, odi nekoda rokā, uz kuras bija sprādze, bet ļoti eleganti koda otrā rokā, sejā un ķērās matos. Ejot medībās jūnija sākumā, radās iespaids, ka rokusprādze nestrādā nemaz. Ir grūti saprast, kādos apstākļos tā būtu efektīva. Iespējams, tests vēl jāturpina, lai sagaidītu kādus taustāmus rezultātus.

Vairāk lasiet žurnāla Medības jūlija numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.