Dvēseles stāvoklis – tālšaušana 0
Iepriekšējā žurnāla numurā runājām mazliet par to, kāds ierocis būtu piemērots tālšaušanas treniņiem, mazliet par papildu aprīkojumu un dažām šaušanas tehnikas niansēm. Šoreiz uz nelielu sarunu aicinājām ložu un trokšņa slāpētāju ražotāja uzņēmuma Anima Libra vadītāju
Dmitriju Kļešņinu, kurš ir arī šaušanas sporta entuziasts.
Šaušanai 300 metros piemērots ir kā .308, tā arī mednieku atzītais
.30-06. Tomēr ar šiem kalibriem nebūs iespējams precīzi šaut kilometra distancē, jo tie nav šādam mērķim radīti.
Kas ir tālšaušana
Sākot runāt par tālšaušanai piemērotākajiem kalibriem, Dmitrijs uzdod pretjautājumu – ko katrs konkrētais mednieks uzskata par tālšaušanu? “Dažiem 300 metri jau ir distance, kurā normālos apstākļos medībās mednieks nešaus nekad, tomēr treniņos šautuvē 300 metri ir attālums, kurā var trenēties. Tikpat labi šajā kategorijā var ielikt arī šaušanu viena kilometra distancē,” skaidro Dmitrijs.
Viņš norāda, ka 300 metru distancē, kas ir arī vingrinājums ar nosaukumu Snaiperis Latvijas Šaušanas federācijas sacensībās, mierīgi var šaut ar jebkuru medību kalibru. Šāvējiem vispopulārākais ir kalibrs .308, un to var uzskatīt arī par mednieku visvairāk iecienīto.
“Šaušanai 300 metros piemērots ir kā .308, tā arī mednieku atzītais .30-06. Tomēr ar šiem kalibriem nebūs iespējams precīzi šaut kilometra distancē, jo tie nav šādam mērķim radīti (kādu nošaut var mierīgi, bet trāpīt būs ļoti grūti). Šie ir divi kalibri, kas vēsturiski radīti militārām vajadzībām (.30-06 – 1906. gadā), piedevām vēl ar piecdesmit gadu intervālu.
Principā .30-06 ir novecojis kalibrs, kuram ir samērā slikta ballistika, bet par 20% lielāks pulvera lādiņš nekā .308 Win, bet tas vienlaikus nenozīmē, ka kalibrs būs jaudīgāks. Galvenā atšķirība tāda, ka šiem abiem kalibriem ir dažāds pieļaujamais maksimālais spiediens stobrā, kas .308 Win ir lielāks nekā .30-06 par veseliem 350 bāriem.”
Raugoties no tā, kādā distancē mednieks plāno šaut, ir arī attiecīgi jāpiemeklē kalibrs. Šaušanai 300 metru distancē ieras- tākie medību kalibri būs lieliski piemēroti, bet šaušanai lielākā tālumā jādomā par ko piemērotāku.
Kādu kalibru izvēlēties
Taujāts, kurš no kalibriem tad būtu vispiemērotākais medniekam šaušanai tālās distancēs, Dmitrijs viennozīmīgi atbild, ka jāizvēlas kāds no īsajiem magnumiem (piemēram, no WSM vai SAUM kalibru grupām), bet, ja vajag atrast kompromisu starp cenu un ballistiku, tad 6.5×55 – t. s. zviedru mauzers – ir tas, uz ko vērts skatīties. Lai gan arī šis ir vecs kalibrs, tomēr gadu gaitā tam piemērotas modifikācijas, kas uzlabojušas šī kalibra rādītājus. Šis kalibrs ir ar mazu atsitienu, lielisku ballistiku.
“Jebkurā medīblietu veikalā iespējams iegādāties gan dažādas patronas, gan visu nepieciešamo, lai arī pats varētu lādēt šī kalibra patronas. Ir atrodamas lodes, čaulītes un kapseles. Lai gan, piemēram, 6.5×47 Lapua tālšaušanā ir gandrīz tikpat labi rādītāji, tomēr šīs munīcijas sastāvdaļas, lai lādētu pats, ir jāpasūta. Labs ir arī 6.5mm Creedmoor, bet arī tā sastāvdaļas nav iespējams mūsu veikalos uzreiz iegādāties un ballistika tam ir nedaudz sliktāka nekā 6.5×55 kalibram. 6.5×55 ir arī lieliski piemērots medībām, jo šim kalibram stobra galā ir aptuveni 3500 džouli, tomēr jāatceras, ka precīzai šaušanai līdz kilometram šis kalibrs ir piemērots, bet ne tālāk. Tālākām distancēm jau jāsāk domāt par kalibriem, kuru nosaukumā ir vārds Magnum,” padomu dod Dmitrijs.
Vēl viens būtisks jautājums, kam pievērst uzmanību, runājot par kalibra izvēli, – kā lode un pulvera masa ietekmē stobra nodilumu, kas vēl jo vairāk svarīgi ir tad, ja plānots regulāri trenēties. Stobrs nav mūžīgs, un, daudz šaujot, stobru, kā saka speciālisti, var izšaut. Tas nozīmē, ka lode vairs nelidos tik precīzi kā sākumā.
Piemēram, ballistisko rādītāju ziņā .243 Win būtu piemērots tālšaušanai, bet šim kalibram ir maza 6 mm lodīte, bet čaulīte identiska .308 Win, tādēļ otrā kalibra stobrs kalpos daudz ilgāk nekā pirmā,” izskaidro Dmitrijs. “Tādēļ es, šaujot vingrinājumu 300 metru distancē, lietoju kalibru 6mm BR Norma. Šis ir labākais piemērs teiktajam par mazu lodi un resnu čaulīti, jo šis kalibrs ir ar tādu pašu lodi kā .243 Win, čaulītes garums ir 39,6 mm, bet pulvera lādiņš ir mazāks gandrīz par 30%. Šī kalibra pamata čaulīte ir tas pats vecais labais .308 Win, toties tam ir mazāka lode īsākā čaulītē. Šaušanai kilometra distancē šis kalibrs nav piemērots, jo 6 mm lodei pietrūkst kinētiskās enerģijas.”
Runājot par treniņiem, šaušanas sporta entuziasta negrozāms viedoklis – ierocis ir jāpiešauj katram pašam. “Lai būtu pārliecība, kur ierocis šauj, pārliecība par to, ka pats zini, ko dari. Ja ir nepieciešamas 50 patronas, lai ieroci piešautu, tad ir jāsāk domāt, kur slēpjas problēma. Vienlaikus arī piešaušana ir kā neliels treniņš,” saka Dmitrijs. “Pats minimums, kas katram medniekam būtu jāizpilda, ir vismaz divas reizes gadā izšaut pa divdesmit patronām. Tas ir pats, pats minimums. Ja ir vēlme šaut sacensībās, tad jātrenējas ir daudz vairāk, ar šo mazumiņu nepietiks.”
Secinājumi
Jebkurā gadījumā, domājot par kalibra iegādi kaut vai vienkārši medībām, jāņem vērā fakts, ka pasaulē ir dažādi kalibri. Vieni sākotnēji tikuši paredzēti militārām vajadzībām, tātad cilvēku nogalināšanai, bet ir kalibri, kas paredzēti tieši medībām. 7×64 ir viens no tiem kalibriem, kas radīts tieši medību vajadzībām, tādi ir arī .270 Win, 7mm Rem Mag, .300 WSM, kā arī daudzi citi. Savukārt 6.5×55 tika radīts militārām vajadzībām, bet ir bijis tik universāls, ka iekarojis ne tikai medību, bet arī šaušanas sporta pasauli. Šis kalibrs ir īpaši populārs Skandināvijas valstīs un arī Ziemeļamerikā. Šajā kalibrā ir izdevies apvienot mazu atsitienu, lieliskus ballistiskos rādītājus, kas pārspēj daudzus kalibrus, kā arī lielisku caursišanas spēju, ja runā par medījumu. Ja izvēle krīt tieši uz šo kalibru, tad ar to varēs šaut ne tikai tālumā, bet arī doties medībās.
Ir jāsecina, ka izvēle nav viegla, katram kalibram ir savi plusi un savi mīnusi, kas ir jāsaliek līdzās un jānovērtē. Iemācīties šaut tālumā, ņemot vērā visus iespējamos aspektus, kas ietekmē lodes lidojumu, ir lieliska iespēja uzlabot savas šaušanas iemaņas. Pat tad, ja medībās reālos apstākļos nekad nešaus tālā distancē, tomēr šie treniņi un izpratne par lodes lidojumu un tās ballistiskajiem rādītājiem ir liela priekšrocība reālos apstākļos.
Ieteikums
Ja vajag atrast kompromisu starp cenu un ballistiku, tad 6.5×55 –
t. s. zviedru mauzers – ir tas, uz ko vērts skatīties. Lai gan arī šis ir vecs kalibrs, tomēr gadu gaitā tam piemērotas modifikācijas, kas uzlabojušas šī kalibra rādītājus.
Vairāk lasiet žurnāla Medības jūlija numurā