Mednieka apliecība neaizstāj sezonas karti 0
“Latvijas Avīzes” redakcija ir saņēmusi M. Mālnieka vēstuli, kurā lasītājs pauž uzskatu, ka mednieka sezonas karte ir lieks dokuments, kas būtu likvidējams. Mālnieka kungs uzskata, ka mednieka apliecība ir tā, kas dod tiesības medīt, un papildu dokuments nav nepieciešams.
Tiek pausts arī aicinājums Valsts meža dienestam (VMD) atdot atpakaļ medniekiem naudu, jo, kā uzskata Mālnieka kungs, šādu nevajadzīgu dokumentu pārdošana ir nepamatota, nelikumīga un prettiesiska.
Telefoniski sazinoties ar Zemkopības ministriju, kuras atbildībā ir Medību likums, noskaidrojām, ka Mālnieka kungs ar saviem priekšlikumiem vērsies pie Ministru prezidenta un Saeimas deputātiem.
Lai saliktu punktus uz “i”, mēģināsim izskaidrot, kas ir mednieka sezonas karte un kāda nozīme ir mednieka apliecībai.
Mednieka apliecība ir dokuments, kas jāiegūst, lai kļūtu par mednieku un lai drīkstētu medīt. Mednieka apliecību iegūst, kārtojot eksāmenu, tā medniekam tiek izsniegta bez termiņa un būs derīga visu mūžu. Mednieka apliecība ir arī dokuments, kas ļauj iegādāties medību šaujamieroci.
Mednieka sezonas karte, kā to nosaka Medību likums, ir ikgadējs dokuments, kas konkrētajā sezonā dod tiesības piedalīties medībās medniekam. Mednieka sezonas karti var iegādāties tikai mednieks, kurš saņēmis mednieka apliecību.
Savā ziņā mednieka sezonas karte palīdz arī katru gadu VMD noskaidrot aktīvo mednieku skaitu. Maksa par mednieka sezonas karti ir kā ikgadēja nodeva, ko mednieks iemaksā, lai saņemtu atļauju konkrētā sezonā doties medībās.
Nodeva, ko mednieki maksā par sezonas kartes iegādi, nonāk valsts budžetā, bet VMD tikai pilda kasiera lomu. Medību likums arī paredz to, ka valsts nodeva pilnā apmērā nokļūst Medību saimniecības attīstības fondā, kura mērķis ir medību saimniecības attīstība. Fonds vairāku gadu garumā ir finansējis projektus, kas ir par pamatu tam, lai Latvijā varētu turpināt, piemēram, medīt vilkus un lūšus (Silavas projekts “Lielo plēsēju monitorings”).
Turklāt ir arī virkne mednieku, kuriem nav savu medību platību un kuri nemaksā par tiesībām tos izmantot. Viņi, iespējams, pāris reižu gadā dodas uz kādu publisko ūdenstilpi vai arī dažas reizes gadā piedalās medībās kā viesmednieki.
Tādēļ nevar viennozīmīgi apgalvot, ka mednieka sezonas karte tiešām būtu likvidējama, jo tai ir savas funkcijas un nozīme.