Mediķi protestēs kopā ar pašvaldībām 1
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš nesola mediķiem neko vairāk par sarunām ar veselības nozares pārstāvjiem, lai pārrunātu algu jautājumu. Tikšanās notiks nākamnedēļ, 5. novembrī, piedaloties arī veselības ministrei Ilzei Viņķelei un finanšu ministram Jānim Reiram, pastāstīja valdības vadītāja preses sekretārs Sandris Sabajevs.
Ministru prezidents jau pašā 2020. gada valsts budžeta tapšanas sākumā valdību veidojošo partiju sadarbības padomē nāca ar priekšlikumu brīvo naudu pēc izdevumu pārskatīšanas novirzīt tikai mediķu un pedagogu algām, jo uzskatīja, ka ir jāpilda likumā ierakstītie solījumi. “Taču sadarbības partneri tam nepiekrita. Ja viņu viedokli neņemtu vērā, tad budžeta droši vien nebūtu vispār,” secina “Vienotības” priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.
Rezidentiem – joprojām 950 eiro
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (“Attīstībai/Par”) trešdien ir nolēmis sasaukt ārkārtas komisijas sēdi, lai meklētu naudu rezidentu algu palielināšanai. Patlaban rezidenti saņem 950 eiro pirms nodokļu nomaksas. Ja valdība un Saeima pildītu Veselības aprūpes finansēšanas likumu, nākamgad alga pieaugtu par 20 procentiem. Taču politiķi ir nolēmuši neievērot likumu un vispār nepaaugstināt rezidentu algu. “Mēs, jaunie ārsti, kas dzimuši laikā, kad Latvija atguva neatkarību, esam auguši ar patriotismu sirdī pret mūsu valsti, ar domu palikt un strādāt Latvijā. Mēs ticējām tam, ko valdība solīja, paļāvāmies, ka netiks pieļautas lielas atkāpes no solītā, taču izrādās, ka visi šie solījumi ir bijuši meli. Nezinu, vai daudzi ir redzējuši ASV uzņemto populāro seriālu par Černobiļu, bet es to noskatījos un mani pārņēma nepatīkama sajūta tieši par neticību politiķiem un meliem, kas no viņiem nāk,” vakar preses konferencē sacīja Jauno ārstu asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis un informēja, ka Lietuvā rezidents nopelna 1345 eiro mēnesī, bet Igaunijā 2083 eiro pirms nodokļu nomaksas.
Tieši Jauno ārstu asociācija ir iniciatore 7. novembrī iecerētajam piketam “Diena bez ārstniecības personas”. Ārsti, medicīnas māsas, māsu palīgi un citas ārstniecības personas tiek aicinātas ņemt šajā dienā bezalgas atvaļinājumu, lai no plkst. 8.30 līdz 9.30 dotos piketēt pie Saeimas.
Šajā dienā tiks sniegta vienīgi neatliekamā medicīniskā palīdzība, bet būs atcelti plānveida izmeklējumi un vizītes pie speciālistiem. Šo akciju atbalsta gan Latvijas Ārstu biedrība, gan arī Latvijas Māsu asociācija, kā arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA). Pikets var izvērsties par gana vērienīgu notikumu arī tādēļ, ka 7. novembrī pie Saeimas nama savu protestu pret administratīvi teritoriālās reformas likuma pieņemšanu paudīs arī pašvaldības, turklāt atbraucot šurp ar lauksaimniecības spēkratiem.
Aicina sabiedrību solidarizēties
Ja politiķi piketu neuztvers gana nopietni, tad no 8. līdz 14. novembrim tiks rīkota akcija “Nolaid karogu, iededz sveci!”, kuras laikā pie ārstniecības iestādēm pusmastā nolaidīs valsts karogu un iedegs sveces, tādējādi atgādinot par neizpildīto solījumu paaugstināt mediķu algas par 20 procentiem. Šajā akcijā pie veselības aprūpes iestādēm aicināta piedalīties arī sabiedrība. Būšot arī solidarizācijas akcijas sociālajos medijos.
“Mēs cīnāmies par jums, mēs aicinām jūs būt kopā ar mums, lai nepienāktu tāds brīdis, ka paliksiet vieni, jo nebūs kas jūs ārstē,” Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina aicināja sabiedrību atbalstīt mediķus.
K. Rācenis pastāstīja, ka par jauno ārstu finansiālo situāciju 31. oktobrī viņš informēšot arī Eiropas Jauno ārstu asociāciju tās ģenerālās asamblejas sēdē.
Ja deputāti vienaldzīgi noraudzīsies uz mediķu protestiem un nobalsos par 2020. gada valsts budžetu bez solītā algu pielikuma, tad sekošot protestu otrais vilnis, ko organizēs LVSADA. Tā būs parakstu vākšana elektroniski par priekšlaicīgu Saeimas atlaišanu. “Visi kopā varēsim lemt, vai dzīvojam demokrātiskā un tiesiskā valstī, kur tiek ievēroti likumi un Saeimas deputāti pilda doto zvērestu, vai arī otrādi – esam ar mieru dzīvot valstī, kur tas netiek ņemts vērā. Kā paši lemsim, tā būs!” secināja LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris.
Savukārt Kārlis Rācenis informēja, ka asociācija ir sākusi sarunas ar juristiem un Tiesībsarga biroju par iespēju vērsties Satversmes tiesā, ja Saeima turpinās neievērot Veselības aprūpes finansēšanas likumu.
Vai reģioni atbalstīs?
Akcijas organizētāji prognozē, ka piketam pie Saeimas varētu būt diezgan liela atsaucība, īpaši no reģionālajām slimnīcām.
Liepājas reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grasa pastāstīja, ka piedalīties vai nepiedalīties piketā ir katra mediķa personisks lēmums. Slimnīca neorganizēšot darbinieku kopīgu braucienu uz Rīgu.
Arī Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Grigorijs Semjonovs sacīja, ka slimnīcas vadība neorganizēs piedalīšanos akcijā, bet noteikti to atbalstīs. “Lielākā daļa mediķu paliks strādāt, jo mums ir daudz akūtu slimnieku,” skaidroja slimnīcas vadītājs.