Mediķi cīnīsies par straujāku algu palielinājumu, jo ir izdeguši pandēmijas apstākļos, apstiprina Kozlovska 0

Līga Kozlovska, Lauku Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja TV24 raidījumā “Ziņu Top” pauž bažas, ka drīzumā, proti – 27. jūlijā varētu notikt Valda Kera vadītās arodbiedrības rīkota mediķu protesta akcija un viņi draud pat streikot.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Lai viņi atteiktos no šī streika, no 2022. gada 1. jūlija algas pielikumam visām ārstniecības personām būtu jābūt vismaz 10 procentiem.

“Tā noteikti ir pamatota prasība, es kā ārsts – praktiķis tam pilnībā piekrītu, arī attiecībā uz ārstu palīgu (māsu) atalgojumu. Jo vēl tālajā 2018. gadā tika pieņemts “Veselības aprūpes finansēšanas likums”, kur bija strikti noteikti ārstu algu pieauguma procenti. Mūsu valstī algas vienalga ir vienas no zemākajām Eiropā. Jā, tie 10 procenti bija solīti jau pērn, bet Veselības ministrija mums diemžēl atvēlēja tikai 4,5 procentus,” atgādina L. Kozlovska.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc viņas vārdiem, pēdējo pusotru gadu ārsti un pārējais medicīnas personāls izkūlās, pateicoties Covid–19 piemaksām epidēmijas pacientu ārstēšanai. “Es teikšu atklāti – nedod Dievs kadas citas profesijas pārstāvim strādāt ar tādu slodzi, kā mēs ģimenes ārstu praksēs rāvāmies pandēmijas apstākļos. Tāpēc patlaban esam ļoti izdeguši. “

Kā pavēstīja L. Kozlovska, vakar mums notika saruna ar veselības ministru Danielu Pavļutu, kur piedalījās abu asociāciju pārstāvji. Sarunas tēma – par to, ka primārai veselības aprūpei nākamā gada budžetā paredzēts palielinājums – 25 miljoni eiro. Tas īstenībā nesasniedz 10 procentu pieaugumu…

Ja pagājušā gada septembrī Pasaules Veselības organizācija un Pasaules ģimenes ārstu asociācija visām valstu valdībām izsūtīja petīciju ar aicinājumu universālajai ambulatorajai aprūpei jeb primārai aprūpei, kas ir veselības stūrakmens, novirzīt 30 procentus no visa pieejamā finansējuma. Mums Latvijā pagaidām tie ir 7,5 līdz 8 procenti, skaidrs, ka tas nav pietiekami. Par to ir jācīnās – precizē Lauku Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja.

Ārste precizē skaitļus: kaut gan mēs tērējam veselības aprūpei vairāk nekā 4 procentus no IKP (iekšzemes kopprodukta) – ieskaitot pandēmijas laika piemaksas, vakardienas sanāksmē pie ministra tika solīts, ka tikai no nākamā gada paredzēts 9 procentu pielikums ārstiem un 8 procenti – ārstu palīgiem. Patiesība ir tāda, ka vidējā termiņa finansēšanas plānā periodam līdz 2025. gadam tie būs 3,7 procenti no IKP. Tādējādi mūsu algas uz pārējo tautsaimniecībā strādājošo algu fona būs vēl mazākas.

SAISTĪTIE RAKSTI