Mediķi ceļ trauksmi – pieaug narkotiku lietotāju skaits un nāves gadījumu skaits no pārdozēšanas 58
Neatliekamās palīdzības mediķi novērojuši narkotisko vielu lietotāju skaita strauju pieaugumu – redzams, ka arī izplešas šo vielu izplatība un pieejamība. Tikmēr paši narkomāni NMPD sacījuši, ka “viņiem vieglāk un lētāk ir nopirkt dažādas narkotiskās vielas, nekā kvalitatīvu alkoholu”.
Tāpat NMPD darbinieki pēdējā laikā novērojuši, ka narkotisko vielu tirgū ienāk jaunas vielas, jau ar pavisam citu sastāvu, kas ir daudz bīstamākas to lietotājam. Narkotikas pārdozē ne tikai rūdīti narkomāni vai zem tilta dzīvojošie. Starp pārdozējušajiem bijusi arī kāda 25 gadus veca sieviete bērniņa gaidībās, 34.grūtniecības nedēļā.
Salīdzinot ar 2021.gadu, pērn izsaukumu skaits uz narkotisko vielu lietošanu ir būtiski pieaudzis –
TV24 raidījumam “Uz līnijas” Rafaels Ciekurs, NMPD brigāžu atbalsta centra “Krasts” vadītājs, sacīja: “Šie oficiālie skaitļi ir aisberga redzamā daļa. Jāsaprot, ka pie katra narkotisko vielu lietotāja NMPD neaizbrauc. Brigāde dodas palīgā tad, kad stāvoklis ir kritisks dzīvībai.” Ciekurs paskaidro sīkāk: “NMPD brauc tad, kad ir jau pārdozēšanas gadījums, tas ir NMPD profils – nomākta elpošana, klīniskā nāve u.tml.)
Ja 2021. gadā bija 7 nāves gadījumi pārdozēšanas dēļ, tad 2022. gadā 13 gadījumi, tad 2023. gadā pirmajos divos mēnešos jau divi nāves gadījumi, kur jaunākā narkotiku upure bija 17 gadus veca meitene. Šādi drūmo statistiku ilustrē Ciekurs.
Pie acīmredzamajām pazīmēm tiek pieskaitīti apkārtējie apstākļi – šļirce blakus, narkotikas vai draugs pasaka, ka cilvēks ir lietojis narkotikas vai tamlīdzīgi.
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā (RPNC) uzskata, ka iemesls tam ir popularitāti guvušie sintētiskie opioīdi, īpaši nitazēnu grupas narkotikas. Centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna iepriekš informēja, ka izotonitazēns ir salīdzinoši jauns spēcīgs nitazēnu grupas sintētiskais opioīds – sevišķi bīstama narkotiskā viela, kas līdzinās morfīnam un fentanilam.
Šīs narkotiskās vielas iedarbība uz cilvēka organismu ir īpaši spēcīga. Atkarības veidošanās potenciāls ir tāds pats kā morfīna gadījumā, bet viela ir 100 reižu spēcīgāka nekā morfīns. Tā kā viela ir tik stipra, tai ir ļoti liels pārdozēšanas risks, īpaši jau tādēļ, ka ne vienmēr atkarīgais zina, ko tieši viņš lieto, un kas ir nelegāli iegādātās vielas sastāvā.