Ko uzdzert 0
Zāles visdrošāk dzert ar ūdeni, jo tādējādi netiks pieļauta potenciāla mijiedarbība ar dzērienā esošajām vielām. Tomēr reizēm, piemēram, bērnam, medikamentu drīkst dot ar sulu vai citu dzērienu, kā arī sajaukt ar ēdienu.
Zāļu lietošanas periodā noteikti jāizvairās no greipfrūtiem un to sulas, jo daudzu medikamentu iedarbība var pastiprināties vai pavājināties. Tāpat jāatsakās no dzērveņu sulas un citiem šo ogu produktiem, piemēram, lietojot varfarīnu.
Lai aktīvā viela vieglāk nokļūtu līdz kuņģim un tālāk līdz zarnām, vajadzētu uzdzert vismaz pusglāzi ūdens. Derēs arī zāļu tēja, taču šķidrums nedrīkst būt karsts, lai medikaments nesadalītos ātrāk, kā paredzēts. Vajadzētu uzmanīties ar asinszāles tēju, jo tā var nomākt vai pastiprināt medikamentu iedarbību, kā arī ar citronliānas tēju, īpaši lietojot zāles pret sirdsdarbības traucējumiem. Turklāt ar medikamentiem nesader gāzēts minerālūdens.
Jāizvairās vienlaikus lietot pienu un tetraciklīna grupas antibiotikas. Pienā esošais kalcijs samazinās ciprofloksacīna koncentrāciju organismā. Savukārt, paralēli uzņemot ciprofloksacīnu un kofeīnu saturošus produktus, iespējams pārdozēt kofeīnu un stimulēt centrālās nervu sistēmas darbību. Jāatceras, ka kofeīnu satur arī zaļā un melnā tēja.
Veselu vai sasmalcinātu?
Svarīgi zāles lietot tieši ražotāja pagatavotajā formā, jo pētījumos pārbaudīts, cik ilgā laikā medikaments izšķīdīs kuņģa sulā, zarnās vai citur organismā un uzsūksies. Ja tableti paredzēts likt zem mēles, košļāt vai zirnīšus nosūkāt, tā arī jādara, lai būtu vislielākā iedarbība.
Apvalkota tablete jālieto ar visu apvalku, lai aktīvā viela neizšķīstu kuņģī, bet sāktu darboties zarnās.
Dažkārt ir grūti norīt lielu tableti, taču nav zināms, vai, to sasmalcinot, aktīvā viela nezaudēs savu efektivitāti, tāpēc jāmeklē piemērotāka zāļu forma. Ja tāda nav atrodama un citādi zāles nav iespējams iedzert, atliek tableti sadalīt vai pat sasmalcināt pulverī. Tomēr par to vajadzētu konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.
Kad uzņemt
Būtiski ir ievērot zāļu lietošanas starplaiku. Ja medikaments jādzer divreiz dienā, tas darāms no rīta un vakarā ar vienmērīgu intervālu. Ja aizmirsies ieņemt un palikušas tikai dažas stundas līdz nākamajai lietošanas reizei, būtu aplami dzert divas tabletes uzreiz.
Ja zāles noteikts lietot ēšanas laikā, tas darāms maltītes vidū. Ja medikaments jāuzņem pēc ēdienreizes, ar to nevajadzētu vilcināties ilgāk par pusstundu. Ja nepieciešamas vairākas zāles, vienas iedzer uzreiz pēc ēšanas, bet pārējās pakāpeniski stundas laikā pēc maltītes. Pēc ieturēšanās jālieto nesteroīdie pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, ibuprofēns vai diklofenaks, jo tie var kaitēt kuņģa gļotādai. Ja šos medikamentus nepieciešams uzņemt regulāri, paralēli vajadzīgas kuņģi sargājošas zāles, kas parasti jālieto pusstundu pirms ēšanas.
Vairākas vienlaikus?
Lietojot vairāk nekā piecas zāles vienlaikus, kāda no tām varētu reaģēt ar citām. Par medikamentu un uztura bagātinātāju kombināciju derētu konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu, iepriekš rūpīgi apsverot, vai bez kāda no tiem var iztikt.
Ja saindēšanās gadījumā vajadzīga aktivētā ogle, jānogaida pāris stundu, kamēr tā sāks iedarboties, un tikai tad jālieto pārējās regulāri dzeramās zāles. Tāpat jārīkojas ar pārējiem līdzekļiem, kas uzsūcas kuņģī, piemēram, ar almagelu.
KONSULTĒJUSI BĒRNU KLĪNISKĀS UNIVERSITĀTES SLIMNĪCAS KLĪNISKĀ FARMACEITE INESE SVIESTIŅA