Medikamentu sabiedrotie un ienaidnieki: ar ko tos kopā var un nevar lietot 0
Dzerot zāles, ne vienmēr precīzi ievērojam to lietošanas noteikumus, taču ir ļoti svarīgi visu darīt tieši tā, kā paredzējis ražotājs.
Lai medikaments maksimāli iedarbotos un nenodarītu ļaunumu veselībai, tas jālieto tikai tad, kad patiešām vajadzīgs, atbilstīgā devā, īstajā laikā un kombinācijā.
Ar pašārstēšanos, nezinot sāpju cēloni, nebūtu prātīgi nodarboties ilgāk par septiņām dienām, bet tas vairāk attiecas uz hroniskām sāpēm. Ja tās uznāk pēkšņi, ir akūtas un stipras, pēc iespējas ātrāk jāsazinās ar ārstu, jo var liecināt par smagu saslimšanu.
Vaicāt ārstam vai farmaceitam
Nevajadzētu laist gar ausīm ārsta stāstīto, kā zāles lietojamas, bet, ja dakteris neko nav teicis, ieteicams konsultēties ar farmaceitu, kā arī rūpīgi izlasīt medikamenta lietošanas pamācību. Bet, ja ārsta ieteikumi atšķiras, labāk paļauties uz tiem, nevis ražotāja instrukciju, jo daktera rekomendācijām, visticamāk, ir pamatojums. Tomēr derētu pajautāt, kāpēc viņa ieteikumi ir citādi, jo katrs pats ir līdzatbildīgs par savu veselību.
Medikaments vienmēr jāuzņem tik ilgi, kā noteicis ārsts. Reizēm pašsajūta uzlabojas ātrāk, tomēr zāles, piemēram, antibiotikas, jāturpina dzert, jo citādi ar tām apdullinātie mikrobi var pamosties un nākamreiz kļūt nejutīgi pret medikamentiem.
Aplami ir bez ārsta ziņas dzert no iepriekšējās slimošanas reizes saglabātās antibiotikas. Jāielāgo, ka pret vīrusu izraisītām infekcijām tās nelīdzēs un nav lietojamas.
Ja ģimenē ir mazi bērni, īpaši jaundzimušie, vajadzētu pārliecināties, vai izvēlētajās zālēs nebūs tādas nevēlamas palīgvielas kā benzilspirts, spirts, propilēnglikols. Zālēm pievienotās krāsvielas var izraisīt bērniem alerģiskas reakcijas, tāpēc drošāk izvēlēties medikamentus bez tām.