Foto: Fizkes/Shutterstock

Medikamentozais aborts – alternatīva ķirurģiskai manipulācijai 0

Ja iestājusies nevēlama grūtniecība, pēdējā laikā kā alternatīvu ķirurģiskajam abortam var izvēlēties medikamentozu abortu, kas vairākumam sieviešu ir vieglāk pieņemams, jo jaunā dzīvība netiek iznīcināta ar asu instrumentu. Vai tas ir arī draudzīgāks sievietes veselībai? Skaidro Dr. Vasaraudzes privātklīnikas ginekoloģe Ineta Vasaraudze.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Tiklīdz radušās aizdomas par grūtniecību, jāvēršas pie ārsta. Vispirms vajag apsvērt – saglabāt vai tomēr pārtraukt grūtniecību. Veicot ultrasonogrāfiju, augļa sirdsdarbību iespējams konstatēt no 5.–6. grūtniecības nedēļas, kad ginekologs to var sataustīt arī ar rokām.

Jārēķinās, ka, atnākot pie ārsta, kurš atklāj grūtniecību, ko apstiprina arī analīžu rezultāti, abortu uzreiz nebūs iespējams veikt.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc likuma, to drīkst izdarīt ne agrāk kā 72 stundas pēc nosūtījuma izrakstīšanas, lai būtu laiks savu lēmumu pārdomāt.

Ķirurģiski abortu drīkst veikt līdz 12. grūtniecības nedēļai, bet ar medikamentiem grūtniecību atļauts pārtraukt tikai līdz 7. grūtniecības nedēļai (49 dienām), rēķinot no pēdējās menstruācijas pirmās dienas.

Teorētiski arī medikamentozo abortu iespējams izdarīt lielākā grūtniecības laikā, taču, jo vēlāk tas notiks, jo lielāka iespēja, ka tas nebūs veiksmīgs.

Kā tas notiek

Skandināvijas valstīs un citviet sievietes medikamentus abortam var iegādāties internetā un lietot mājās, taču mūsu valstī likumdošana to nepieļauj. Tos nav iespējams nopirkt arī aptiekās. Medikamentozo abortu iespējams veikt klīnikās, kurās ir dienas stacionārs un tiek piedāvāts šāds pakalpojums.

Tas sastāv no diviem posmiem. Pirmais notiek klīnikā, kad sieviete ārsta klātbūtnē iedzer tableti, kas pārtrauc grūtniecības attīstību.

Notiekot spontānajam abortam, grūtniecību aptur daba, taču šajā gadījumā to izdara ar medikamentiem. Šīm zālēm nav toksiskas iedarbības, taču pusstundu jāpaliek ārsta uzraudzībā, lai pārliecinātos, vai nerodas alerģiska vai cita veida reakcija. Reizēm mēdz paaugstināties ķermeņa temperatūra, ir drebuļi. Tikai nedaudzām sievietēm asiņošana sākas jau pēc pirmās tabletes ieņemšanas, kas, visticamāk, liecina, ka grūtniecība nav bijusi kvalitatīva.

Otru tableti lieto pēc 36 stundām. To var darīt mājās. Parasti četru stundu laikā sākas asiņošana.

Norisinoties medicīniskajam abortam, dzemdes kakls kļūst mīkstāks, lai grūtniecības audus būtu vieglāk izvadīt no organisma. Tie tiek izstumti, dzemdei saraujoties, tāpēc rodas sāpes. Asiņošana var būt nedaudz spēcīgāka nekā mēnešreižu laikā, jo no dzemdes jāizvada vairāk audu. Tās ilgums katrai var nedaudz atšķirties – vidēji tās ir divas nedēļas. Parasti ārsts aicina uz konsultāciju pēc 4–14 dienām.

Reklāma
Reklāma

Otrajā vizītē ginekologs izvērtēs, cik veiksmīgi noritējis process, vai ir izvadīti visi grūtniecības audi. Ja tas nav noticis, atkārtoti lieto medikamentu, kas izraisa dzemdes savilkšanos. Dažkārt papildus nepieciešams veikt ķirurģisku manipulāciju.

Kuru izvēlēties?

Komplikāciju risks gan medikamentozā, gan ķirurģiskā aborta gadījumā ir aptuveni līdzīgs, tomēr šķiet, ka vairāk priekšrocību ir medikamentozajam abortam.

Bieži ķirurģiska grūtniecības pārtraukšana izraisa sievietei psiholoģisku traumu. Parasti sievietēm emocionāli pieņemamāks ir medicīniskais aborts, jo notiek it kā dabiskāk un ķirurģiskas manipulācijas dēļ nav jāstājas slimnīcā. Gadās, ka tiek veikti pat trīs medikamentozi aborti gada laikā, kas, protams, nebūtu pieļaujams, jo tad tas pārvēršas par kontracepcijas metodi, kaitē sievietes veselībai un nākotnē palielina neauglības risku.

Ķirurģiskā aborta gadījumā var būt pastiprināta asiņošana, narkozes izraisītas problēmas, nākotnē iespējama neauglība, pastāv lielāks inficēšanās risks ar vīrushepatītu B un C un HIV. Tiesa, infekcijas risks pastāv arī medikamentozā aborta gadījumā, ja asiņošana ieilgst.

Ja ļoti sāp, nevajag ciesties – pretsāpju līdzekļu lietošana nevar kavēt aborta efektīvu norisi, kā nereti domā. Parasti iesaka izmantot diklofenaku.

Asiņošana var būt tik stipra, ka nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Reizēm tā vajadzīga arī, ja dzemdē saglabājas grūtniecības audu atliekas.

Veicot medicīnisko abortu, jāievēro tas pats, ko rekomendē menstruāciju laikā, – atturēties no dzimumdzīves un baseina apmeklēšanas, mazgāšanās vannā. Seksuālās attiecības var atkal sākt, kad asiņošana beigusies un ārsts ieteicis drošu kontracepciju.

Medikamentozo abortu nedrīkst veikt vienīgi, ja ir aizdomas par ārpusdzemdes grūtniecību, jo šie medikamenti iedarbojas uz dzemdi un izraisa dzemdes muskulatūras kontrakcijas. Ja tur nav augļa olas, tad nekas nenotiks.

Veicot šo manipulāciju, papildu risku rada vairākas veselības problēmas, piemēram, astma, mazasinība, sirds un asinsvadu slimības, kā arī augsts asinsspiediens, aknu kaites un nieru mazspēja, asinsreces problēmas. Taču, pārtraucot grūtniecību ķirurģiski, nepieciešama narkoze, kad tas ir līdzvērtīgs vai pat augstāks.

Agrāk, tikko atklāja neveik­smīgu grūtniecību (“missed abortion”), uzreiz, ilgi nedomājot, izdarīja ķirurģisku abortu, taču tagad pieņemts nogaidīt, jo daba tāpat paveiks savu. Ja ne, tad var iejaukties ar medikamentiem.

Ilustratīvs attēls.
Foto: Rattiya Thongdumhyu/Shutterstock

Pašas, nevis ārsta lēmums

Pēc statistikas datiem, abortu skaits Latvijā samazinās, taču tie varētu nebūt objektīvi dati, jo medikamentozie aborti, kurus veic arvien vairāk, netiek reģistrēti. “Diemžēl sievietes šajā ziņā nav kļuvušas prātīgākas. Daļa nevēlas izmantot kontracepciju, tāpēc gadās nevēlama grūtniecība,” secina Ineta Vasaraudze.

Ārste parasti atbalsta jebkuru pacientes lēmumu, jo tas, viņasprāt, nevar būt nepareizs. “Ja sieviete vēlēsies saglabāt grūtniecību, būšu līdzās, lai to veiksmīgi pabeigtu ar dzemdībām. Bet, ja nolems to pārtraukt, nenosodīšu un palīdzēšu pro­blēmu risināt,” teic ginekoloģe.

“Man studiju laikos mācīja, ka katru grūtnieci jācenšas pārliecināt grūtniecību saglabāt, un agrāk to arī darīju.

Kāda sieviete pēc mūsu sarunas aizgāja mājās raudādama, atzīstot, ka ļoti vēlas bērniņu, taču nākamajā dienā atnāca ar uzsistu zilu aci, un mums abām kļuva skaidrs, ka labāk grūtniecību pārtraukt.

Kopš tās reizes apzinos, ka manās rokās ir spēcīgi ieroči, lai sievieti pārliecinātu saglabāt grūtniecību, taču ne vienmēr tos vajag izmantot,” atzīst ārste.

UZZIŅA

Katrā medicīnas iestādē cenrādis atšķiras, taču ķirurģiskais aborts ir krietni lētāks – tas maksā ap 100 eiro, bet medikamentozais – 400 eiro.

KONSULTĒJUSI DR. VASARAUDZES PRIVĀTKLĪNIKAS GINEKOLOĢE INETA VASARAUDZE

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.