Kremļa “propagandas buldozera” nāve vairo sazvērestības teorijas 4
ASV tiesu medicīnas eksperti paziņojuši, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina bijušais sabiedrotais Mihails Ļesins, kurš savulaik izveidoja Kremļa mediju vertikāli, sagraujot neatkarīgos plašsaziņas līdzekļus, nav miris pērn 4. novembrī Vašingtonas viesnīcā no sirdslēkmes, bet gan no galvas sasitumiem.
Miris no galvas traumām
Eksperti secinājuši, ka galvas traumas radījuši sitieni ar kādu trulu priekšmetu. Upura ķermenī nav bijis durtu vai šautu brūču. Viesnīcas numurā, kur bija apmeties Ļesins, nav bijis nekādu vardarbīga uzbrukuma vai pretošanās pēdu. Ļesina mīklainā nāve vairojusi sazvērestības teorijas, ka viņš ticis nogalināts pēc tam, kad bija ieradies Vašingtonā, lai vienotos par darījumu ar Federālo izmeklēšanas biroju, kas interesējās par Ļesina un viņa ASV dzīvojošo ģimenes locekļu īpašumiem. ASV mediji atzīmē, ka tas nav pirmais gadījums, kad kāds Krievijas uzņēmējs, kas kritis Kremļa nežēlastībā vai kļuvis par politisku apdraudējumu prezidentam Putinam, ir miris mīklainos apstākļos. “Putina bijušā sabiedrotā nāves apstākļi kļūst arvien mīklaināki,” raksta avīze “Ther New York Times”. Pēc tam kad Ļesins tika atrasts miris viesnīcā Vašingtonā pagājušā gada novembrī, Krievijas valsts plašsaziņas līdzekļi, kurus pilnībā kontrolē Kremlis un kuru izveidošanu Ļesins savulaik pārraudzīja, paziņoja, ka viņš miris no sirdslēkmes. Tagad, pēc vairāk nekā četriem mēnešiem, Vašingtonas tiesu medicīniskās ekspertīzes birojs paziņojis, ka bijušais Krievijas preses, radio un televīzijas ministrs Ļesins nav miris no sirdslēkmes, bet gan no galvas traumām, ko radījis truls priekšmets. Tiesu medicīnas ekspertu paziņojums ir sabiezinājis noslēpumainības pārsegu Kremļa administrācijas bijušā darbinieka nāves apstākļiem, jo liecina, ka ASV varas iestādes tagad neuzskata, ka Ļesina nāvi izraisījuši dabiski iemesli, atzīmē “NYT”. “Uz Ļesina ķermeņa bija redzami sasitumi uz kakla, krūtīm, kājām un rokām. Pēc eksperta vārdiem, šīs traumas nodarītas kādā strīdā, kas noticis pirms tam, kad Ļesins 4. novembra vakarā atgriezās viesnīcā “Dupont Circle Hotel”, kur tika atrasts viņa līķis.
Ļesina lietu vēl vairāk samežģī Krievijas korupcijas apkarošanas fonda dibinātāja Alekseja Navaļnija publiskotā informācija, ka bijušais Krievijas preses ministrs pametis ASV 2015. gada 15. decembrī, tas ir, 40 dienas pēc tam, kad viņa līķis tika atrasts Vašingtonas viesnīcā. Izziņu par citas valsts pilsoņa ASV robežas šķērsošanu var iegūt ASV Tēvzemes drošības departamenta mājas lapā. Datu bāzes informācija liecina, ka Mihails Ļesins ieradies ASV 2015. gada 21. oktobrī, bet pametis ASV tā paša gada 15. decembrī. “Pēc 2001. gada 11. septembra teroraktiem kontrole uz ASV robežas kļuvusi stingrāka, tādēļ pases tur pārbauda, lai pārliecinātos, vai tās uzrādītājs tiešām ir attiecīgā dokumenta īpašnieks,” savā blogā raksta Navaļnijs.
Izstumj no Kremļa elites
Ļesins no 1999. līdz 2004. gadam bija Krievijas preses, televīzijas un radio ministrs, aktīvi piedaloties neatkarīgo mediju sagraušanā un valsts monopola veidošanā mediju jomā. Ļesins bija viens no Kremļa propagandas telekanāla “Russia Today” izveides iniciatoriem. Viņa meita vada “Russia Today” ASV biroju, bet dēls ir producents Holivudā.
2013. gadā Ļesins kļuva par valsts kontrolētā mediju giganta “Gazprom-Media” vadītāju. 2014. gada oktobrī viņš neveiksmīgi centās panākt radiostacijas “Eho Moskvi” galvenā redaktora Alekseja Venediktova atlaišanu, taču pēc pāris mēnešiem “ģimenes apstākļu dēļ” pats pameta amatu.
Pēc Krievijas mediju ziņām, Ļesins sastrīdējās ar “Gazprom-Media” lielāko akcionāru Juriju Kovaļčuku, kurš esot bijis vairāk pietuvināts Putinam nekā Ļesins. Analītiķi uzskata, ka, lai glābtu savu ādu un naudu, Ļesins izlēma bēgt uz Ameriku, kur dzīvo viņa dēls un meita. Zinot, ka ASV tiesībsargi sākuši interesēties par viņam piederošajiem īpašumiem, Ļesins bija paredzējis vienoties ar ASV varas iestādēm. 2014. gada jūlijā senators Rodžers Vīkers iesniedza ASV Tieslietu ministrijā pieprasījumu veikt izmeklēšanu sakarā ar aizdomām par likumpārkāpumiem Ļesina īpašumu iegādē Eiropā, Britu Vērdžinu salās un ASV, raksta “NYT”. Senators Vīkers piebilda, ka būtu jāizmeklē arī Ļesina ciešie sakari ar Krievijas amatpersonām, pret kurām noteiktas ASV sankcijas pēc Maskavas veiktās Krimas aneksijas un agresijas Ukrainā. Kā raksta žurnāls “Forbes”, Ļesins paziņoja, ka nekustamie īpašumi nepiederot viņam, bet viņa bērniem, un noraidīja apsūdzības. “Acīmredzot, senatora Vīkera izvirzītās apsūdzības pret Ļesinu tolaik netika pienācīgi izmeklētas,” secina “NYT”. Tūlīt pēc Ļesina nāves Krievijas vēstniecība Vašingtonā pasteidzās paziņot, ka viņš miris no sirdslēkmes. “Ļitviņenko – Perepiļičnijs – Berezovskis – Ļesins. Kurš nākamais?” savā tīmekļa vietnē jautā Krievijas televīzijas žurnālists Tihons Dzjadko, uzskaitot ar Krieviju saistīto personu slepkavību ķēdi pēdējos gados Londonā un Vašingtonā. “Bijušais Krievijas valdības galvenais propagandists Ļesins, kam bija plaši sakari Kremļa aprindās, ASV tika turēts aizdomās par naudas atmazgāšanu, tāpēc varēja būt ieinteresēts vienoties ar Tieslietu ministriju un FIB, lai netiktu konfiscēti viņa īpašumi ASV,” ziņo tīmekļa vietne “The Daily Beast”. Ļesins būtu varējis daudz ko pastāstīt ASV tiesībsargiem par Putina tuvākā loka cilvēku, no kuriem vairākiem viņš bija parādā, finanšu darījumiem, tāpēc viņš tika apklusināts, izsaka pieņēmumu ASV mediji.